Historie řady T se začala psát v roce 2007, kdy byla tato stále na trhu ojedinělá koncepce mlátičky představena veřejnosti. Oblíbenou se stala díky skloubení vysoké denní výkonnosti s maximální šetrností k zrnu i ke slámě. Třetí generace zachovala koncepci toku materiálu a jednu z neprostornějších kabin na trhu. Zbytek mlátičky byl přepracován ve smyslu hesla: „Výš, dál, lépe!“.
Od základu jiný
A začalo se z gruntu. Veškeré komponenty tak nyní ukrývá kompletně nový rám. Díky své konstrukci mnohem lépe rozkládá veškeré síly na něj působící. Zadní nápravu si pak novinka „vypůjčila“ ze sklízecích řezaček. Výsledkem je lepší rejd a o poznání snazší řízení. Nové Téčko přiváží na pole nejen nový výkon, ale i nové technologické vymoženosti.
S výkonem hybridu
Změn doznal také šikmý dopravník. Krom jiného se hlavně zvýšila rychlost vkládání. Plní tak i funkci urychlení toku materiálu před vstupem do mláticího bubnu. Řada změn se dotkla i samotného vícebubnového mláticího ústrojí. Se zvětšením odmítacích bubnů a hlavně separačního rotoru se zvětšily také úhly opásání jednotlivých košů, a tím i jejich celková plocha. Proto se nyní pyšníme skutečně největší aktivní separační plochou na trhu. Kupříkladu nový pětivytřasadlový T560 má nyní stejnou aktivní separační plochu jako předchozí šestivytřasadlový T670.
Čistota půl sklizně
Kompletně jiné je také čištění. Plocha sít se zvětšila o více než 40 % a nový ventilátor, vyvinutý na základě studií technické univerzity, lépe rozděluje proud vzduchu. Výsledek je znát na první pohled přes rameno. Však také čistota zrna v zásobníku byla jednou z mnoha oceňovaných kvalit při předvádění. Díky pokročilým technologiím tzv. připojené mlátičky bylo možné pro každého zákazníka vyhodnotit provozní data z telematiky JDLink a vykázat i kompletní výnosové mapy a pohyb po pozemku.
V nejlepším světle
Celkově jsme během převádění navštívili devět farem či podniků. A první dojmy? Z kombajnu doslova čišela chuť sklízet. Jednoduše řečeno – každá ze změn je na mlátičce poznat. Úspory na váze pohyblivých částí se projevují klidnějším chodem, rychlost vysýpání zvětšená až na 125 l/s pak kratší dobou strávenou při vykládce, řezanka z přepracovaného drtiče je stejně dobře nakrácena i při menším počtu nožů, což vede k nižší spotřebě a celkově oceníte každý drobný detail. Když byla řeč o spotřebě, mlátička ve srovnání s předchozím modelem hodinově spotřebuje průměrně o 15 % méně nafty. A spotřeba močoviny? Během demo provozu jsme se dostali dokonce pod hodnoty uváděné firmou John Deere, tedy pod 2–3 %. Naše mlátička během předvádění využívala automatické řízení s přesností pěti centimetrů. I díky ní bylo dosahováno maximální produktivity. Nic se totiž nevyrovná sklizni skutečně na plný záběr.
Mistr přizpůsobení
Během předvádění jsme ukazovali i novou lištu 625X o záběru 7,6 m. Jak ale praxe ukázala, nejsilnější šestivytřasadlo je stavěno spíše na záběr 9,15 m. Žací vál exceloval při vysekávání ležáků, hlavně díky nově koncipovaným hmatačům a spodním krytům ze speciálního plastu, na který se minimálně lepí hlína. Co však fascinuje ihned každého, je rychlost přestavby na řepku. Reálně do pěti minut. A také rozsah vysunutí válu 80 cm.
Historie řady T se začala psát v roce 2007, kdy byla tato ojedinělá koncepce mlátičky představena veřejnosti. Třetí generace zanechala to nejlepší a vše ostatní se posunulo kupředu. Například plocha sít se zvětšila o 40%.