Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 17.7. – svátek slaví Martina

Combined Powers: Krone a Lemken představují autonomní systém v praktickém předvedení

Zveřejněno: 27. 5. 2022

Combined Powers – oba výrobci poprvé představili mezinárodnímu tisku společnou koncepční studii KRONE a Lemken při praktickém předvedení v agregaci s různými pracovními stroji. Studie autonomního nosiče zemědělského nářadí (VTE), kterou KRONE a Lemken definují jako inovativní doplněk osvědčených pracovních procesů budoucnosti, byla v loňském roce úspěšně testována při technologických operacích kultivace, orby, setí, sečení, obracení a shrnování.

S využitím VTE chtějí společnosti KRONE a Lemken nabídnout udržitelnou odpověď na hrozící nedostatek kvalifikovaných pracovníků v zemědělství.

Dva nosiče KRONE VTE a Lemken VTE byly předvedeny při práci na ploše v munsterlandském Hopstenu. Jeden ze strojů VTE pracoval v kombinaci s čelním žacím strojem KRONE EasyCut F 400 Fold o pracovním záběru 4 metry. Po sečení byl žací stroj na nosiči KRONE VTE během okamžiku vyměněn za obraceč. Díky obraceči KRONE Vendro 820, s pracovním záběrem 8,20 metru, byl čerstvě posečený porost rychle a snadno obrácen. Další nosič Lemken VTE pracoval na sousední parcele s nářadím na zpracování půdy Lemken. Použit byl 8řádkový přesný secí stroj řady Lemken Azurit 10 K 8 a upravený kultivátor Lemken Karat 10 s pracovním záběrem 3 metry. Oba prototypy nosičů VTE budily působivý dojem svou kvalitou práce, pracovní rychlostí, trakcí, tažnou silou a samozřejmě i ochranou půdy. Hmotnost stroje VTE při jeho šířce 2,70 metru a výšce 2,60 metru se podle druhu použití a agregace s vyvažovacím závažím pohybuje v rozmezí 7,5 až 8 tun. KRONE VTE a Lemken VTE disponuje dieselelektrickým agregátem o výkonu 170 kW (230 koní) a je osazen čtyřmi velkými pneumatikami o rozměru 38“. Výkonný pohon VTE zabezpečí spolehlivost v definovaných pracovních procesech orby, kultivace, setí, sečení, obracení a shrnování. Tato kombinace šesti různých pracovních procesů navíc zaručuje velmi dobré vytížení stroje v průběhu roku.

Lemken a KRONE se při návrhu pohonné jednotky orientovali na výkonové požadavky výše zmíněných procesů. Proto má koncepční studie dieselelektrický pohon o celkovém výkonu 170 kW (230 koní). Výkon je elektricky přenášen na obě poháněné nápravy i vývodový hřídel. Pracovní stroje se k nosiči připojují prostřednictvím tříbodového závěsu. Nosič je vybaven mnoha senzorickými systémy, které monitorují okolní prostředí a nářadí s cílem zajistit bezpečný provoz, a přitom optimální pracovní výsledky. Jednotka je ovládána a sledována prostřednictvím mobilních zařízení, pracovní zakázky a dokumentace jsou přenášeny přes komunikační modul a známé datové rozhraní Agrirouter.

Pracovní zakázky a dokumentace jsou přenášeny přes komunikační modul a známé datové rozhraní Agrirouter.
Pracovní zakázky a dokumentace jsou přenášeny přes komunikační modul a známé datové rozhraní Agrirouter.

Při navrhování koncepce projektu byl kladen důraz na co nejlepší výsledky práce ve všech oblastech použití, proto pracovní nářadí ovládá zpětně i pohonnou jednotku. Tak může pracovní nářadí spolu s nosičem fungovat jako inteligentní, celistvý systém. Komunikace a interakce mezi pracovním zařízením a pohonnou jednotkou je založena na mnohaletých zkušenostech společností KRONE a Lemken v oblasti systémů ISOBUS a TIM, takže mezi pracovním zařízením a pohonnou jednotkou lze bez výjimky sdílet všechny relevantní informace.

Dalšími přednostmi koncepční studie Combined Powers: S využitím VTE chtějí společnosti KRONE a Lemken nabídnout udržitelnou odpověď na hrozící nedostatek kvalifikovaných pracovníků v tomto odvětví. Místo dlouhého pracovního dne na poli se farmář jako správce systému může v budoucnu soustředit na ovládání VTE, které zajistí konzistentní a vysokou kvalitu práce. Díky širokému spektru kombinovatelného nářadí lze stroj používat celoročně po většinu roku. Lemken a KRONE budou i tuto sezónu intenzivně testovat své nosiče VTE za různých provozních podmínek a v dialogu s farmáři a dodavateli je dále vyvíjet.

Další informace naleznete i na: www.combined-powers.com.