Firma Sullagro, s. r. o. se zaměřuje na výkrm brojlerů. Přestože se na trhu pohybuje teprve od roku 2017, má již na svém kontě poměrně velký úspěch. Podařilo se jí efektivně zrekonstruovat halu pro výkrm brojlerů a následně i díky kvalitním krmivům dosáhnout u zvířat nadstandardních výsledků. „Podnikáme v Lukově na jižní Moravě, kde jsme si od firmy AGP Mašovice, a. s. pronajali jednu halu bývalé drůbežárny. Původní středisko bylo v provozu v letech 2001 až 2010 a žádalo si rekonstrukci. Doufali jsme, že na rekonstrukci haly získáme investiční dotaci v rámci Programu rozvoje venkova – Investice do zemědělských podniků. Nakonec se tak, ale nestalo. Firmu jsme však zvládli rozjet vlastními silami a finančními prostředky, o to jsme na náš úspěch pyšnější,“ prozrazuje jednatel společnosti Sullagro Ing. Tomáš Berka. Provoz zrekonstruované haly byl spuštěn 7. ledna 2020.
Nová krmná a napájecí linka
Vedení společnosti Sullagro, s. r. o. bylo od začátku jasné, že bez rekonstrukce haly by nebylo možné dosáhnout žádoucích ekonomických výsledků. Této úlohy se zhostila firma AGE s.r.o. z Českého Meziříčí, která se dlouhodobě zaměřuje na novostavby a rekonstrukce hal pro chov drůbeže a prasat. V Lukově tak na konci roku 2019 došlo ke kompletní výměně stávající zastaralé technologie. „Byly vyměněny napájecí linky a obě linky – napájecí i krmná se rozdělily na dvě poloviny tak, aby krmení bylo dopravováno na jednu a druhou polovinu haly zvlášť. Hlavním důvodem byla eliminace mechanického poškození krmné dávky při přepravě a zároveň se tím usnadnilo vyskladňování kuřat. Původní hala se vyskladňovala tři dny v kuse, my máme díky rozdělení hal na dvě části a strojovému vyskladnění hotovo za pět až šest hodin. Turnus se začíná vyskladňovat ve 23:00 a vyskladnění končí kolem 5:00. Podestýlka se odváží ihned a před polednem je hala připravená k procesu mytí a vysokotlakému čištění,“ vysvětluje Ing. Tomáš Berka.
Do haly byl nainstalován napájecí kapátkový systém Impex a krmný systém MINIMAX od firmy Roxell. Misky MINIMAX díky svému tvaru zajišťují už i jednodenním kuřatům dokonalý přístup ke krmivu. 360° plnění misky ji udržuje neustále plnou krmiva, což umožňuje rychlý růst kuřat již od prvního dne. Krmítko je vyrobeno z odolných plastů pro vysokou životnost a velmi snadno se čistí. Součástí dodávky byly i nové dopravníky na krmivo Roxell, vyznačující se svou šetrností k přepravovanému krmivu.
Ventilace jako jedna z podmínek úspěchu výkrmu
Beze změny nezůstala ani ventilace ve stáji, neboť ta patří k hlavním faktorům ovlivňujícím úspěch výkrmu brojlerů. V Lukově byl firmou AGE s.r.o. dodán systém pulzní podtlakové ventilace, který automaticky dle daných podmínek přepíná řídící jednotka AGE-VENT 300 do ventilace tunelové, což je velmi důležité pro udržení optimálního prostředí pro brojlery. Pro minimální ventilaci je použit pulzní stupeň, který využívá stropní ventilátory v komínech umístěné po celé délce středu haly. Pro vstup vzduchu jsou použity automatické ventilační klapky otvírané při podtlaku 14Pa. Pro potřebu další ventilace slouží čelní štítové ventilátory, klapky Flash umístěné po obou delších stranách stáje a dále pak speciální tunelová okna vyrobena firmou AGE.
K regulaci ventilace ve stáji slouží jednotka AGE-VENT 300, která má na starosti taktéž řízení krmení, napájení i osvětlení v hale. Hlavní předností jednotky je její nastavení, které pokrývá celý turnus. Na základě toho obsluha fyzicky nemusí nijak výrazně zasahovat do řízení ventilace, čímž jsou eliminovány chyby lidského faktoru. Jednotka sama vyhodnocuje a adaptivně přizpůsobuje parametry aktuálního stavu v hale. Jednatel si pochvaluje také monitorovací systém se třemi kamerami, který umožňuje dohled například na mobilním telefonu a to odkudkoliv.
