Skoro před rokem jsme informovali o tom, jak firma JUTA zvítězila v tendru na projekt vodního rezervoáru v Izraeli. Pojďme si v následujících řádcích připomenout, co svým zákazníkům především z řad zemědělců tato česká firma s dlouholetou tradicí výroby nabízí.
„Historie společnosti JUTA sahá do poloviny 19. století, kdy továrny v soukromém vlastnictví vyráběly příze, tkaniny, pytle, vázací motouzy a lana z přírodních materiálů, a to převážně z juty a lnu. Archivní dokumenty nám dokazují, že české jutařské závody vznikaly již v poslední čtvrtině 19. století, kdy v důsledku krize ve lnářství docházelo ke zpracování jutového vlákna,“ informuje JUTA o počátcích své činnosti návštěvníky na svých internetových stránkách. Ke dni 1. května 1992 vznikla JUTA a.s., dnešní výrobce širokého sortimentu produktů pro stavebnictví a zemědělství, obalových materiálů a materiálů pro technické účely. Jde konkrétně o výrobu polypropylenových a polyetylenových tkanin, velkoobjemových vaků, podstřešních fólií, hydroizolačních fólií, rašlových pytlů a netkaných textilií, které společnost vyváží do celého světa. To vše se vyrábí ve 19 výrobních závodech, z nichž většina je v provozu nepřetržitě. Společnost, v jejímž čele stojí generální ředitel a majitel společnosti Jiří Hlavatý, zaměstnává přes 2300 zaměstnanců. Letos se JUTě podařilo prodat celkem do 41 zemí rekordní množství – 210 000 ks rolí síťoviny a 12 500 tun motouzů. Daří se jí tak upevňovat pozici i na velice náročném a hodně konkurenčním trhu v Německu. Dlouhodobě má i velice dobré jméno o čemž svědčí stoupající poptávka na východních trzích Rusko, Ukrajina či Litva.
Ve výrobním závodě ve Dvoře Králové nad Labem se kromě pytlů splétají síťoviny do svinovacích lisů. Každý odběratel většího množství síťoviny si může volit z řady parametrů, jako je speciální barva, gramáž, vzor či velikost, s výsledkem v podobě individuálního finálního produktu. Kromě standartních síťovin řady JUTA NET, MASTER v produkci české společnosti prověřené letitým nasazením na svinovacích lisech. Počátky vývoje a produkce síťoviny JUTA do lisů se datuje do druhé poloviny 90. let minulého století. Tehdy s příchodem modernějších západních lisů vybavených již vázacím ústrojím do sítě vznikl požadavek domácího i zahraničního trhu po tomto novém produktu. Samozřejmě, že tehdy zde hlavně ve větších zemědělských podnicích hojně jezdily pásové svinovací lisy na kulaté balíky (Hesston a Unibal) s vázacím ústrojím do motouzu. Tehdy také JUTA s motouzy do lisů na českém a slovenském trhu doslova dominovala. Výroba sisalového (přírodního) motouzu byla nahrazena polypropylenem již v roce 1974 a tím se JUTA řadí k matadorům výroby těchto motouzů na světě. Avšak pozdější požadavek trhu vzhledem k daleko rychlejšímu procesu samotného vázání do sítě a příchod technologie balení balíků do strečové fólie dal přednost síťovině. JUTA NET síťovina je vyráběna v šířích 123 cm, 125 cm a 130 cm v návinech 3000, 3600,4200 bm či jiných dle požadavků zákazníka.
Firma JUTA v současnosti nabízí několik nových produktů v kategorii síťovin: Sítě GREENWRAP s polovičním počtem řetízků a se zachováním požadovaných pevností (netrhá se). S tím samozřejmě koresponduje menší množství vzniklého odpadu. Díky svým novým vlastnostem (pevnějším řetízkům), se síťovina osvědčila jak u balíků se siláží, kdy se především v mrazech při otevření balíků síťovina snadno odmotává a nekontaminuje siláž, jak u balíků se senem a slámou. V mnoha evropských zemích či jinde ve světě je posledních letech kladen velký důraz na šetrnost vůči životní prostředí. A proto v JUTě již před několika lety zahájili vývoj nové generace odlehčených typů síťovin se zachováním hodnot stávajících či zvýšení pevností JUTANET Green Wrap a TriColora představují novou úroveň technologie síťovin pro balení kulatých balíků. Jsou navrženy se zaměřením na výkon. Nová konstrukce těchto síťovin snižuje spotřebu plastu a tím i úroveň znečištění životního prostředí.
