Skupina RenoFarmy, a.s. obhospodařuje přibližně 14 000 hektarů na severní Moravě. Věnuje se jak rostlinné, tak živočišné výrobě, přičemž ta živočišná se zaměřuje zejména na produkci mléka. K tomu účelu slouží stádo čítající 1 800 dojnic. Podniky fungují jako samostatné ekonomické celky, avšak existuje mezi nimi vzájemná výpomoc související se společným využíváním zemědělské techniky a pracovní síly.
Bylo potřeba uskladnit sklizeň ze dvou podniků
Renofarma Troubky, a. s. se nedávno rozhodla investovat do stavby nové posklizňové linky, která by jí usnadnila průběh žní a umožnila prodávat sklizené komodity i v průběhu roku za příznivější ceny. Farma obdělává zhruba 1 400 ha v okrese Přerov. Z tržních plodin pěstuje ozimou pšenici, jarní ječmen, řepku a nově také oves nahý, slunečnici a sóju. Po těchto plodinách je podle výkonného ředitele Ferdinanda Večeři poptávka a zároveň mají vysokou tržní hodnotu. Cílem investice do posklizňové linky bylo mimo jiné zajistit kvalitní čištění, sušení a uskladnění pro přibližně 2/3 vypěstované produkce. Nejedná se však jen o uskladnění vlastní produkce, ale také z nedalekého podniku Renofarma Tovačov, s.r.o., neboť oba podniky fungují ve vzájemné kooperaci. Dohromady obhospodařují téměř 3 000 hektarů zemědělské půdy.
Vzhledem k tomu, že živočišná výroba v Troubkách zahrnuje 380 dojnic, pěstuje se zde také intenzivně kukuřice. A to nejen pro dojnice. Kukuřicí se tu „krmí“ i bioplynová stanice, takže má v osevním postupu poměrně vysoké zastoupení.
Rychlejší žně, jednodušší expedice a kvalitní sklady
Jak vysvětluje Ferdinand Večeřa, důvodů pro stavbu posklizňové linky se našlo několik. „Především bylo potřeba zjednodušit a urychlit sklizně. Nyní můžeme bez problémů přivézt sklizeň na linku, přečistit, rozdělit podle kvality a hned uskladnit v silech. Na Lince máme i mini-laboratoř, kde provádíme rozbory vzorků, například měření vlhkosti a stanovení obsahu dusíku. Díky tomu hned víme, jestli se dejme tomu jedná o potravinářskou nebo krmnou pšenici, a také jestli musíme nějakou komoditu dosušit. Poté můžeme hned ukládat do sila, kde jsou optimální podmínky skladování a zrno se tak dlouho uchová v nezměněné kvalitě. Je to pro nás velké zjednodušení. Když odjedou kombajny z polí, tak máme vše už uloženo, roztříděno a kvalitně uchováno prakticky až do expedice,“ pochvaluje si ředitel. Jak dodává, dříve se obilí z pole vozilo do hal, a to se pak postupně třídilo a čistilo. Velkou nevýhodou byla zejména nutnost prodat část úrody již ve žních, například řepku, aby bylo místo pro skladování dalších komodit.
Velkou výhodu vidí Večeřa i ve zjednodušené expedici. „Probíhá to tak, že přijede kamion, který se naplní podle potřeby a zase odjede. Naproti tomu v minulosti, když jsme skladovali v halách, bylo vše složitější z hlediska manipulace, času i personálu. Nyní je expedice mnohem rychlejší a jednodušší,“ vysvětluje.
Možnost prodeje kdykoliv během roku a za vyšší ceny
S novými sklady odpadla i nutnost prodávat komodity hned po sklizni za aktuální tržní ceny. „To že nemusíme prodávat hned po žních, kdy nejsou ceny tak příznivé, je samozřejmě obrovská výhoda. Díky dostatečnému množství kvalitních skladů nejsme nikam tlačeni. Můžeme si sami určit, kdy, komu a za jakou cenu komodity prodáme a přesně to jsme potřebovali. Ukázalo se jako velmi strategické již v loňském roce. Ceny po žních byly nízké a my jsme konečně nebyli nuceni prodávat.“ popisuje Večeřa přínosy nové posklizňové linky. A nejen to. Díky novým silům má podnik možnost třídit a skladovat obiloviny i podle kvality. „Nová sila nám umožňují také to, že můžeme šarži pšenice nebo ječmene, která má vyšší potravinářskou kvalitu, uskladnit zvlášť a následně prodat za výhodnější cenu,“ dodává Večeřa. Přesto přiznává, že není v silách podniku uskladnit a podržet veškerou sklizenou úrodu. Z toho důvodu je vždy prodej části sklizně nasmlouván dopředu. K uskladnění úrody nyní slouží nová sila BROCK EVEREST s celkovou kapacitou 12 000 tun.
