Čelní kolové nakladače pro agro sektor
Dnes je 21.11. – svátek slaví Albert

Vybíráme rozmetadlo průmyslových hnojiv Kverneland Exacta. Na co si dát pozor?

Zveřejněno: 21. 12. 2016

Po Vánocích budeme opět blíže k nové sezóně a mezi první polní operace bude patřit přihnojování porostů. Nejeden farmář si bude chtít pořídit nové rozmetadlo průmyslových hnojiv, a tedy bude stát před rozhodnutím, jaké rozmetadlo je pro něj nejvhodnější.

Kverneland Group Czech

Nabídka rozmetadel na trhu je široká - od jednoduchých až po složitější, vybavené nejmodernějšími technologiemi. Navíc se každé rozmetadlo od jednotlivých výrobců dost liší. K zjednodušení vašeho výběru Vám přinášíme rozhovor s panem Ing. Pavlem Dvořákem, zodpovědného za sortiment strojů na ochranu a výživu rostlin u firmy Kverneland Group Czech.  

Jakou otázku by si měl každý položit jako první, než si rozmetadlo začne vybírat?

Těch otázek je několik, ale ta první je jasná. Kolik peněz za rok mi rozmetadlem „proteče“? Hnojení průmyslovými hnojivy je jednou z operací, kdy relativně jednoduchým strojem prochází velké množství nákladů na zemědělskou produkci. Tam by si to měl každý pořádně spočítat. Někdy se setkávám s tím, že to zemědělci neví ani řádově a když začnou počítat, tak se mnohdy diví. Mnohdy si pak uvědomí, že nastal čas ten rezatý kornout s jedním kotoučem poslat do sběru a koupit si odpovídající stroj, který peníze vynaloží efektivně, což má na vaši kapsu vliv dokonce dvakrát. Poprvé na straně vynaloženého nákladu a podruhé na straně příjmu, kdy vliv na výnos či kvalitu produkce je podstatný též.

 

Dalo by se to nějak zobecnit a dát rovnítko mezi vynaloženou sumu a model rozmetadla?

To určitě s tím rovnítkem nejde, protože záleží i na jiných podmínkách, parametrech, agregovaném traktoru a třeba i na kvalitě obsluhy. Jakmile dospějeme k číslu v několika statisících, už bychom měli volit některé z rozmetadel s elektronickým udržováním dávky v závislosti na pojezdu a samozřejmě váhami. Pokud veškerá aplikace průmyslových hnojiv v podniku je pouze jedno či dvě regenerační hnojení a tím je to vše, tak se spokojíme s jednoduchým rozmetadlem s hydraulickým ovládáním.

Na jaké parametry by si měl každý dát při výběru pozor?

Začneme asi pracovním záběrem, u kterého je třeba upozornit na to, že udávaný pracovní záběr pro daný model není určitě pro všechny možné materiály, které chceme rozmetat. Například močovina s měrnou hmotností pod 0,7 kg/l nelze rozmetadlem s udávaným záběrem 36 m na tento záběr kvalitně rozmetat. To samé bude platit o aplikaci osina zeleného hnojení nebo granulátu proti plžům či hubení myší. Většinou udávaný záběr je pro běžná granulovaná hnojiva s měrnou hmotností okolo 1 kg/l. Taky bychom měli vědět na jaké menší pracovní záběry je standardně rozmetadlo vybaveno – rozsah od – do. Někteří výrobci mají jiné lopatky nebo kotouče pro různé rozsahy pracovních záběrů, takže pokud chceme aplikovat na 18 m a třeba na 36, potřebujeme další dodatečnou sadu lopatek či kotoučů, což mnohdy není malá investice. Dalším parametrem je kapacita násypky, kde nás limituje zdvihová síla traktoru. Zde také pozor, zdánlivě lehčí rozmetadlo s menší kapacitou nemusí traktor unést a větší a těžší ano. Je to dáno těžištěm a ne absolutní hmotností. O 10 cm posunuté těžiště směrem k traktoru dělá opravdu hodně.

