Navzdory koronavirové krizi ceny těchto energií šplhají stále nahoru. To také zvyšuje náklady na zemědělské vstupy. Příkladem může být nárůst ceny u zemní plynu, který je velmi důležitý pro výrobu dusíkatých hnojiv. V klidu mohou být ti, co hnojiva nakupovali ještě před koncem roku, kdy nikdo takový nárůst nepředpokládal (podle dat z Německa se jedná o nejvyšší cenový nárůst během posledního desetiletí).
Stejně tak je tomu u dalšího důležitého výrobního materiálu - Polypropylen. Ten vzniká při zpracování leteckého benzínu. Poptávka po leteckém benzínu však kvůli celosvětové pandemii klesla, protože poklesly pravidelné lety o 47 %.
Obalové materiály
Polypropylen je základní surovinou převážně ve formě granulátu. Termoplastický materiál se používá pro výrobu obalového materiálu a dílů - obaly potravin, skladovací boxy, kufry pro nářadí, kelímky, hmoždinky, technické díly pro automotiv apod.
Tato surovina se používá i při výrobě fólií - strečové fólie, silážní plachty a silážní vaky. Důležitá jsou i vlákna, ze kterých se vytváří textilní pásky pro zemědělskou balící síťovinu, tkané pytle či rašlovina. Surovina se používá i při výrobě desek či stavební izolace. Používá se též v poslední době rostoucím segmentu zdravotnického materiálu, jako jsou netkané textilie - roušky, respirátory, dětské plenky, hygienické potřeby, jednorázové zdravotnické oděvy.
Ať se podíváte kamkoli, náklady raketově rostou tak, až ponižují již skromný příjem mnoha zemědělců. A je nepravděpodobné, aby zemědělci nyní těžili z vysokých cen obilí.
Jak lze ale vysvětlit skok v cenách energie a výrobních nákladech? Důvodem má být globální ekonomika, která je kvůli pandemii koronaviru v hluboké krizi. To také objasňují mnohé aktuální údaje a zprávy: Evropská komise nedávno snížila prognózu hospodářského růstu v eurozóně na rok 2021 ze 4,2 % na 3,8 %. Důvodem je rozšíření opatření s cílem omezit šíření koronaviru v mnoha evropských státech.