Úsporné vytápění
Dalším bodem rekonstrukce haly byla instalace nových ohřívačů ERMAF na zemní plyn. Jedná se o ohřívače nepřímé s odvodem spalin mimo halu, které jsou úsporné a efektivní nejen v zimních měsících. V hale jsou umístěny senzory pro měření teploty, vlhkosti a hladiny CO2. Tím jsou zajištěny výrazné úspory v oblasti topení.
Součástí úprav v hale byla i oprava a zavedení nového LED osvětlení a elektroinstalace, včetně zabudování nového rozvaděče pro technologii a řídící počítač. Systém pro chlazení zvířat v letních měsících byl přebudován z nefunkčního vodního chlazení voštinových desek v čelní části haly při nasávání vzduchu, na systém podtlakové a tunelové ventilace.
Aktivní eliminace zápachu z podestýlky
Rekonstrukce haly měla pozitivní vliv i na zápach uvolňovaný do vnějšího prostředí, který je nyní téměř neznatelný. „Pro eliminaci problémů se zápachem je zásadní efektivita ventilace a také kvalita podestýlky. Snažíme se důsledně hlídat problémová místa, jako jsou rohy, kde pravidelně podsypáváme suchou podestýlkou,“ dodal Ing. Tomáš Berka s tím, že stěžejní roli hraje i krmná směs. „Náš dodavatel krmných směsí firma De Heus a. s., produkuje krmiva na standardně vysoké úrovni, kdy klíčovou roli hrají jednotlivé poměry živin a surovin. Krmiva obsahují již běžně používaná rostlinná aditiva, která napomáhají udržet suchou podestýlku a vážou amoniak v trusu, který se pak nedostává do prostředí,“ zdůraznil druhý jednatel firmy Sullagro, s. r. o. Ing. Martin Blažek. Významným faktorem pro dosažení úspěchu ve výkrmu brojlerů je podle něj precizní čištění haly, napájecího a krmného systému po každém turnusu. Důležitá je i následná příprava haly na další turnus s včasným předtopením na požadovanou teplotu a dále intenzívní péče o naskladněná kuřata v prvních dvou týdnech života. „Toto období rozhoduje o zdravotním stavu kuřat, proto neděláme žádné kompromisy,“ dodává Ing. Blažek.
Výsledky předčily očekávání
Od začátku provozu zrekonstruované haly dosahují v Lukově výborných výsledků, a to především díky kombinaci kvalitní technologie ustájení, managementu v provozu a kvalitním krmným směsem dodávaných společností De Heus a. s. Kapacita naskladnění se pohybuje kolem 63 000 kuřat na turnus. Ročně proběhne v Lukově šest turnusů. Za první turnus dosáhla farma celkového úhynu 3,5 %, konverze 1,45 a průměrná váha byla 2,22 kg. U druhého turnusu byl zaznamenán celkový úhyn 2,0 %, konverze 1,46 a průměrná váha 2,45 kg. V rámci třetího turnusu byla celková úmrtnost 2,23 %, konverze 1,49 a průměrná váha 2,30 kg. Index efektivity výkrmu dosahuje za tři turnusy průměrné hodnoty 430 bodů a délka výkrmu činila 36,2 dne. „Dosažená ekonomika při výkrmu brojlerů předčila naše očekávání, která jsme měli na začátku podnikání. Všichni partneři, se kterými spolupracujeme, ať je to odběratel brojlerů RABBIT Trhový Štěpánov, a. s., dodavatel jednodenních kuřat ABRO Zdražílek s. r. o., dodavatel krmných směsí De Heus a. s., AGP Mašovice, a. s., F.A.D. s. r. o. a dodavatel nové technologie AGE s. r. o., přispívají k dosahovaným výsledkům ve výkrmu brojlerů a my jim za to děkujeme. Pokud si dosažené výsledky udržíme, budeme zvažovat i další plány do budoucna a možnou diverzifikaci živočišné výroby,“ konstatoval Ing. Tomáš Berka.