AgreenaCarbon - Získejte další zdroj příjmů prostřednictvím uhlíkových certifikátů
Dnes je 4.6. – svátek slaví Dalibor

Future Farming vyvinul Aztéckou zahradu s umělým deštěm

Zveřejněno: 24. 5. 2023

Novou technologii firma uvedla na Future World 2023 společně s hospodářskými výsledky za loňský rok. Obrat firmy vzrostl loni na téměř čtvrt miliardy.

Future Farming vyvinul Aztéckou zahradu s umělým deštěm.

Česká technologická firma Future Farming, která se zabývá vývojem pokročilé aquaponie a dalších nových technologií pro moderní zemědělství, má za sebou rekordní rok. Firma hlásí rekordní tržby ve výši 225 milionů korun a v meziročním srovnání i 2,5 x vyšší zisk ve výši 25 milionů korun. V červnu se firma chystá vstoupit na evropský trh se zcela novou technologií nazvanou Aztécká zahrada.

Aztécká zahrada přináší další pokrok v pěstování zeleniny v kontrolovaném prostředí. Nová technologie byla vyvinuta v uplynulých 12 měsících v mezinárodní kooperaci se specialisty z Holandska a v prvním kvartále letošního roku ji Future Farming nainstaloval do druhého bloku své farmy v Brně.

Aztécká zahrada využívá pěstební metody Deep Water Culture. Deep Water Culture je hydroponická metoda pěstování zeleniny v kultivačním médiu bez půdy. Kořeny rostlin jsou vystaveny kyslíku a živinám rozpuštěným ve vodě, což umožňuje rychlý a zdravý růst zeleniny a bylinek. Historie Deep Water Culture sahá do sedmdesátých let minulého století, kdy výzkumníci experimentovali s touto technikou jako prostředkem při studiu fyziologie rostlin.

Aztécká zahrada Future Farming

Při vývoji Aztécké zahrady pracovali vývojáři Future Farming s druhou generací Deep Water Culture, kdy jsou pěstební vory uspořádány horizontálně a jejich pohyb po vodní hladině je automatizován podle růstové fáze rostlin. Celý systém je speciálně navržen pro pokročilou aquaponii a je největší svého druhu v Evropě. Má větší nádrže, větší hustotu rostlin, vylepšené systémy pro dodávání živin a kyslíku do vody a možnosti monitorování a řízení růstu rostlin pomocí automatizovaných systémů, které Future Farming již dříve vyvinul při vývoji NFT technologií. Vzhledem k využívání dvou ekosystémů je systém Deep Water Culture II propojen s recirkulačními nádržemi na chov ryb. Tímto dochází k uzavřené smyčce a aquaponické produkci zeleniny a ryb, na kterou se Future Farming od začátku specializuje.

Aztécká zahrada přináší další pokrok v pěstování zeleniny v kontrolovaném prostředí.
Aztécká zahrada přináší další pokrok v pěstování zeleniny v kontrolovaném prostředí.

Future Farming nový systém nainstaloval v prvním kvartále letošního roku do druhého bloku heršpické farmy v Brně a nazval ho symbolicky Aztécká zahrada. Staří Aztékové totiž používali k pěstování zeleniny obdobný systém. Na vorech z rákosí zvaných chinampas pěstovali zeleninu a květiny. Kořeny rostlin prorůstaly dnem vorů do vody a tam získávaly spoustu živin, které do vody přirozeně dodávaly ryby.

Kapacita 150 tun zeleniny ročně

Aztécká zahrada Future Farming v Brně se rozkládá na ploše 3 000 m2. Má celkem 12 velkých záplavových van, každá s 60 až 70 kubíky vody, na jejichž hladině jsou položeny plovoucí vory. Speciální polystyrenové desky se sazenicemi listové zeleniny a bylinek. Kořeny rostlin jsou trvale ponořeny do živného roztoku. V nízké výšce nad plovoucími vory jsou zavěšeny zavlažovací trysky, ze kterých rostliny zavlažuje umělý déšť. Jeden pěstební vor má kapacitu až 27 pěstebních pozic pro sazenice a celková produkční kapacita Aztécké zahrady činí až 150 tun zeleniny ročně. Aztéckou zahradu nyní firma představí na mezinárodním veletrhu GreenTech, který se koná v polovině června v Amsterdamu.

O Future Farming

Společnost Future Farming je průkopníkem výstavby vertikálních aquaponických farem v České republice a zároveň dodavatelem vyspělých technologií pro moderní zemědělství 4.0. Firma vyvíjí, vyrábí a dodává vlastní technologické celky v oborech pokročilá aquaponie, hydroponie a recirkulační chovy ryb a staví moderní udržitelné zemědělské farmy na klíč. Základními výhodami technologií Future Farming jsou bezuhlíková výroba potravin, jejich snadnější pěstování a minimální dopad na životní prostředí.