Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 23.7. – svátek slaví Libor

Šedesáté výročí výroby samojízdných řezaček značka New Holland FR oslavuje speciálním modelem. Vyzkoušet si ho můžete i vy

Zveřejněno: 11. 10. 2021

V roce 1961 byla v Pensylvánii představena první samojízdná řezačka New Holland FR. Její výrobce tak vyšel vstříc zemědělcům, kteří požadovali výkonný stroj. Na oslavu šedesátého výročí značky letos New Holland představil speciální edici samojízdných řezaček New Holland FR (Forage Cruiser 60th Anniversary Special Edition). Výroční model lze od jeho předchůdců rozpoznat podle výrazných bočních polepů. Jeden předváděcí kus nyní sklízí kukuřici i v České republice.

Výroční model lze od jeho předchůdců rozpoznat podle výrazných bočních polepů. Jeden předváděcí kus nyní sklízí kukuřici i v České republice.

Samojízdné sklízecí řezačky New Holland posouvají hranice výkonnosti již šedesát let. Poskytují siláž nejvyšší kvality, která splňuje i požadavky těch nejnáročnějších chovatelů hospodářských zvířat. V poslední době se nejnovější řezačky FR (Forage Cruiser) osvědčily také při výrobě biomasy, která je s ohledem na rostoucí poptávku po udržitelných palivech čím dál žádanější komoditou.

Vstříc k úspěchům s řezačkou New Holland FR

První samojízdná řezačka SP818 byla na trh nejprve dodávána s jednořádkovým kukuřičným adaptérem. V roce 1975 New Holland uvedl na trh model 1890 o výkonu 200 koní. V roce 1977 byl pak představen model 1895, první řezačka s vestavěným detektorem kovu jako účinným nástrojem zkvalitnění krmiva a ochrany stroje. V roce 1979 došlo k významnému zlepšení výhledu z kabiny a navýšení výkonu stroje až na 300 koní – řezačka 2100 byla osazena řadovým motorem. V roce 1987 spatřil světlo světa model 1915 vybavený komfortními prvky, jako je například ochrana řezacího bubnu, automatické broušení nožů a automatické nastavení protiostří. Po několika letech následovala dnes už legendární řada FX5, u které se postupně navyšoval výkon motoru. V novém tisíciletí se objevila řada FX10 se systémem HydroLoc pro nastavení délky řezanky. V roce 2007 přišla na trh nová generace řezaček FR9000, která se dočkala velkého ohlasu, a ještě tentýž rok získala na veletrhu Agritechnica prestižní ocenění „Machines des Jahres“. Následovalo představení další nové řady FR v roce 2012, načež v roce 2015 New Holland uvedl na trh současnou generaci, která zahrnuje pět modelů o výkonu od 476 do 911 koní v čele s modelem FR920 – jde dosud o nejvýkonnější řezačku této značky.

Moderní technologie New Holland na vašem poli

Vývoj řezaček probíhá v New Holland Harvesting Centre of Excellence v belgickém Zedelgemu. Řada řezaček FR včetně modelu „60th Anniversary Special Edition“ je vybavena nejmodernějšími technologickými funkcemi, jako je telematika MyPLM Connect, systém Power Cruise pro automatické přizpůsobení rychlosti jízdy tak, aby bylo dosaženo maximální výkonnosti, funkce HydroLoc pro nastavení délky řezanky, systém ActiveLoc pro automatické nastavení velikosti řezanky v závislosti na vlhkosti sklízeného materiálu a systém analýzy živin s NIR senzory NutriSense, který pěstitelům umožňuje sledovat data o obsahu živin v reálném čase.

Na oslavu šedesátého výročí značky letos New Holland představil speciální edici samojízdných řezaček FR.
Na oslavu šedesátého výročí značky letos New Holland představil speciální edici samojízdných řezaček FR.

New Holland oslaví své významné výročí také evropským předváděcím turné, které obsáhne hlavní evropské trhy se sklízecími řezačkami, včetně Belgie, České republiky, Francie, Německa, Itálie, Lucemburska, Nizozemska a Velké Británie.

Čím dokáže řezačka New Holland FR přesvědčit?

Řezačky New Holland FR jsou vybaveny hydraulicky poháněnými vkládacími válci, které zajišťují plynulé nastavení délky řezanky. Systém udržuje konstantní délku řezání nezávisle na pracovní rychlosti, otáčkách motoru, množství sklízeného materiálu a stavu plodiny. Řezací bubny se dodávají v různých provedeních, takže si každý může vybrat své řešení na míru. Nože řezacího bubnu jsou uspořádány do V-postavení. Díky tomu je materiál řezán a ne sekán.