V Troubkách se suší obilí, sója, slunečnice i kukuřice
Sušička by neměla chybět v žádné posklizňové lince a majitelé Renofarmy Troubky, a.s. si to dobře uvědomují. Když do sklizně náhodou zaprší, je vlastní sušárna k nezaplacení. Od loňského roku v Troubkách využívají sušárnu STELA GDB-TN 1/9 S, která je primárně určena k sušení obilovin, ale je vhodná i k sušení dalších zrnin. Dokonce si poradí i s kukuřicí, která vychází dobře i ekonomicky. Jako topné médium je v Troubkách využíváno odpadní teplo z bioplynové stanice a také zemní plyn. „Záleží na tom, jakou plodinu zrovna potřebujeme dosušit. V případě obilovin a řepky nám většinou stačí odpadní teplo, ale třeba na sóju a kukuřici už musíme zapnout plynový hořák,“ informuje Večeřa s tím, že sušení kukuřice přináší jisté náklady, ale jde to. V loňském roce se podniku podařilo na zmíněné sušičce usušit okolo 600 tun kukuřice s vlhkostí okolo 30 %, a to dokonce v rámci jednoho sušení. Letos plánují sušit i sóju a poprvé také slunečnici.
Zkušenosti s první posklizňovkou byla pozitivní, tak postavili i druhou
Stavba posklizňové linky v Troubkách probíhala během roku 2019, přičemž projekt a stavební povolení se začaly připravovat již o rok dříve. Kromě sušičky STELA a sil BROCK je linka vybavena také čističkou obilí RUBERG RVS 100 o výkonu 100 t/h. Dopravu materiálu v rámci linky pak zajišťují dopravníky SKANDIA a obilní pumpa SØBY se stejným výkonem. Pro snadnou a rychlou expedici slouží expediční zásobníky a silniční mostová váha PawlicaTruckScale. Expediční hala je využívána současně i jako hala příjmová. Je zde instalován bezezbytkový příjmový koš o výkonu 100 t/h. Dodavatelem celé stavby byla společnost PAWLICA s.r.o., která s firmou RENOFARMY, a.s. spolupracovala již v minulosti. V roce 2017 postavila posklizňovou linku na farmě v Bílovci, která disponuje skladovací kapacitou cca 10 000 tun, sušičkou STELA GDB-TN 1/9 S a dopravními cestami o výkonu 100 t/h. Jelikož tato stavba přesvědčila majitele o vysoké kvalitě dodaných posklizňových technologii, byla navázána spolupráce s firmou PAWLICA i při dodávce posklizňové linky do Troubek. „Než jsme oslovili firmu Pawlica pro stavbu linky v Bílovci, byly se majitelé podívat na již stojící linky v jiných podnicích. Také absolvovali exkurzi do výrobního závodu výrobce sil BROCK v USA. Protože je to přesvědčilo o vysoké kvalitě technologií, které firma Pawlica do svých linek používá, vybrali si ji jako dodavatele stavby. Po pozitivní zkušenosti v Bílovci byla pak firma PAWLICA jasnou volbou i pro Troubky,“ pochvaluji si pan Večeřa dosavadní spolupráci. Jak ještě upřesňuje, s posklizňovou linkou i službami firmy PAWLICA s.r.o. jsou v Troubkách spokojeni. „Je sice pravdou, že jsme v počátcích provozu řešili drobné nedostatky, ty se ale brzy odstranily a následně vše fungovalo bez problémů. Celkově se naše očekávání naplnilo a jsme s dodanou stavbou spokojeni,“ informoval a dodal, že velmi dobře lze hodnotit i průběh celé stavby a kvalitu servisních služeb.