Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 19.6. – svátek slaví Leoš

Nakladače Kramer vstupují na český trh

Aktualizováno: 2. 12. 2016

Od 1.9.2016 se stala společnost STROM PRAHA výhradním dovozcem zemědělských nakladačů a teleskopických manipulátorů, tradičního německého výrobce společnosti Kramer.

Kramer

Tento výrobce má více než 50 let zkušeností s výrobou nakladačů pro náročné podmínky stavebního průmyslu a proto se rozhodl nabídnout své produkty i zemědělcům. Stroje vynikají, kromě perfektního dílenského zpracování a vysoké spolehlivosti, i naprosto jedinečnou manévrovatelností a pohyblivostí. Klíčem k tomu je pro kolové nakladače naprosto unikátní konstrukce pevného rámu pro všechny modely nakladačů, včetně těch nejmenších. Zatáčení stroje tedy není prováděno kloubovou (dělenou) konstrukcí, ale všemi řiditelnými koly. Důsledkem je, že Kramery mají na rozdíl od kloubových nakladačů stále stejnou nosnost i během plného rejdu (těžiště se zatáčením nemění).

Každý zákazník si vybere

Kramer, to však nejsou pouze nakladače, ale i všestranné manipulátory. A to od těch nejmenších (nosnost 800 kg, 4 m dosahu) až po největší obry zvládající ty nejtěžší úkoly na farmě (nosnost 5,5 t, dosah 9 m). Jedná se o pracanty, kteří jsou zvyklí pracovat v těžkých podmínkách stavby, a každý si dovede představit, jak jsou stroje v tomto odvětví zatěžované. Všechny stroje mají již zmiňovaný pevný rám místo kloubové konstrukce, což slouží k perfektní stabilitě a neměnné nosnosti stroje při zatáčení. V povědomí zákazníků stále přetrvává názor, že stroje s kloubovou konstrukcí mají nejmenší poloměr otáčení. Avšak praxe hovoří jinak…. Kramer má v průměru o 34% menší poloměr otáčení než průměr konkurence a to už se počítá ve stájích, kůlnách, skladech a dalších místech s omezeným prostorem jako velký benefit.

Malí siláci

Nejmenší nakladače KL10.5 či KL12.5 jsou určeny například jako náhrada za dosud ve velké míře sloužící smykem řízené nakladače, oproti kterým vynikají především komfortem přístupu do kabiny, snížením opotřebení pneumatik a mnohem vyšší přepravní rychlostí. Naštěstí jsou pryč doby, kdy obsluze smykem řízených nakladačů v živočišné produkci padal „materiál“ při nakládání odvozu za krk a ve stájích zůstávaly proto, že jsou obratné. Teď máte možnost sáhnout po Kramerovi.

Malé nakladače s osvědčenými motory Yanmar (známé z malých traktorů John Deere) o nosnosti od 500 kg do 950 kg s lopatou jsou velmi univerzální pracanti, kteří mohou být vybaveni výkonným čerpadlem pro pohon aktivního nářadí, tedy např. mulčovače, zametacího kartáče pro komunální použití, sněhové frézy a podobně. Přitom je možné je přepravovat i na vleku za větším autem.

Nakladače pro nejtěžší podmínky

Jak už bylo řečeno, nakladače Kramer jsou původem navrženy pro stavebnictví, tedy snesnou i těžké podmínky při zachování maximálního komfortu obsluhy. Využívají agregáty značky Deutz a Kohler (záruka 4 roky nebo 4000 mth!). Vlajkovou lodí je KL35.8T, který má v základu rychlost 40 km/hod, motor o výkonu 74 kW, dosah teleskopického ramene je 4,5 metru a s lopatou o 1,5 m3 má nosnost 2,25 tuny. To tedy bohatě postačí na nakládání všech dopravních prostředků, ať už nakládáte zrní, mrvu, balíky či připravujete krmnou směs pro dobytek. Oproti manipulátoru máte výhodu především v obratnosti (malý rozvor), velikosti kabiny (srovnatelná se středním traktorem) a výhledu.

V podobném duchu se nesou parametry i dalších, větších bratrů zmíněných malých nakladačů, kteří převyšují konkurenci nepřebernou paletou volitelné výbavy. Za všechny je třeba uvést např. teleskopicky výsuvné rameno, klimatizaci, vzduchové sedadlo, v základu dodávané hydraulické jištění připojeného nářadí či zadní homologovaný závěs se soustavou vzduchových brzd, které umožňují pohodlnou dopravu např. hnojiva či osiva na pole k secím strojům (pro přívěs o hmotnosti až 14 tun!). Tím je tedy ušetřen jeden traktor pro dopravu, protože nakladač Kramer se obslouží sám. To vše je však jen zlomek toho, co svému majiteli Kramer nabídne. 

Teleskopické manipulátory – od myši po slona

Manipulaci v dnešním zemědělství si již nelze představit bez všestranných pomocníků, kteří jsou snad na každé farmě – řeč je o teleskopických manipulátorech. I ty jsou samozřejmě v portfoliu Kramera zastoupeny. A to už od těch nejmenších modelů, které si opět nesou notnou dávku univerzálnosti. Např. model KT124 má zdvih 4,1 metru a nosnost 1200 kg má stejně jako modely malých nakladačů možnost hydraulického průtoků pro aktivní nářadí, popř. i tříbodový závěs a zadní vývodový hřídel. Využití opět najde v nejrůznějších provozech chlévů, skladů či u chovatelů koní.

Střední kategorii zastupuje především KT276 (nosnost 2700 kg a zdvihem 6 m), vybavený motorem Kohler o 55 kW (záruka 4 roky nebo 4000 mth) s hydrostatickým pojezdem. Je to stroj, který spolehlivostí, výkonem a výbavou dokáže plnit všechny úkoly, které mu do cesty postavíte. Navíc lze na manipulátor použít velká kola R20, což není pro tuto kategorii běžné. Sloužit vám bude i asistenční systém Smart Handling, který velmi usnadňuje opakující se cykly nakládky odvozů. I tento stroj je samozřejmě možné vybavit vším zemědělským nářadím, jako jsou kleště nebo špičky na balíky, vidle na mrvu nebo vybírač siláže. Samozřejmostí je zatáčení všemi koly a také krabí chod. Tedy pokud nepotřebujete rovnat balíky přes 6 metrů, je pro vás tento manipulátor správnou volbou.

Skupinou největších strojů jsou manipulátory o nosnosti 3 až 5,5 tuny s dosahem 7 až 9 metrů. Největší model je má výkon 115 kW a hmotnost 10 tun, tedy směle se může měřit se všemi nakladači, které se v zemědělství vyskytují. Lze je vybavit i lopatou pro rozhrnování siláže, tedy zastane veškerou práci, kde nepotřebujete kompaktní rozměry. Tyto manipulátory budou oficiálně k dispozici od června 2017.

Autor: STROM PRAHA
Foto: Strom Praha

Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.
Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.