Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 19.6. – svátek slaví Leoš

Krone XCollect je nový kukuřičný adaptér od Krone, který odděluje funkce řezu a dopravy hmoty

Zveřejněno: 13. 9. 2018

Současně s novou řezačkou Krone BiG X 1180 byl představen i nový kukuřičný adaptér řady XCollect, který doplňuje stále vyráběný adaptér EasyCollect z toho důvodu, aby si každý farmář mohl vybrat ten správný adaptér pro své požadavky a sklizňové podmínky.

Nový XCollect nabízí tři pracovní záběry.

Nový XCollect nabízí tři pracovní záběry: 600-3 (8 řádků, 6 m), 750-3 (10 řádků, 7,50 m) a 900-3 (12 řádků, 9 m). Zvláštností u XCollect je oddělení funkcí uříznutí a dopravování hmoty do dvou rozdílných kroků.

Uříznutí stonku provádí rychle rotující řezací kotouče ve tvaru vícenásobného srpu. Díky vodorovnému umístění řezacích kotoučů je zapotřebí menšího množství dělících špic, protože rostliny jsou při odřezávání stonku v přímém kontaktu s kotoučem. Díky srpovitému tvaru kotoučů je zajištěn čistý řez bez vibrací, což zabraňuje ztrátám kukuřičných klasů. Další výhodou řezacích kotoučů je, že během volného řezu dojde k příkladnému rozvláknění stonků, což přispívá k rychlému rozložení strniště.

Uříznutí stonku provádí rychle rotující řezací kotouče ve tvaru vícenásobného srpu.
Uříznutí stonku provádí rychle rotující řezací kotouče ve tvaru vícenásobného srpu.

Každý řezací kotouč je uchycen centrálním šroubem. Pomocí řazení v systému pohonu kotoučů může řidič upravit otáčky i frekvenci řezu, přizpůsobit komfortně adaptér příslušné plodině a pro různé podmínky sklizně. Hlavní pohon řezacích kotoučů je jištěn proti přetížení zubovými spojkami s návaznou kontrolou otáček zobrazovaných v terminálu. Přídavné jištění jednotlivých kotoučů je řešeno lamelovými spojkami.

Každý řezací kotouč je uchycen centrálním šroubem.
Každý řezací kotouč je uchycen centrálním šroubem.

Při dopravě sklízeného materiálu do řezačky sází Krone na nezměněný a osvědčený kolektorový princip, který nyní vyžaduje ještě menší příkon. Stébla rostlin kukuřice jsou podélně podávány ke vkládacím válcům a řezacímu agregátu. Díky podélnému vkládání jsou rostliny přesně nařezány, čímž se značně redukuje podíl delších částic řezanky. To je předpokladem pro kvalitní siláž. Přizpůsobením rychlosti kolektoru, které je součástí základní výbavy, je zajištěno rovnoměrné podávání rostlin kukuřice do vkládacích válců.

Krone sází na nezměněný a osvědčený kolektorový princip
Krone sází na nezměněný a osvědčený kolektorový princip

Integrovaný podvozek se nemusí při sklizni demontovat

Nové kukuřičné adaptéry XCollect jsou navrženy jako třídílné. U XCollect 600-3 a XCollect 750-3 je přepravní šířka 3 m. Model XCollect 900-3 má přepravní šířku 3,29 m. Na přání je možné adaptér vybavit integrovaným hydraulickým přepravním podvozek, který odlehčí přední nápravu řezačky a zvýší přepravní komfort. Odpojování přepravního podvozku není nutné, protože během práce na poli se hydraulicky zvedne a dík tomu může zůstat na adaptéru.

Integrovaný podvozek se nemusí při sklizni demontovat.
Integrovaný podvozek se nemusí při sklizni demontovat.

Jednoduchost a snadná údržba

XCollect je celkově jednoduchý na údržbu. Velká a jednoduše otevíratelná víka umožňují jednoduchý a rychlý přístup. Díky optimalizované hydraulice je složení i rozložení adaptéru ještě rychlejší. V neposlední řadě nabízí Krone pro XCollect výbavu se třemi hmatači pro ještě lepší kopírování (k dispozici pro BiG X 680/780/880/1180 i BiG X 480/530/580/630).

Velká a jednoduše otevíratelná víka umožňují jednoduchý a rychlý přístup.
Velká a jednoduše otevíratelná víka umožňují jednoduchý a rychlý přístup.

Nový XCollect je kompatibilní pro všechny modely BiG X od roku 2019.

Přečtěte si také náš článek o nové nejvýkonnější řezačce na světě - Krone BiG X 1180.

Autor: Milan Jedlička1)
Foto: Krone

1) čerpáno z materiálů Krone

Tématické tagy


Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.
Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.