Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 21.7. – svátek slaví Vítězslav

Letošní rok je pro českou firmu SUKOV ve znamení spousty novinek

Zveřejněno: 24. 5. 2021

Firma SUKOV při příležitosti oslav 30. výročí od založení představuje novinky v podobě nových pluhů ARCOAGRO 180 2in1 a MAXGREEN, nového typu odhrnovací desky, diskového podmítače a prutových bran.

Novinkou je nesený obracecí pluh MAXGREEN jištěný šroubem na střih. Zdroj foto - tisková zpráva SUKOV

První novinkou je nesený obracecí pluh MAXGREEN, který je jištěný šroubem na střih. Konstrukce tohoto pluhu je převzatá z velkých polonesených pluhů SUKOV. Kritickým bodem pro přetrhnutí jistícího šroubu je hodnota 31 000 N. Takové zatížení musíme vyvinout, aby se onen šroub přetrhl. Rozestup mezi jednotlivými tělesy 1 000 mm a výška pod rám 800 mm společně zajišťují bezproblémovou průchodnost i pro orbu s velkým množstvím rostlinných zbytků. Pluh firma SUKOV vyrábí v provedení 3+1, 4+, 4+1 nebo dokonce i 5+1. To vše v nesené verzi. Bezpečné protočení pluhu zaručuje paměťový válec. K pluhu je na výběr ze 3 typů kol, a sice obyčejné kolo k nastavení hloubky u orby, kombinované transportní kolo ve 2/3 anebo zadní kombinované transportní kolo.

Novinka v odhrnovacích deskách

Zvolení odhrnovací desky je důležitou součástí výběru pluhu. Nejen k pluhu MAXGREEN, ale i na pluhy řady DOWNHIL anebo polonesné pluhy je možné vybírat hned z několika typů. Stále více populární je pásková odhrnovací deska PS40, která zajišťuje vynikající drobivost a nižší odpor než plná deska. Použití desky PS40 je od písčitých až po těžké jílovité půdy a hloubka orby je do 40 cm.

Novinkou mezi odhrnovacími deskami je prodloužená pološroubovitá plná deska KV28. Zdroj foto - tisková zpráva SUKOV
Novinkou mezi odhrnovacími deskami je prodloužená pološroubovitá plná deska KV28. Zdroj foto - tisková zpráva SUKOV

Ovšem novinkou mezi odhrnovacími deskami je prodloužená pološroubovitá plná deska KV28. Má univerzální tvar pro všechny půdní podmínky a vytváří plochý profil brázdy pro jednodušší následnou přípravu půdy. Hloubka orby je do 30 cm. Předností této desky je její výborné zaklápění půdy. Dokonce společně s předradličkami krásně zaklopí i delší vyrostlou zeleň.

Diskové podmítače a prutové brány obohacují sortiment

Firma SUKOV se do nedávna zabývala jen výrobou pluhů. V současnosti ovšem přibyly i jiné stroje, a sice diskové podmítače a také prutové brány.

Prutové brány CERES jsou určeny k mechanickému ničení plevele při pěstování obilovin, brambor, kukuřice, řepy, řepky a většiny zeleniny. Zdroj foto - tisková zpráva SUKOV
Prutové brány CERES jsou určeny k mechanickému ničení plevele při pěstování obilovin, brambor, kukuřice, řepy, řepky a většiny zeleniny. Zdroj foto - tisková zpráva SUKOV

Diskové podmítače Artemis se od letošního roku vyrábí i hydraulicky skládané, a to v pracovních záběrech 4 m, 5 m a také 6 m. Pracovní disky jsou na všech podmítačích SUKOV s průměrem 560 mm, k tomu jsou bezúdržbová ložiska a vybírat lze ze 7 typů zadních válců.

Diskové podmítače Artemis se od letošního roku vyrábí i hydraulicky skládané, a to v pracovních záběrech 4 m, 5 m a také 6 m. Zdroj foto - tisková zpráva SUKOV
Diskové podmítače Artemis se od letošního roku vyrábí i hydraulicky skládané, a to v pracovních záběrech 4 m, 5 m a také 6 m. Zdroj foto - tisková zpráva SUKOV

Prutové brány CERES jsou určeny k mechanickému ničení plevele při pěstování obilovin, brambor, kukuřice, řepy, řepky a většiny zeleniny. Na loukách dochází k narušení mechových či lišejníkových struktur a tím i k omlazení travního porostu a jeho provzdušnění.

Práce provedená tímto strojem má velký vliv na kypření půdy, zlepšení dostupnosti živin a provzdušňování půdy. Hlavními pracovními orgány jsou pruty o průměru 6, 7 nebo 8 mm, které jsou rozestavěné v 6 řadách a ve vzájemné vzdálenosti 25 mm. K výhodám stroje patří jednoduchá konstrukce nenáročná na údržbu, dokonalé kopírovaní terénu pomocí výkyvných rámů a opěrných kol, nastavitelná agresivita prutů, přídavná rovnací lišta pro rozhrnutí hlíny či hromádek od krtků.

Pokud se chcete dozvědět více informací nejen o novinkách, kontaktujte prodejce firmy SUKOV či přímo výrobce, a to jak na sociální sítích (Facebook, Instagram, TikTok), na webu www.sukov.cz, e-mailu dvorak@sukov.cz nebo přímo na telefonním čísle: +420 775 381 768.

Nový pluh pro orbu jak mimo brázdu, tak i v brázdě

Jedna z posledních novinek je polonesený obracecí pluh, se kterým můžete orat v brázdě anebo i mimo brázdu. Název tohoto pluhu je velice příhodný, a sice ARCOAGRO 180 2in1. Pluh je vhodný pro traktory s vnější šířkou do 4 m. Velikost hlavního rámu pluhu je 180x180x10 mm a je vyroben ze speciální vysokopevnostní rámové oceli STRENX. Nastavení pluhu je velmi jednoduché. Díky teleskopické hydraulické pístnici si nastavíte záběr první radlice či dostanete pluh do pozice „On-land“, což je orba, kdy traktor jede mimo brázdu.

Jištění pluhu může být pomocí non-stop listové pružiny, která je vhodná pro orbu do skalnatých kamenitých půd, nebo pomocí šroubu na střih, kde zatížení pro přetrhnutí šroubu je opět hodnota 31 000 N. Oddělení konstrukce upravilo jištění tak, že samotný úchyt drží 2 desky vysokopevnostní oceli tloušťky 15 mm a šroub M24. Celý úchyt je tak předimenzován právě na větší zatížení.