Soukromý zemědělec Ing. Vladimír Svoboda z Telče rozšířil svůj strojový park o rozmetadlo AMAZONE ZA-TS 3200 Profis Hydro a mulčovač TEHNOS MB 200 LW. Proč právě o tyto značky? „Rozmetadlo Amazone vlastníme již řadu let a značku bychom neměnili. Ve srovnání s konkurencí nabízí celou řadu detailů a poměr cena-výkon je velmi dobrý. S mulčovačem TEHNOS jsme zkušenost neměli, ale velmi rychle nás přesvědčil, že to byla dobrá volba,“ sděluje syn Ing. Martin Svoboda, Ph.D.
„Nové rozmetadlo nahradilo starý typ Amazone ZA-U 1501, které jsme už tehdy kupovali z druhé ruky. Rozmetadlo je stále funkční, ale doba natolik pokročila, že jsme se rozhodli pořídit sofistikovanější stroj. Při rozhodnutí o koupi nového rozmetadla, jsme vzali v potaz dobré zkušenosti a spokojenost s předchozím rozmetadlem, a proto jsme zvolili opět rozmetadlo značky AMAZONE tentokrát s označením ZA-TS 3200 Profis Hydro s šířkou pracovního záběru 54 m. Přemýšleli jsme také ekonomicky. Chtěli jsme rozmetadlo ovládané přes GPS a se systémem hraničního rozmetání. Dále pro nás byly rozhodující parametry jako vážící systém, ovládání rozmetadla pomocí hydropohonu a v neposlední řadě úspory, které je rozmetadlo schopno generovat. Také velikost zásobníku hrála při výběru svoji roli, chtěli jsme velký zásobník, adekvátně k možnostem traktoru. Malý a užitečný detail výbavy je odstavný podvozek, který usnadňuje manipulaci se strojem při zapřahání rozmetadla s traktorem, a navíc lze rozmetadlo uskladnit do méně přístupných míst,“ uvádí pan Martin Svoboda.
Šlape jako švýcarské hodinky
„U rozmetadla ZA-U, které je v provozu určitě alespoň 20 let, byl problém s rozhozem močoviny na 24 m, kterou podle kondice porostu používáme na dohnojování řepky v podzimním období. Ten jsme však s pořízením rozmetadla ZA-TS vyřešili. Močovinu s ním umíme házet na 36 m, ale využíváme 24m záběr, aby byl v souladu s našimi kolejovými řádky. Rozmetadlo agregujeme s traktorem John Deere 6150R nebo 6215R a komunikace s ním je přes ISOBUS a terminál John Deere. Komunikace mezi stroji je bezproblémová. Dodavatel nám odladil verzi software podle traktoru a od té doby běží komunikace bezchybně. Samozřejmě, že jsme k rozmetadlu dostali rozmetací tabulky na hnojiva, podle kterých se rozmetadlo nastavuje podle aplikovaného hnojiva. V dnešní době, kdy se neustále vymýšlí hnojiva nová nebo různé obsahy jednotlivých prvků, je vhodné využívat aplikaci v chytrém telefonu od firmy Amazone, která je neustále aktualizovaná o nová hnojiva a parametry pro nastavování rozmetadla. Je to šikovný bezproblémový pomocník pro obsluhu stroje. Stačí znát název a výrobce hnojiva, najít v aplikaci a podle doporučení aplikace rozmetadlo nastavit. Vše funguje velmi dobře a přesnost je vysoká,“ doplňuje pan Svoboda a dále dodává: „Nové rozmetadlo máme už 3 roky a zatím jsme na něm nic neřešili. Šlape doslova jako švýcarské hodinky.“
TEHNOS s horizontálním rotorem odvádí kvalitnější práci
Mulčovač TEHNOS se pořizoval spontánně a narychlo. Stroj měla firma AGROTECHNC MORAVIA skladem, tak si pan Svoboda se svým otcem zajeli stroj prohlédnout a rovnou si jej i odvezli. „Pevná konstrukce stroje se nám velmi líbila a byl u něj velmi dobře vyřešený řemenový převod. Dnes slouží nejen k údržbě polních cest, ale i k údržbě krmelišť v naší 910 ha honitbě, aby bylo na zvěř dobře vidět. Dále s ním mulčujeme cesty před žněmi, plochy mezi poli, úvratě, meze a plochy sousedící s ekologickými zemědělci. Těm bych tento mulčovač určitě doporučil, protože s ním lze jednoduše likvidovat plevele mechanickou cestou. Navíc je perfektní k mulčování náletových dřevin a křovin nejen podél cest,“ dodává pan Svoboda. „Dnes máme na farmě mulčovače dva. Mulčovač TEHNOS a pak plošný mulčovač s vertikálními rotory a se šířkou záběru 4,5 m. Srovnám-li kvalitu práce obou mulčovačů, TEHNOS s horizontálním rotorem ji odvádí kvalitněji.“
Farma pana Svobody hospodaří na 560 ha půdy, z toho 485 ha patří orné půdě. Zbytek tvoří trvalé travní porosty. Dnes už působí jen v oblasti rostlinné výroby. V rámci osevního postupu pěstuje ozimý ječmen, superrannou ozimou pšenici, ozimou řepku a ozimou pšenici, sladovnický jarní ječmen a v malé míře oves pro potřeby myslivosti. Po sklizení pšenic z polí se na nich zasejí meziplodiny a zelená organická hmota se následně zaorá, aby se polím vrátila síla. Farma pana Svobody v letošním roce oslaví úctyhodných 30 let od svého založení.