Ceny hnojiv už druhým rokem raketově rostou a v meziročním srovnání jde nyní u vybraných o vzestup ve výši téměř 300 %. Roli hraje jak nedostatek některých průmyslových hnojiv, tak i válka na Ukrajině a snížení schopnosti dovozu vstupních surovin. Do cen ale promlouvají také drahé energie, jež zásadně ovlivňují domácí výrobu ledku. Rostoucí náklady dopadají především na menší zemědělce, kteří tak stále častěji sahají po řešeních, která nabízí precizní zemědělství.
Variabilní hojení jako úspora
Pilířem variabilního hnojení a precizního zemědělství je management zón a tvorba aplikačních map s využitím různých předlohových dat. V zásadě se jedná o satelitní data, data získaná agrochemickým vzorkováním půd, ale rovněž to mohou být výnosové mapy z mlátiček či snímky z dronů. Startup Agdata, který dodává svůj komplexní systém správy farem již třetině malých i velkých českých zemědělců, nyní přichází s novinkou v podobě certifikovaného vzorkování půd. To zajistí odborník, který směsný vzorek půdy v rastru 3 ha prostřednictvím přibližně 50 různých vpichů odebere a nechá otestovat v certifikované laboratoři dle standardu Melich III. Poté se tato data nahrají do systému variabilního hnojení Agdata VARI a zkombinují s družicovými daty. Výsledkem jsou přesnější aplikační mapy a úspora nákladů.
„Díky údajům ze satelitních snímků v kombinaci s výsledky vzorkování lze vytvořit takovou aplikační mapu, která umožní variabilní hnojení v optimálním množství a na přesně daných místech. Zemědělci tak ušetří náklady na zásobní hnojiva a vyrovnávání pH v řádech desítek až stovek tisíc korun. Zároveň si zajistí i vyšší výnosy, protože aplikační mapa zahrne i budoucí výnosový potenciál dané zóny,“ dodává Lukáš Musil, akreditovaný poradce ministerstva zemědělství a obchodní ředitel Agdata.
Jednoduchá správa odkudkoliv
Výhodou systému Agdata VARI je kromě komplexnosti i jeho přehlednost. Vzorkování tak lze provádět přímo v terénu pomocí senzoru připojeného na systém přes mobilní telefon nebo právě formou certifikovaného odběru. Veškerá data má zemědělec dostupná vždy na jednom místě a může s nimi pracovat odkudkoliv – z terénu i z domácí kanceláře. Data lze využít i při řešení problémů v terénu a kdykoliv je upravovat – včetně aplikačních map. Samozřejmostí je i archivace dat a možnost sdílení např. s externími poradci na ochranu rostlin. Přípravu satelitního monitoringu i tvorbu zón na základě aktuálních dat, včetně výnosového potenciálu, si mohou zemědělci nechat připravit na míru a zapojit do celkového systému od Agdata.