Pan Martin Novák pracuje v podniku Texal a.s. Radouň, který hospodaří na výměře 2000 hektarů. Pěstují tradiční obiloviny, řepky a kukuřici. Jelikož pan Novák obsluhuje traktor Claas Xerion, je při sklizni kukuřice nasazen na jámě, kde má na starosti dusání a rozhrnování siláže. Před čtyřmi lety padla myšlenka využít potencionál traktoru Xerion na 100 %, proto bylo rozhodnuto jej vybavit rozhrnovací radlicí. Dalo by se očekávat, že by se vedení pokukovalo po tom, kdo na českém trhu nabízí takové příslušenství, jenže opak je pravdou. V podniku se rozhodli si radlici vyrobit svépomocí.TIP: Revoluční sklizeň, už žádné prostoje
Jak probíhala výroba?
Pan Novák si chtěl radlici vyrobit podle svých představ a navíc vlastní výroba přišla daleko levněji, než pořízení nové radlice. Na výrobě se podíleli dva zaměstnanci. Nejprve z ocelových desek se autogenem uřezaly křídla, vysoustružily se panty, přivařily se držáky na hydraulické písty a jako poslední přišla na řadu celková kompletace. „Vše probíhalo hladce, žádné kompromisy při výrobě jsem dělat nemusel. Výroba trvala týden ve dvou lidech“ dodává pan Novák. Za materiál bylo použito železo, čepy a dva hydraulické písty. Šířka radlice činí 5 metrů v rozložené pozici, výška 150 cm, není úhlovaná a hmotnost je 3 000 kg. Spodní ochrana radlice je řešena gumou. Ovládání je hydraulické, každé křídlo je nezávislé, pohyblivé. Proto není žádný problém ani při jízdě po silnici, ve složené pozici radlice nepřesahuje šířku traktoru.
Radlice do dnešních dnů dokonale plní svoji funkci ke spokojenosti uživatelů, během let s ní nebyly žádné problémy a neprojevily se žádné závady. „Při výrobě další radlice bych určitě udělal náklon nezávislý na traktoru, má ovšem jeden nedostatek, špatně se s ní nahrnuje travní senáž“ prozradil pan Novák.