Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 17.7. – svátek slaví Martina

Zemědělská a dopravní technika z Nového Veselí. Návěsy, nástavby a výměnné systémy českého výrobce převáží komodity skoro třicet let

Zveřejněno: 9. 12. 2020

V rámci zemědělské prvovýroby probíhá v zemědělském podniku řada procesů, na kterých závisí kvalita produkce a sklizně. Jde pochopitelně o přípravu půdy, správné setí, přihnojování a také postřiky v průběhu vegetace. Vrcholem je vždy sklizeň. Mezi všemi těmito kroky se proplétá důležitý článek a tím je doprava, jež slouží pro přepravu osiv, hnojiv, obilí, krmiva i dalších komodit v rámci cyklu výroby.

Firma ZDT vyrábí a dodává nástavby na nákladní automobily různých velikostí a typů, nejčastěji sklápěné korby a rozmetadla hnoje

Firma Zemědělská a dopravní technika spol. s r.o. Nové Veselí se zabývá výrobou strojů pro dopravu v zemědělství od svého založení v roce 1993. Sortiment se od té doby značně rozšířil a začal také reflektovat specializace a požadavky jednotlivých procesů v zemědělské výrobě. Firma tak dnes dodává více než 30 modelů strojů v modifikacích, které vždy zohledňují potřebu zákazníka a jeho situaci.

Populární výměnný systém MEGA uspokojí náročné uživatele

Základním stavebním kamenem se stala řada MEGA, kterou jistě zná většina zemědělské veřejnosti. Stálice na trhu dopravní techniky, která přináší řešení v podobě výměnného systému, kdy lze na jeden MEGA podvozek postavit různé nástavby a v principu tak šetřit náklady oproti jednoúčelovému řešení. Základní nástavbou je sklápěná korba, která se využívá pro přepravu objemových komodit, ať už jde o řezanku, obilí nebo hnůj. Další možností je rozmetadlo hnoje. To nachází uplatnění ve službách nebo v živočišné výrobě. Poslední možností jsou cisterny, které přicházejí v opravdu široké škále velikostí i provedení a uspokojují tak i velmi náročné zákazníky. Modelová řada MEGA je dostupná ve variantách 13, 18, 21, 25 a 33 tun celkové hmotnosti. U podvozku MEGA33 je v nabídce také možnost volby hydraulicky odpruženého podvozku, který maximalizuje užitnou hodnotu. Podvozek totiž umí zvedat přední nápravu v prázdném stavu a přizpůsobovat výšku podvozku podmínkám, případně držet konstantní výšku bez ohledu na množství nákladu. Řízení náprav je samozřejmostí a pro náročné přichází i varianta nuceného řízení.

ZDT rozšíří schopnosti nákladního automobilu

V poslední době se stává velmi populární využívání nákladních automobilů v zemědělství – ať už jde o modifikované NA jako traktory nebo klasické NA tak, jak je známe ze silniční dopravy. Vždy jde v principu o úsporu nákladů a využití maximálního potenciálu při jednotlivých jízdách. Firma ZDT vyrábí a dodává nástavby na nákladní automobily různých velikostí a typů, nejčastěji sklápěné korby a rozmetadla hnoje. Zajímavým a velmi efektivním řešením je i velkoobjemová nástavba GIGA pro přepravu řezanky nebo siláže. Vykládání pomocí podlahového dopravníku zajišťuje bezpečnou a rychlou vykládku i v omezených prostorech a velká kapacita (až 40 m3) podporuje maximální efektivitu řešení.

Jednoúčelové návěsy NS se zcela novým konceptem

ZDT si mnoho zákazníků spojuje právě s řadou MEGA nebo přepravníky zvířat. V roce 2017 byla ale představena zcela nová řada návěsů NS, které zaujmou na první pohled. Nový design, nové technické řešení, jednoúčelová koncepce. Není cílem výrobce těmito vozy nahradit zmíněné výměnné systémy, ale rozšířit sortiment pro ty zákazníky, kteří potenciál výměnného systému nevyužijí. Proto se objevily postupně návěsy NS33.1, NS23.1 a NS18.1, které představují zcela nový koncept, vyvinutý v ZDT. Mezi lákadla těchto strojů patří vysoká kvalita zpracování, bohatá základní a příplatková výbava a zajímavá cena. V základní výbavě najdete standardně řiditelnou nápravu, kvalitní německé nápravy a pružení, pokročilé hydraulické funkce, automatické parkovací brzdy, hydraulicky odpružené oje a zcela nové řešení zavírání zadního čela. Vozy jsou schváleny dle EU na rychlost 40 km/h a splňují nejpřísnější předpisy v rámci dopravy v zemědělství. Předpokládanými místy určení těchto vozů jsou velké podniky s velkým množstvím přeprav, dále podniky služeb, podniky rostlinné výroby nebo menší soukromí zemědělci.

ZDT vyhoví i speciálním požadavkům

Důležitou oblastí výroby ZDT jsou zakázkové a atypické výrobky. Mezi spokojenými zákazníky byste našli například uživatele valníků pro vnitropodnikovou přepravu, firmy pracující v lesnictví, rybářství, stavebnictví nebo údržbě, kterým jsme dodali vůz buď zcela nový, nebo přepracovaný dle zvláštních potřeb (různá velikost, ochrana podvozku, hydraulický jeřáb, plachtování atd.). Na základě zvláštního požadavku je firma vždy připravena udělat maximum pro spokojenost zákazníka a nalezení optimálního řešení. Díky možnosti atypického provedení sklápěčů z otěruvzdorných materiálů jsou tyto návěsy vhodné například i pro přepravu zeminy a stavebních hmot, případně pro stavebnictví.

Firma ZDT je na trhu dopravní techniky stálicí a je v současnosti největším českým výrobcem. Je tu pro náročné zákazníky v zemědělství, stejně jako z komunální sféry a dalších oborů. Využijte zkušenosti a technologie zavedeného výrobce a kontaktuje obchodní úsek pro konkrétní nabídku.

Autor: Ing. Jindřich Fousek
Foto: Ing. Jindřich Fousek