Pohonné hmoty jsou nezbytné nejen k přemisťování zemědělské techniky na pole, ale i pro samotnou práci strojů na poli či silnici. V současné době je na trhu celá škála nejrůznějších pohonných hmot, které se mohou snadno stát předmětem odcizení. Zemědělské a jiné pracovní stroje jsou totiž mnohdy odstavené na rizikových místech. Firma FONS ve spolupráci s firmou Kupson proto nabízí technologie a systémy pro bezpečný výdej paliv, zabezpečení proti krádeži paliv a jejich kontrolu v telematickém systému. Zmíněné systémy a technologie mohou pracovat jak nezávisle na sobě, tak v rámci uceleného systému pro výdej a kontrolu paliv. Osadit jimi lze již existující výdejní stojany a nádrže strojů, aniž by bylo zapotřebí investovat do nových.
Výdej paliv je v zemědělských podnicích nejčastěji řešen samoobslužnou formou. FONS ve spolupráci s firmou Kupson nabízí samoobslužný výdej, který je technicky uzpůsoben pro provoz bez obsluhy 24 hodin denně. Celý proces tankování pohonných hmot je jednoduchý a intuitivní – od provedení identifikace osoby/stroje přes čerpání až po tisk dokladu. Kompaktní terminál lze umístit na mobilní či jednoduché stacionární čerpací stanice i klasické výdejní stojany. Terminál je vybaven displejem informujícím o natankovaném množství paliva. Zařízení obsahuje paměť ukládající nejen jméno řidiče, ale i registrační značku, datum a čas, možností je též tisk dokladu s údaji.
Jak zamezit neoprávněnému odběru paliv?
Neoprávněnému odběru pohonných hmot lze předejít prostřednictvím několika druhů takzvaných identifikačních médií, mezi které se řadí bezkontaktní karty nebo čipy RFID, či kontaktní čipy.
Jednou z možností, jak zamezit neoprávněnému tankování, je opatřit tankovací pistole bezdrátovou čtečkou a hrdla nádrže bezúdržbovými pasivními RFID tagy, které se vyrábí v různých verzích. Při zasunutí pistole do nádrže dojde k identifikaci stroje. V rámci dalšího stupně autorizace je zajištění, aby byla pistole po celou dobu tankování zasunuta do hrdla nádrže, a tak zamezit tankování paliva do jiných neoznačených nádob/nádrží bez RFID tagu.
Nejjednodušším řešením jsou sítka proti odcizení nafty
Jak už bylo zmíněno, pasivní tag se umisťuje na hrdlo nádrže stroje, případně na bezpečnostní síto, které zabraňuje neoprávněné manipulaci s palivem, například odsávání paliva z nádrže stroje. Síta se vyrábí v různých verzích (podle provedení hrdla nádrže), možností je i výroba na míru. Během montáže nepřekáží ani vnitřní výztuha v hrdle nádrže. Síto přitom nijak neprodlužuje dobu tankování. Vyrobeno je z robustního a odolného materiálu a každý uživatel si jej může rychle namontovat s pomocí bezpečnostních šroubů, které jsou součástí sady.
Aby byl přehled o vydaném množství paliva kompletní, nabízí FONS vlastní řešení kontroly spotřebované nafty v telematickém systému vidimte.cz. Umožňuje import dat o čerpání PHM a jejich porovnání se spotřebou strojů. Zároveň může sloužit jako jednoduchá navigace, případně zaznamenat hranice objektu. Systém poskytuje přehled o aktuální poloze strojů, pohybu či provozních údajích, je rovněž možné jej přizpůsobit individuálním požadavkům provozovatele.