Akce byla pojata velkolepě a po úvodním přivítání v zákaznickém centru představil John Deere své portfolio výrobků pro ochranu rostlin, které vyrábí ve 4 továrnách po celém světě. V celkovém součtu vyprodukovaných jednotek se jedná o celosvětovou jedničku. Zajímavostí je, že největší továrna JD na samochodné postřikovače se nachází v Des Moines v USA, kde každoročně vyprodukují okolo 4500 postřikovačů určených pro celý svět. S modely z této továrny se setkáváme i v ČR.Samochodné postřikovače
Naše návštěva však byla zaměřená zejména na výrobky této precizní holandské fabriky, konkrétně na samochodný postřikovač John Deere R4040i. Tento postřikovač zaujme zejména svým velmi stabilním podvozkem, kdy každé kolo je odpružené svým měchem. Stabilitu tohoto podvozku potvrdili zákazníci, kteří zde s námi byli. Avšak bezkonkurenční podvozek není tím jediným, co dělá z tohoto postřikovače extraligového hráče pohybujícího se na špici tabulky. Můžeme se zde bavit i o spolehlivých motorech John Deere, centrálně umístěnou kabinou se špičkovým výhledem jak vpřed, tak na ramena, plně funkčním systému satelitní navigace AutoTrac s bezplatnou přesností +/- 10 cm, jednoduchém ovládání v kabině pomocí jednoho displeje John Deere GS3 2630, venkovním ovládání pomocí tlačítek, a v neposlední řadě i o vcelku zahálejícím systému kopírování ramen BoomTrac neboť špičkový podvozek tomuto systému moc nepřenechá.
Precizní zemědělství a FarmSight
Po krátkém úvodu a představení produktového portfolia jsme se zaměřili na prvky precizního zemědělství, na jejichž vývoji pracuje v John Deere téměř 900 zaměstnanců po celém světě. Většina samochodných strojů John Deere je přes JD Link připojeno na webový portál MyJohnDeere.com, který umožňuje majiteli dokonalý přehled o všech provozních datech, která tam jsou automaticky odesílána. V zásadě se jedná o sběr dat o provozu stroje a to nejen o jeho výkonové parametry, ale i provozní. Z výkonových parametrů stroje poté majitel v Operačním středisku MyJohnDeere.com zjistí, co, kdy a kde bylo ošetřeno. A to i bez toho, aniž by do toho obsluha zasahovala.
Komunikace probíhá obousměrně a to jak data ze stroje směrem na tento portál, tak data od nadřízeného či majitele směrem do stroje. Například agronom může ráno vytvořit práci na celý den kdekoli v počítači a snadno ji pošle obsluze do displeje GS3 2630, která to zde vše uvidí a dále s tím pracuje. Co je na tomto systému ještě krásnější je i to, že John Deere vám tuto možnost přenosu dat dává na 12 měsíců na vyzkoušení zdarma. A je pak na vás, zda si tuto službu prodloužíte, či nikoliv. Velmi zajímavé pak je, že na tento portál se vám přenášejí data ze všech vámi vlastněných strojů John Deere (nově i jiných značek) a vy tak máte online přehled co se kde na kterém poli děje či dělo. Je zajímavé sledovat a porovnávat výnosové ukazatele sklizňových strojů, jako jsou sklízecí mlátičky a sklízecí řezačky a to i ve vztahu k aplikovaným živinám. Dalším důležitým bodem bylo představení funkce JD Link, který je integrována do portálu MyJohnDeere.com. To zaujalo především velké zákazníky, kteří diskutovali nad možností analýzy provozu jednotlivých strojů a optimalizací logistiky postřiku. I přes to, že byl celý program detailně naplánován, tak jsme se v této sekci zdrželi o hodinu déle. Moderní technologie s takto rozsáhlím využitím v praxi nenabízí mezi výrobci zemědělské techniky žádný jiný výrobce a proto každého zajímá, co jim tyto technologie mohou přinést. Navíc všechny tyto prvky Precizního zemědělství zastřešuje služba FarmSight, kdy Vám mohou naši školení specialisté na dálku pomoci s optimalizací provozu vašeho stroje.
Trysky John Deere a systém PowrSpray
Krátkou zastávku jsme měli i u trysek JD, neboť velmi drahý postřik, špičkově rozmíchaný a dopravený s vysokou přesností do velmi stabilních ramen a vystříkaný přes nekvalitní trysky není bohužel výjimečný pohled na mnoho postřikovačů nabízených na českém trhu.
Systém PowrSpray, o kterém ještě zemědělský trh mnoho uslyší, nám zde byl prezentován na českém demo postřikovači pro rok 2017. Jedná se o systém plnění postřikovače pomocí odstředivého čerpadla s výkonem 1200 litrů za minutu. Takže největší nádrž 6200 litrů je nasáta za zhruba 5,5 minuty. Na tom by nebylo nic tak výjimečného, kdyby tento systém nebyl podpořen Aktivní pauzou. Jedná se o to, že obsluha za 5,5 minuty by téměř nestihla přimíchat účinné látky, tak si jednoduchým stiskem sníží výkon tohoto plnění, které však probíhá stále, ale se sníženým výkonem a v klidu namíchá potřebné postřiky a deaktivací se opět spustí plný výkon plnění. Jen tímto systémem můžete výrazně snížit prostoje při plnění. V systému PowrSpray je též hlavní postřikové čerpadlo odstředivé. A to buď o výkonu 750 nebo 1000 litrů za minutu. Obě tato čerpadla jsou poháněna hydraulicky. Postřiková dávka je pak řízena otáčkami tohoto čerpadla. Odpadá tak pomalý klasický regulační ventil. Tento systém výrazně zkracuje dobu plnění, zvyšuje přesnost aplikace díky rychlosti reakce na změnu rychlosti či počet zapnutých sekcí a v neposlední řade je konstrukčně jednodušší. Jen taková malá perlička. Tento systém PowrSpray, tedy systém dvou odstředivých čerpadel můžete čekat na blížící se horké novince John Deere R4050i.
Celková spokojenost
Na další den pro nás měl JD připravenou prohlídku výroby, kde na nás ze všech koutů čekala čistota, přesnost a kvalita. John Deere si je vědom své konkurence a vnímání své špičkové kvality zákazníky v postřikové technice, proto se v továrně pracuje s nejvyšší přesností a precizností. S precizností a přesností se ostatně můžete setkat na každém kroku po celém Holandsku. Zákazníci byli prohlídkou nadšeni. Úroveň kvality výrobků bylo možné vyzkoušet i na nedalekém polygonu, kde se zákazníci mohli s jednotlivými produkty svézt. Vzhledem k pozitivním ohlasům budeme v těchto návštěvách továrny pokračovat.
Máte-li o postřikovač zájem, zeptejte se svého prodejce STROM PRAHA na více detailů, nebo předvedení.