Za zmínění stojí i síťovina JUTA NET s označením XXX. Jedná se o konstrukci síťoviny, která má zesílený střed (pásky jdou křížem). Díky tomu má tato síťovina vyšší pevnost ve středu balíku, kde je největší tlak lisovaného materiálu, a tím nedochází k podélnému praskání. Síťovina je testována na všech typech lisů používaných českými zemědělci a svými vlastnostmi univerzálně použitelná do většiny značek lisů na kulaté balíky.
Svět dobývají české motouzy již více než 90 let
V olomouckém výrobním závodě se zase specializují na výrobu motouzů z polypropylenu či z přírodních materiálů. Základní portfolio tvoří čtyři hlavní druhy motouzů určené na: kulaté, malé hranaté či velké hranaté balíky od standartních PP motouzů k prémiové řadě MASTER na těžké hranaté balíky o váze 350 až 750 kg. I zde je potřeba udržet si stabilní pozici na trhu. JUTA tak musí pružně reagovat na podněty od zákazníků. Všechny se vyznačují vysokou odolností proti UV záření, jednotlivé typy se liší váhou motouzu, barvou, tloušťkou a pevností. Dále se vyrábí komerční motouzy, jako jsou jutová, polypropylenová a bavlněná klubka a Horti motouzy Phoenix určené speciálně pro pěstování rostlin ve sklenících. „Naše výrobky najdou uplatnění v různorodých odvětvích. Nejrozšířenější jsou v zemědělství, kde se naše motouzy používají do svinovacích lisů na balení sena, slámy nebo vojtěšky. Dále se užívají jako polotovary pro výrobu lan a kabelů, používají se také při balení, pěstování chmele nebo vázání v masném průmyslu. Aplikací je opravdu celá řada. A pak je tu samozřejmě tradiční komerční využití našich klasických klubíček, které dodáváme do všech možných obchodů. V každém papírnictví dnes najdeme klubíčko z Juty. Firma má svou výrobou v Olomouci dlouhou tradici,“ uvedl obchodní ředitel olomouckého závodu JUTA Ing. Richard Janalík. Výrobu zajišťují moderní linky na výrobu pásků a stáčecí stroje na výrobu motouzů, vše se neustále inovuje. V posledních letech se také hodně investovalo do koupě nových strojů, technologií, rekonstrukce a výstavby budov.
JUTA ke svým produktům nabízí i technickou podporu. Zajímavým počinem je mobilní aplikace – tzv. JUTACalculator. Tato aplikace, po zadání několika málo dat, je schopna uživateli doporučit jak vhodný typ síťoviny či motouzu, tak i jeho množství, které je potřeba objednat. Další mobilní aplikace JUTA HelpDesk nabízí technickou podporu spojenou se servisní a poradenskou pomocí. Servisní podpora vyjíždí v rámci testování nových produktů přímo v podmínkách během sklizně a testují na různých značkách. V případě problémů jsou tak schopni reagovat radou či reálnou pomocí a přispět k vyřešení i pokud to vyžaduje osobní návštěva u klienta. Zákazník a jeho spokojenost s našimi produkty znamená pro nás mnoho a zavazuje.
Společnost myslí i na dobré pracovní podmínky, reaguje na sociální jistoty a vzdělávání svých zaměstnanců. Nabízí různé benefity, neboť v posledních letech slibuje zemědělský program budoucnost jistotu pozice firmy na domácím i světovém trhu.
Ve fotogalerii níže si můžete prohlédnout snímky pořízené z výrobního závodu v Olomouci.