Těm, kteří pracují v oblasti zemědělství a zahradnictví, brzy nastane období jarní přípravy půdy pro výsadbu a setí. Celoroční snažení nakonec vyvrcholí letní sklizní s následnou opětovnou přípravou půdy na zazimování. Jde bezpochyby o náročnou práci, farmáři a zahradníci proto oceňují mechanizovanou pomoc.
Malotraktory Ferrari s patentovanou hydraulickou spojkou PowerSafe jsou vynikajícím řešením pro obdělávání půdy. Jsou kompaktní, obratné a výkonné. Nejen farmářům a zahradníkům, ale i pracovníkům komunálního sektoru nabízí italský výrobce Ferrari na výběr z pěti modelů s různou motorizací (benzínové nebo dieselové motory od výkonu 3,6 kW/4,8 k do 8,6 kW/11,7 k) a celou řadou originálního příslušenství. Tyto stroje i s příslušenstvím nabízí v České republice firma MALCOM CZ s.r.o. Co malotraktory Ferrari přinášejí svým uživatelům, to se dozvíte na následujících řádcích.
Květinová farma
Jedním z uživatelů malotraktoru Ferrari PowerSafe 340 je i Pavel Měska, který jej spolu s manželkou Annou Měskovou využívá na rodinné farmě v Leštině v okrese Tábor. Malotraktor je jeho pomocníkem už tři roky a je prvním svého druhu na této farmě. Zdejší usedlosti se Anna Měsková společně s rodinou ujala před pěti lety a založila zde květinovou ekologickou farmu. Zabývá se pěstováním sezónních a řezaných květin, produkuje také zeleninu v biokvalitě. Pěstební plocha, na níž se nachází řada fóliovníků, se rozkládá v bezprostředním okolí usedlosti. Návštěva redakce Agroportal24h.cz proběhla v zimním období, kdy byly veškeré pozemky pokryty sněhem. Tulipány či pryskyřníky chránil před myšmi a mrazem fóliovník. Do budoucna manželé plánují, jak zvýšit objem pěstované zeleniny v biokvalitě, o kterou je stále větší zájem, tak přejít na bezorebnou technologii (zejména kvůli narůstající potřebě eliminace plevelů). Zde pěstované květiny jsou dodávány na svatby, pražská tržiště či do vybraných květinářství.
Práce ve fóliovníku a zahrady o rozloze až 1000 m2
Jednoosý malotraktor Ferrari PowerSafe 340 vyniká ve srovnání s klasickými traktory zvýšenou obratností. Na biofarmě u Měsky se bez problémů vejde do fóliovníků, v nichž zastane úpravu záhonů, využíván je však i ve venkovních prostorách k dalšímu udržování květinových záhonů. Užitečnou funkcí je podle majitele možnost vychýlit řídítka (otočná o 180°) do strany tak, aby obsluha nešlapala po záhonech. Díky tomu je také možné agregovat příslušenství dopředu i dozadu stroje. Ferrari nabízí dobrý poměr cena/výkon, majitel jej oceňuje také pro jeho značnou manévrovatelnost a dodavatel stroje navíc zaručuje v případě jeho poruchy náhradu. Ferrari PowerSafe 340 je přesně zkonstruován pro potřeby Měskovy farmy, jeho funkce jsou slučitelné se způsobem zdejšího hospodaření na záhonech, uzpůsobené je rovněž všechno příslušenství.
Měska zvolil konkrétně stroj s benzínovou motorizací (motor Honda o výkonu jedenáct koní), a to z jednoduchých důvodů. Jednak kvůli kladným referencím a jednak kvůli nižší hmotnosti. Ferrari PowerSafe je možné používat ve spojení s celou řadou příslušenství, Měska si přitom nemůže vynachválit mulčovač. Kromě něj však malotraktor využívá i další šestici příslušenství, například zemní brány, rotovátor, stroj na tvorbu záhonů, žací lištu či vozík pro převoz různého materiálu. Malotraktor je podle majitele bytelný a neví o ničem, co by na stroji zásadně bránilo bezproblémovému provozu.
Dalším z uživatelů malotraktoru Ferrari je Vojtěch Tomašov z Popůvek u Brna, který se zabývá zahradnickými pracemi. S podnikáním začal v roce 2012. I on zvolil model Ferrari PowerSafe 340, který pořídil loni na jaře jako náhradu za již nevyhovující stroj podobné koncepce.
