Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 19.6. – svátek slaví Leoš

Unikátní koncept využívá tatrovácký podvozek

Zveřejněno: 23.12.2017

O rakouském konceptu nosiče nářadí SynTrac jsme vás už seznámili v jednom z našich dřívějších článků. Pozorným čtenářům neunikl fakt, že podvozek nosiče se nápadně podobá tatrovácké koncepci. A tak k nám směřovaly otázky, zda Rakušané náhodou neokopírovali tuto koncepci. Ne, neokopírovali, opravdu se jedná o podvozek z produkce kopřivnické Tatry - principem je tedy použití centrální nosné roury a náprav s nezávisle zavěšenými výkyvnými polonápravami sešroubovanými v jeden celek. Nyní si nový nosič nářadí představíme blíže spolu s technickými daty.

SynTrac

Koncept SynTrac se poprvé veřejnosti ukázal na veletrhu Agritechnica 2017. Výrobce doufá, že v sériové podobě bude nabízen od  roku 2020. Má se jednat konečně o čistě o nosič nářadí, takže jeho uplatnění má být velmi široké. S nasazením se počítá v zemědělství, lesnictví, u ozbrojených složek, v komunální sféře a v dalším speciálním využití. Unikátní na stroji je fakt, že se k němu mohou připojovat další poháněné nápravy podle potřeby. Může tedy být v konfiguraci 4x4+2 nebo 6x6. Ke stroji může být připojen i další motor ke zvýšení výkonu, což se využije při použití frézy (bezproblémově se připojuje k hlavnímu vozidlu přes PTO). Má také poměrně nízké těžiště díky umístění motoru a převodovky.TIP: V Ázerbájdžánu se budou vyrábět Tatry

Vozidlo je poháněno šestiválcovým motorem CAT 9.3L CAT C9.3B o výkonu 420 koní a objemu 9,3 l. Plní nejnovější emisní předpisy za použití DPF (Filtr pevných částic), DOC (katalyzátor na oxidaci nafty) a technologii SCR (močovina). Motor je spojen s plynulou převodovkou - hydro-mechanickou. K dispozici jsou dva jízdní rozsahy - 0-60 km/h a rychlý režim dosahuje rychlosti až 80 km/h.

Tatrovácké nápravy poskytují nezávislé zavěšení - aktivní, hydro-pneumatický systém. Maximální zatížení náprav - pro každou z obou náprav - je 10 t. V případě verze 4x4 jsou k dispozici režimy řízení kol - pouze předních kol, všech čtyř kol a krabí chod. Brzdný systém, který zahrnuje ABS je od firmy Wabco.

Hydraulický systém má na starosti čerpadlo s axiálním pístem, které snímá zátěž. Maximální výkon je 180 l/min (při 210 baru). Vozidlo je domovem šesti dvojčinných ventilů; hydraulická nádrž může mít objem 120 l. PTO je standardní. K dispozici je také elektrický (výstupní) konektor 24V/125A. Stroj má šířku 2,55 m a výšku 3,4 m. V závislosti na pneumatikách dosahuje délky 4,7 metru.

Vozidlo disponuje komfortní kabinou s klimatizací, rádiem... a různými variantami sedadel. Hmotnost vozidla činí 10 300 kg. Koncept už má své reálné provedení. Ambice má vysoké.

Autor fotografií/videa: SynTrac

Tématické tagy