Dnes je 4.12. – svátek slaví Barbora

Další rekord v zemědělské technice. Francouzi za 8 hodin shrnuli do řádků píci z 188,9 hektarů

Zveřejněno: 5. 9. 2019

Francouzský výrobce Kuhn k oznámení o dosažení nového světového rekordu využil sociální síť, kde uvedl, že za 8 hodin dokázal shrnout do řádků píci z plochy 188,9 hektarů. Stalo se tak na dánské farmě s kopcovitým terénem.

Průměrná plošná výkonnost činila neuvěřitelných 23,6 hektarů za hodinu.

Že zemědělství je na světové rekordy bohaté, již řadu let víme. Vzpomeňte si třeba na nejrychlejší traktor na světě nebo na nejrychlejší sklízecí mlátičku. Do zápisu rekordů stačí i to, že se na jednom poli sjede několik stovek sklízecích mlátiček. Téměř každoročně jsou oblíbené rekordy ve sklizni. Nejvýkonnější sklízecí mlátičky soupeří o to, kolik tun za určitý čas sklidí. Minulý rok ale padl světový rekord i ve sklizni pícnin, kde traktor s žacím strojem posekal za 8 hodin 141 hektarů vojtěšky. Letos však francouzský výrobce závěsné techniky Kuhn předvedl něco zcela nevídaného a nepamatujeme si, že by se o to někdo v minulosti pokoušel.

Čtyřrotorovému shrnovači GA 15131 s pracovním záběrem 9,5 až 14,7 m trvalo přesně osm hodin, aby shrnul píci do řádků z plochy 188,9 hektarů. Průměrná plošná výkonnost tedy činila neuvěřitelných 23,6 hektarů za hodinu. Pro speciální pokus o rekord byla vybrána farma nacházející se ve středním Jutsku v Dánsku. Na farmě se zabývají živočišnou výrobou a hospodaří v kopcovité krajině.

Shrnovač Kuhn byl agregován s traktorem John Deere 6250R, obsluhou byl sám majitel farmy. Tak velké plošné výkonnosti by se nedosáhlo za pomocí moderních technologií. Proto byl traktor vybaven naváděcím systémem AutoTrac, jehož obsluha se prováděla přes monitor Gen4 Star a ergonomický joystick CommandPRO. Jednotlivé rotory shrnovače jsou hydraulicky poháněné, takže je možné jejich rychlost otáčení přizpůsobovat aktuálním polním podmínkám. O kvalitní formování řádku se postará speciální funkce, která umožňuje zvýšit o 20 % rychlost otáčení předních rotorů ve srovnání se zadními rotory, aby se vytvořil homogenní a provzdušněný řádek. Každý rotor je též možné zvedat, takže obsluze nedělalo problém se vyhýbat překážkám na poli. Nevadily ani členité pozemky. Obsluha si pochvalovala ovládací terminál Isobus CCI 1200, který umožňuje optimalizovat seřízení rotorů bez zastavení. Ocenila též ovládací multi-funkční joystick WTK.

Na pokus o světový rekord celou dobu dohlíželi zástupci certifikované, neziskové a politicky nezávislé společnosti DLG. Ti také určili přesné místo a odebrali několik vzorků hmoty. Hodnoty, jako je profil řádků, ztráty a vlastnosti hmoty, budou stanoveny a kvalifikovány v technické zprávě DLG.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Kuhn