Speciální model k oslavě výročí se poprvé představil novinářům nedaleko Lipska.
Speciální model k oslavě výročí se poprvé představil novinářům nedaleko Lipska.

Řezací bubny jsou k dostání v konfiguraci s počtem nožů 2 × 8 a 2 × 10, 2 × 12 a 2x16, 2 × 20. V závislosti na zvolené variantě lze kvalitně sklízet siláž bohatou na živiny, dřevní štěpku či celé rostliny a kukuřici.

Sklízecí řezačky New Holland FR disponují rovněž systémem Variflow, jenž umožňuje přestavět pracovní ústrojí metače a mačkacích válců zrna z režimu travního na kukuřičný během dvou minut.

Mačkací válce CropProcessoru s drážkováním ve tvaru pilových kotoučů zpracovávají zrno agresivním způsobem a mají největší průměr na trhu. Standardní průměr válců je celých 250 mm, veškeré zrno je tedy narušeno. K dispozici jsou čtyři konfigurace mačkacích válců s 99 až 166 zuby. Vzdálenost mezi válci je nastavována z kabiny pomocí monitoru IntelliView IV. Obsluha tedy mění tuto hodnotu variabilně a přímo z kabiny podle aktuálního stavu sklízené plodiny.

Řezačky New Holland FR jsou vybaveny výmetným komínem s rotací v úhlu 210°. Způsob a rychlost pohybu komínu je možné citlivě nastavit. Výhled na výmetný komín zaručuje panoramatická kabina vyvinutá právě speciálně pro potřeby sklízecích řezaček. Pro dosažení optimální produktivity mohou být řezačky vybaveny systémem automatického plnění návěsu IntelliFill.

Řezačky jsou osazeny motory Cursor 13 a 16 od FPT Industrial. Motor je uložen podélně.
Řezačky jsou osazeny motory Cursor 13 a 16 od FPT Industrial. Motor je uložen podélně.

Řezačky New Holland FR jsou osazeny motory Cursor 13 a 16 od FPT Industrial. Motor je uložen podélně. Díky osvědčené technologii HI-eSCR vyhovuje emisní normě a zachovává si nízkou měrnou spotřebu, pružnost výkonu a spolehlivost. Řezačky nabízejí dva základní režimy jízdy: režim tempomatů Power Cruise™ II a režim efektivního řízení motoru ECO, které mohou být používány nezávisle na sobě, nebo současně, přičemž aktuální volba se odvíjí od pracovních podmínek a na preferencí obsluhy.

Na motoru je uložena centrální převodovka s pohony čerpadel a hlavním pohonem celého pracovního ústrojí. Standardní výbavou řezaček New Holland FR je hydrostatický pohon vkládacích válců, tzv. SingleDrive. Ten umožňuje plynule měnit otáčky vkládacích válců a tím i plynule měnit délku řezanky. S tímto pohonem je také propojen pohon adaptéru. Volitelně je k dispozici systém DoubleDrive – druhý hydrostatický pohon adaptéru. Ten pohání pouze adaptér.

Centrální úhlová převodovka je dimenzována tak, aby odolala i těm největším zatížením. Pomocí hlavního řemene je poháněn řezací buben a metač. U modelů New Holland FR480, FR550 a FR650 je použit 7HB řemen, u dvou nejsilnějších verzí – FR780 a FR850 – je aplikován 9HB řemen. Výhodou koncepce New Holland FR je, že na hlavním řemenu již nejsou žádné další hnané komponenty, a veškerá účinnost tohoto převodu je tudíž využita jen k pohonu řezání a metání. Od metače jsou následně druhým řemenem poháněny mačkací válce CropProcessoru.

Řezačky New Holland FR lze vybavit pohonem zadní nápravy. Díky kompaktní konstrukci a velkému úhlu natočení řídicích kol má řezačka poloměr otáčení pouhých 6,4 m. Dlouhý rozvor 3,2 m navíc dává řezačce maximální stabilitu při sklizni i při přepravě.

K řezačkám New Holland FR jsou dodávány originální adaptéry v různém provedení: pro sklizeň kukuřice, pícnin, energetických plodin a rychle rostoucích dřevin.