Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 30.5. – svátek slaví Ferdinand

IDEAlní sklizeň? Vlajková loď AGCO se představuje

Aktualizováno: 8. 9. 2017

Korporace AGCO, která má pod sebou například značky jako je Valtra, Massey Feguson či Fendt, představila zbrusu novou sklízecí mlátičku. Doposud jsme se setkávali s koncernovými sklízecími mlátičkami Massey Ferguson a Fendt v odlišných „vlastních“ barvách. Nyní to bude jinak. Nová mlátička bude v šedé barvě, rozlišovat se bude pouze logem po stranách.

AGCO

Jedná se o největší projekt, který kdy AGCO udělal. Není žádným tajemstvím, že AGCO má potíže se svými sklízecími mlátičkami „ukousnout“ svůj podíl na trhu. S novou sklízecí mlátičkou by se to mělo změnit. Zdatně konkuruje těm největším lídrům na trhu.

Nová sklízecí mlátička nese název Ideal. AGCO na ní pracovalo pět let, začínalo se zcela od nuly. Tento přístup k vývoji nebyl použit v AGCO přes 30 let.

A co je výsledkem pětileté práce inženýrů z AGCO?

V první řadě je třeba zmínit, že mlátička je v šedé barvě a bude prodávána pod značkami Fendt, Challenger a Massey Ferguson. Dalším významným bodem je, že AGCO upustilo od hybridního stroje. Sklízecí mlátička bude k dostání ve třech verzích, model 7, 8 a 9. Nejmenší má výkon 450 koní, řada 8 pak 540 koní a vrcholná verze 650 koní. V řadě 7 naleznete motor AGCO Power, zatímco ve zbylých modelech motory MAN.

V řadě 7 bude jediný spirálovitý rotor, zatímco v řadě 8 a 9 budou dva šroubovité rotory. Všechny tři řady se také objeví ve třech verzích – pro klasická pole, pro kopcovitý terén a polopásová verze.

Návštěvníci si mohou nové modely prohlédnout na veletrhu Agritechnica letos na podzim. Než se dostanou k nám na trh, bude chvíli trvat. Většina vyrobených kusů se použije příští rok na demo předvádění.Tudíž budou plně k dispozici až v roce 2019. 

Sklízecí mlátička Ideal je vybavena obřím zásobníkem na zrno o objemu 17.100 litrů, který může být vyprázdněn rychlostí 210 litrů za sekundu, což je podle AGCO rychlejší než u konkurence. Celý zásobník se vyprázdní pouze za jednu minutu a 35 sekund!

Co konstruktérům dělalo vrásky, byl fakt, že zemědělské stroje narůstají jak do šířky, tak do váhy. Vyřešili to ale elegantně. Ideal si zachovává příznivou šířku, protože rotory byly prodlouženy až na 4,8 m, což přijde vhod při sklizni velmi výnosných plodin. Dlouhý rotor je schopen pracovat při nižších otáčkách, což šetří palivo a navíc je mimořádně šetrný ke slámě. AGCO dále informovalo, že jako jediný výrobce nabízí mlátičku o výkonu 500 koní s 800 pneumatikami a 660 mm širokými pásy. Stále si však zachová šířku 3,3 metrů.

O vše se postará automatika

Další novinkou je, že se může adaptér k mlátičce automaticky připojit pouze jedním dotykem z kabiny. Adaptér se zapojí za pouhých pět sekund. Navíc si mlátička pamatuje veškeré nastavení, takže při odstavení stroje a posléze opětovného nasazení si bude mlátička vše pamatovat. Ideal je vybaven adaptérem PowerFlow.

Nová kabina

Mlátička Ideal je osazena novou kabinou Vision Cab. Kabina poskytuje maximální výhled ven, dokonce se posunul ovládací terminál do strany, aby nebránil výhled ven. K dispozici je i LED osvětlení.

Mlátička Ideal také automaticky rozpozná sklízenou plodinu a optimalizuje sklizeň tak, aby byla co nejefektivnější. Strategii sklizně lze rovněž volit pouhým stisknutím tlačítka. Můžete si vybrat, zda chcete sklízet co nejrychleji nebo naopak co nejkvalitněji. Mlátička Ideal obsahuje přes 50 čidel, takže je neustále krmena daty, které se mohou posléze využít k optimalizaci celého řetězce sklizně.

Autor: Milan Jedlička
Foto: AGCO

Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.
Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.