KUPUJ AGRO pneumatiky Continental, 
sbírej body a vyber si svůj dárek.
Dnes je 23.9. – svátek slaví Berta

Čtyři traktory na jednom poli, ani jeden s řidičem. Fungují překvapivě dobře

Zveřejněno: 11.01.2018

Ačkoliv autonomní traktory vyvolávají u některých obsluh strach z toho, že budou brzy bez práce, výrobci s vývojem dále pokračují. Mezi firmy, které se zabývají vývojem autonomních traktorů, patří i japonský Yanmar. Ten se nedávno spojil s výzkumnými pracovníky z univerzity v Hokkaido.

Yanmar

Již v roce 2015 na veletrhu Agritechnica ukázal Yanmar na videu traktory, kde jeden řidič řídil rovnou dva traktory zároveň. Na veletrhu Agritechnica 2017 ale o pokračování vývoje nepadla žádná zmínka. Yanmar ale nyní oznámil, že na vývoji stále pokračuje a představil řadu systémů, z nichž jeden například umožňuje provozovat více traktorů bez řidičů na jednom poli - tzv. roj. Výrobce to ukázal i v praxi v terénu. Do terénu vyslal čtyři traktory Yanmar připojených přes GPS. Traktory se aktivovaly přes vzdálený tablet, naprogramovala se šířka záběru stroje v závěsu a tři následující traktory používaly stejnou AB linii jako hlavní traktor.TIP: Jak z dědečka udělat moderní traktor?

Traktory jsou vybaveny řadou snímačů, které fungují dobře. Díky nim všechny čtyři traktory automaticky zpomalují a zrychlují, když je zjištěna překážka v určené vzdálenosti. Jedním z nejnáročnějších úkonů je otáčení na souvrati bez nějaké kolize. V současné době čtyři traktory plní jen jednoduché úkoly, ale v budoucnu Yanmar doufá, že budou autonomní stroje mnohem chytřejší.

Existuje dobrý důvod, proč Japonsko prosazuje technologii bez řidiče. V Japonsku je totiž akutní nedostatek pracovních sil v zemědělství. Japonské ministerstvo zemědělství stanovilo cíle, aby dálkově ovládané traktory byly na trhu už letošní rok a plně autonomní traktory do roku 2020.

Autor fotografií/videa: Yanmar