Jsou velké rozdíly v konstrukci rozmetacího ústrojí mezi výrobci rozmetadel?

Na první pohled si možná řeknete, že to je vše podobné ne-li stejné. Není to tak a hlavní rozdíl je ve tvaru kotouče, kde se všichni výrobci dělí na dvě skupiny. Jedna skupina má kotouč konický a druhá plochý kotouč. Z toho vychází výsledný rozmetací obrazec. U kotouče konického je rozmetací tvar rozmetacího obrazce „trapéz“ a pokud chceme docílit kvalitní rovnoměrnosti aplikace, nesmíme při nastavení a při práci udělat sebemenší chybičku. Naopak rozmetadla s plochým rozmetacím kotoučem mají trojúhelníkový obrazec rozmetání a náchylnost na chybu je podstatně nižší. Nechci nabádat k tomu, že můžeme být větší lajdáci při seřizování rozmetadla, ale podmínky při práci mohou chybu zapříčinit a pokud to nemá na výslednou rovnoměrnost tak velký vliv -  je výsledek lepší. Na rovnoměrnost aplikace má vliv i počet lopatek na kotouči. Pouze 2 lopatky na kotouči jsou pro dostatečnou rovnoměrnost při vyšších pracovních rychlostech nedostačující. Pracovní rychlost se za poslední dobu podstatně zvýšila díky zlepšeným jízdním vlastnostem traktorů a někteří výrobci rozmetadel na to nezareagovali. Taky by mělo rozmetací ústrojí být, co nejšetrnější k rozmetanému materiálu a netlouci do něj jak hluchý do vrat. To způsobuje drcení a rozprach rozmetaného materiálu a to má vliv na rovnoměrnost aplikace.

Poslední otázku bych položil trochu obecnou. Co se v poslední době na rozmetadlech změnilo?

Za posledních několik let zaznamenala rozmetadla obrovský technický pokrok zejména díky elektronice ovládání, velmi rychlému rozšíření navigací a následnému propojení těchto dvou prvků. Taky obecná snaha o zvyšování výkonů strojů a jejich pracovních záběrů mělo na vývoj rozmetadel nemalý vliv. Právě posledně zmiňovaný parametr, pracovní záběr měl asi vliv největší. Každý zemědělec totiž sní o tom, že bude mít práci hotovou včas, což znamená co nejrychleji. Z toho vyplývá velký pracovní záběr spolu s kapacitou násypky. Když jsme ale u pracovního záběru, který dnes dosahuje i 48 m tak zde je už nutnost aby rozmetadlo v okrajích polí variabilně měnilo pracovní záběr a to nejlépe plynule a to samozřejmě automaticky a kdyby to jen trochu šlo, tak i na obě strany. Pokud se výrobce zemědělské techniky o takovém snu dozví je zákonitě jeho snahou, aby takový stroj dokázal nabídnout, nejlépe aby byl na trhu první a co možná nejdéle jediný. Někteří výrobci tuto snahu přehnali a začali nabízet na trh rozmetadla s „měnitelným záběrem“ avšak systém, který to měl zajistit, nedokázal dodržet druhý důležitý parametr rozmetání a to je rovnoměrnost. Takže výsledek různých změn záběru otáčkami kotoučů hydropohony atp. sice záběr změnil, ale s neuspokojivým výsledkem co se rovnoměrnosti týče. Taky bylo i potřeba zajistit, aby práce a nastavování takového stroje bylo co nejjednodušší, jak se dnes říká - uživatelsky příjemná.

Rozhovor je převzat z nového magazínu ZAPŘÁHNI 1/2016. Odkaz na magazín - http://cz.kvernelandgroup.com/Zaprahni/Zaprahni
Autor: Kverneland
Foto: Kverneland Group Czech