Vojtěch Tomašov pořídil Ferrari PowerSafe 340 s benzínovou motorizací ze stejných důvodů jako Pavel Měska – zaujala ho nižší hmotnost tohoto stroje. Uplatňován je zejména při pracích na menších a rodinných zahradách, na nichž je obratný stroj tohoto typu vysoce efektivním nástrojem. Dříve využívaný malotraktor už zaostával, byl větší, těžší a při práci nebezpečnější. Nejednou se stalo, že obsluhu přimáčkl k plotu. Pro práci na zahradách se už zkrátka nehodil. Dle majitele je Ferrari při práci daleko bezpečnější. Oceňuje jeho lehkost, obratnost a vhodnost pro použití na výše zmíněných typech zahrad. Nižší hmotnost (ve srovnání s jeho předchůdci) jej také předurčuje pro provoz ve svazích. Průjezdnost terénem lze ještě navýšit dvoumontážemi kol a umístěním sady závaží do přední části stroje a prostoru kol. Sezóna Tomašovi začíná na jaře a k práci používá kromě tohoto malotraktoru i další drobné nářadí, větší stroje si půjčuje.
Jednodušší otáčení, regulace výšky a ovládání řídítek
Tomašov oceňuje i jednoduchost připojování příslušenství, které je řešeno pouze přes dva šrouby. Kdyby i to bylo pro někoho nepohodlné, tak majitel doporučuje pořídit rychlonástavce pro ještě snazší připojení příslušenství. Otáčení řídítek však na rozdíl od Měsky používá zřídkakdy. Chválí však možnost jednoduššího řešení otáčení přes páčku (ve srovnání se složitějším systémem čepů u jiných strojů). Líbí se mu i možnost regulace výšky řídítek, která umožňuje práci s malotraktorem jakkoli vysokému člověku.
Oba majitelé se shodují na jednoduchosti ovládání malotraktoru a oceňují snadnou přípravu stroje na danou práci. Hned po ruce je ovládání řazení, brzdy jednotlivých kol (obě kola mají vlastní brzdy, jež jsou praktické především při provozu s vlekem), parkovací brzda (aktivuje obě brzdy), startování (buď elektricky nebo ručně přes táhlo), bezpečnostní pojistka, spojka pro řazení rychlostních stupňů (3 rychlosti vpřed + 3 vzad), volič směru jízdy pro práci vpřed nebo vzad, uzávěrka diferenciálu. V prostoru pod řídítky je umístěno zapínání vývodové hřídele, páka řazení rychlostních stupňů a páčka pro nastavení výšky řídítek.
V dolní části malotraktoru je zakrytované připojení s pohonem pro příslušenství a závěs pro připojení vozíku. Měska oceňuje při práci v záhonech (složitější podmínky) hlavně uzávěrku diferenciálu. Bezpečnostní pojistka pak zafunguje podle Tomašova například tehdy, kdy je spuštěn rotovátor a obsluha změní směr jízdy – v takovém případě je rotovátor automaticky deaktivován. Uvolní-li obsluha řídítka, ale motor stále běží, bezúdržbová hydraulická spojka PowerSafe, složená z ocelových kotoučů a přímo propojená s motorem, okamžitě vypne pohon příslušenství. Zamezuje také náhodné aktivaci pohonu.
Na údržbu jednoduchý stroj
Oba majitelé jsou spokojeni také se servisem stroje a službami firmy MALCOM CZ. Řadu servisních úkonů, zejména výměnu olejů, zvládají svépomocí. Pravidelně měnit je potřeba také filtr a olej v motoru i převodovce. Prachový filtr je chráněný olejovou nádrží – i zde je potřeba občas zkontrolovat olej a prostředí vyčistit. Jak Pavel Měska, tak Vojtěch Tomašov si též pochvalují celkovou robustnost stroje, díky níž nepociťují intenzivní vibrace přenášené strojem na obsluhu během práce. To vede ke zpříjemnění práce a delší životnosti stroje. Stroj je vybaven takzvanými silentbloky, které pomocí pružin a pružných elementů spolehlivě omezují kmitání, které vytváří stroj chvěním nebo otřesy. Příjemnou vychytávkou je kastlík na drobné nářadí u řídítek.