Kubota zemědělská technika
Dnes je 23.9. – svátek slaví Berta

Japonci už několik let vyvíjí autonomní traktory. Modernizované modely letos půjdou do prodeje

Zveřejněno: 18. 2. 2021

Japonská společnost Yanmar oznámila, že na japonský trh od 1. dubna 2021 dorazí modernizované traktory, které jsou schopné plného či částečně autonomního provozu. Výrobce tímto krokem reaguje na dlouhotrvající problémy v japonském zemědělství.

Vylepšené robotické/autonomní traktory Yanmar budou nyní využívat vysokofrekvenční anténu pro stabilní připojení a vyšší přesnost určování polohy. Zdroj foto - tisková zpráva Yanmar Agribusiness Co., Ltd / Yanmar

V posledních letech došlo v Japonsku k nárůstu velkovýroby způsobené spojováním menších farem do větších podniků. V Japonsku navíc velmi rychle klesá počet zemědělců. Podle společnosti Yanmar trh s autonomními zemědělskými stroji roste, aby těmto výzvám čelil.

Vylepšené robotické/autonomní traktory Yanmar budou nyní využívat vysokofrekvenční anténu pro stabilní připojení a vyšší přesnost určování polohy. Autonomní traktor by tak měl být ještě bezpečnější a efektivnější. Inovace se konkrétně týká modelů YT488A (88 koní), 498A (98 koní), 4104A (104 koní) a 5113A (113 koní).

 Traktory budou schopné pracovat s vyšší přesností a provádět přesnou práci v terénu i při pracovní rychlosti 0,5 km/h. Zdroj foto - tisková zpráva Yanmar Agribusiness Co., Ltd / Yanmar
Traktory budou schopné pracovat s vyšší přesností a provádět přesnou práci v terénu i při pracovní rychlosti 0,5 km/h. Zdroj foto - tisková zpráva Yanmar Agribusiness Co., Ltd / Yanmar

Nové traktory využívají multifrekvenční anténa pro rychlejší určování polohy. Přijímáním signálů na třech různých frekvencích ze satelitu GNSS může multifrekvenční anténa zajistit bezpečnou jízdu, i když je signál na jedné z frekvencí přerušen. Kromě toho se doba určování polohy zkracuje o 75 %, což umožňuje zahájit práci brzy po příjezdu na pole. Traktory také budou pracovat s vyšší přesností a provádět přesnou práci v terénu i při pracovní rychlosti 0,5 km/h.

Vývoji robotických či autonomních traktorů se Yanmar věnuje od roku 2015, pár traktorů bylo prezentováno i na minulých ročnících zemědělského veletrhu Agritechnica v Hannoveru. Yanmar zatím neplánuje autonomní traktory nabízet na evropském trhu. Nedávno jsme také psali o robotu Yanmar SMASH, který se zatím testuje v porostu špenátu a ve vinici.

Autor: Milan Jedlička1)
Foto: Yanmar

1) z podkladů Yanmar

Tématické tagy