Areál nedaleko obce Bezděkov na Vysočině během své historie několikrát změnil majitele. V roce 1985 zde ZD Libice krátkodobě chovalo pět set dojných krav uvázaných na řetězu. Posléze areál přešel do likvidace a do roku 2019 v něm probíhala dřevařská výroba, která nakonec také skončila v likvidaci. Tento prostor s výhodnou pozicí mimo obec poté odkoupilo v roce 2019 DVPM Slavíkov. Zdejší nízké stáje jsou však nevhodné pro chov krav, nový majitel neměl navíc v úmyslu provozovat zde chov prasat, který má již vybudován ve Slavíkově, a tak bylo rozhodnuto, že areál poslouží k výkrmu brojlerů.
Předseda družstva Ing. Václav Němec 25. října na farmě uvítal hosty a uvedl, že právě technologie spolu s kvalitní genetikou a kvalitním krmivem jsou těmi nejdůležitějšími proměnnými v chovu drůbeže.
„Vítejte v místě, kde se propojila tradice s inovací a kde poctivá práce přináší výsledky. Zvu vás, abyste nahlédli do světa zemědělského pokroku, kde se české obilí mění na zdravé a chutné kuřecí maso.“ A dále uvedl: „Od doby, kdy byly zprovozněny první tři haly, naše farmy vyprodukovaly více než 4 000 tun kuřecího masa. Tímto dnešním dnem a otevřením nových hal chceme kapacitu zdvojnásobit. Tento významný krok by nebyl možný bez podpory a spolupráce klíčových partnerů. Vítáme zde proto inženýry, projektanty, finanční partnery i zástupce stavebních a technologických firem, kteří se zasloužili o tento úspěch.
Velké poděkování patří Komerční bance, která nám pomohla celý projekt financovat. Stejně tak děkujeme firmě Agrostav, která se ujala výstavby, a firmě AGE s.r.o., která dodala veškeré technologie, jež jsou v těchto halách nezbytné.
Naše farma nefunguje jen jako samostatná jednotka – naší filosofií je, aby z ní měly užitek i přilehlé oblasti. Kuřata krmíme výhradně obilím, které sami pěstujeme. Tímto způsobem podporujeme cyklus, který v České republice nejen udržuje potřebné živiny, ale také přispívá k produkci zdravějších a chutnějších kuřat, což oceňují i naši zákazníci.
Zpracování produkce z našich farem má své místo zde u nás. Trus z kuřat putuje do bioplynové stanice, kde se zbylé živiny recyklují a vyváží na pole. Tento přírodní cyklus vrací půdě potřebné prvky jako fosfor a draslík, což nám umožňuje pěstovat zdravější a kvalitnější obilí. To je něco, co dneska, v době vysoce zpracovaných potravin, spotřebitelé oceňují stále více.
Dnes zde otevíráme tři nové haly, každá s kapacitou 28 tisíc kuřat, s moderními technologiemi a ventilačními systémy řízenými počítači, což umožňuje přesnou regulaci růstu kuřat i kvality jejich krmné směsi. Při výrobě používáme výhradně naše obilí, takže máte jistotu, že česká kvalita zůstává česká.
Naše farma v tomto smyslu symbolizuje, co je možné, když se spojí věda, inovace a tradiční zemědělské hodnoty. Na závěr bych rád poděkoval všem, kteří se na projektu podíleli, a popřál, aby naše nová éra chovu drůbeže pokračovala v úspěšném duchu.“
Na slavnostním otevření vystoupil i výkonný ředitel společnosti AGE s.r.o., Václav Bouz, aby představil klíčové technologie, které byly při budování těchto moderních hal použity. Tyto technologie jsou navrženy s důrazem na efektivitu, bezpečnost a udržitelnost provozu.
U každé haly se nachází tři sila firmy Roxell. Dvě z nich pojmou deset tun skladované směsi. Sila jsou pozinkovaná, vyrobena z vlnitého plechu, který omezuje kolísání teploty uvnitř zásobníku, a tím pádem i degradaci krmiva. Sila jsou doplněna o systém tenzometrického vážení, s nímž chovatel získává přehled o stavu zásob v sile. Třetí silo je raritou, protože je určeno ke skladování pšenice a v případě potřeby reaguje na vzdálený pokyn k přimíchávání určitého procenta pšenice do krmné směsi, což má za následek snížení ceny krmné dávky a zlepšení ekonomiky provozu. Toto řešení je zajímavé pro farmáře, kteří disponují vlastními poli a zdroji komodit.
Krmné směsi putují přes spirálové dopravníky Flex-Auger od společnosti ROXELL do miskového krmného systému. Miska je plněna přes okénko v kónusu ve 360 stupních, a je tak vždy rovnoměrně plná, přičemž má speciálně provedené okraje, které zabraňují plýtvání krmiva. Jednotlivá krmítka MiniMax jsou vyrobena z odolných plastů, takže odolávají agresivním čisticím přípravkům. Niplové napáječky Swii´Flo (ROXELL) tvoří vysoce kvalitní nerezová ocel. Jelikož je přísun vody vyšší, jsou navíc doplněny odkapovými miskami pro zachycení přebytečné vody, kterou drůbež rozlévá.
Ventilační systém v jednotlivých halách je propojen s řídící jednotkou AGE-VENT 300+, která pochází z vlastního vývoje firmy AGE s.r.o. Jde o vylepšenou verzi původního systému – se zrychlenými procesy, vylepšenými algoritmy a novým monitorovacím systémem AGE Monitor s podporou nových kamer. Řídicí jednotka nabízí přehled o přimíchávání obilí, poskytuje okamžité informace o denním přírůstku, interní váze drůbeže, konverzi či spotřebě směsi.
Součástí ventilačního systému je pulsní ventilace s možným přechodem na klasickou a tunelovou. Lze ji doplnit i o chlazení. Na stěnách jsou zabudovány automatické podtlakové klapky, které vytvářejí základní pulsní větrání, což ocení zejména malá kuřata stáří jeden až pět dní. Když už tato ventilace nestačí, lze připojit flash klapky se čtyřmi speciálními lamelami, které regulují směr proudění vzduchu. Pro ještě účinnější větrání jsou haly vybaveny i velkými čtyřmetrovými klapkami, které fungují jako přívodní tunel, a zadními ventilátory pro odvod vzduchu z haly ven. Celý systém je doplněn o venkovní chlazení, které v principu funguje jako chladič automobilů. Teplotu ve stáji tak lze výrazně snížit, a přitom nezvlhčovat podestýlku a zvířata. V důsledku toho je v halách udržována vhodná pocitová teplota a vytvořeno optimální prostředí pro zvířata.
Stáje jsou vytápěny čtyřmi kusy topidel Ermaf o výkonu 100 kW s odvodem zplodin mimo objekt. Zařízení stájí zahrnuje také tenzometrické váhy pro vážení zvířat, teplotní čidla, vlhkostní čidla a čidla CO2. Na základě správně nastavených údajů (podle chovné příručky) lze dosáhnout automatického provozu celého procesu ventilace, vytápění a dalších. Na obsluhu nejsou kladeny vysoké nároky, pouze provádí korekce tří veličin, a sice teploty, vlhkosti a CO2.