Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 20.7. – svátek slaví Ilja

Precizní hnojení za všech podmínek s kotoučovým rozmetadlem Rauch Axis

Zveřejněno: 15. 2. 2022

Nesená kotoučová rozmetadla hnojiv Rauch Axis jsou stálicí v sortimentu firmy Rauch a na svém kontě mají nejedno prestižní ocenění. Jde o stroje, které svého výrobce zařadily mezi špičku. Jaké systémy pro precizní aplikaci hnojiv jsou nyní pod značkou Rauch dostupné?

Nesená kotoučová rozmetadla hnojiv Rauch Axis jsou vlajkovou lodí značky Rauch.

Nesená kotoučová rozmetadla hnojiv Rauch Axis jsou vlajkovou lodí značky Rauch. Svému výrobci napomohla k zisku osmi zlatých a stříbrných medailí za inovace na veletrhu Agritechnica. Jeden z nejnovějších modelů této řady byl evropskému tisku představen při příležitosti oslav 100. výročí založení firmy Rauch Landmaschinenfabrik.

V současnosti jsou na trhu tři modely: Rauch Axis 20.2, 30.2 a 50.2 s mechanickým (M-Drive) nebo hydraulickým (H-Drive) pohonem (v obou případech je pohon bezúdržbový). Všechny zmíněné modely Rauch Axis pokrývají pracovní záběry od 12 do 50 metrů a účinně, i při vysokých pracovních rychlostech, aplikují jakýkoliv typ hnojiva.

Systémy pro přesnou aplikaci hnojiv

Pro nastavení bodu výpadu a změnu dávky hnojiva slouží servomotory SpeedServos. Bod výpadu hnojiva lze nastavit ručně či elektronicky. Provádí se na základě druhu pracovního záběru a letových vlastnostech hnojiva. Systém Rauch AXIS GranuSafe minimalizuje lámání zrn a vznik prachových částic.

K dispozici je několik variant ovládání hradítek rozmetadla Rauch Axis. V případě jedné z nich jde o regulaci prostřednictvím hydraulického okruhu traktoru přes hydraulické pístnice (pro pravý a levý kotouč samostatně), alternativou je verze se servomotory a s možností elektrického ovládání hradítek v závislosti na pracovní rychlosti.

Nejpokročilejším řešením rozmetadla Rauch Axis je systém EMC pro kontrolu a regulaci průtoku hnojiva pravého i levého dávkovacího hradítka vzájemně i nezávisle.
Nejpokročilejším řešením rozmetadla Rauch Axis je systém EMC pro kontrolu a regulaci průtoku hnojiva pravého i levého dávkovacího hradítka vzájemně i nezávisle.

Nejpokročilejším řešením rozmetadla Rauch Axis je systém EMC pro kontrolu a regulaci průtoku hnojiva pravého i levého dávkovacího hradítka vzájemně i nezávisle. EMC se skládá ze dvou dávkovačů a při provozu stroje zohledňuje točivé momenty rozmetacích kotoučů. Toto řešení přináší mnoho výhod, veškeré funkce rozmetadla Rauch Axis lze například ovládat elektricky a dálkově. EMC zajistí přesné dávkování na každé straně kotouče bez ohledu na polní podmínky, umožňuje rychlé nastavení variabilního záběru, dávkování podle aplikačních map a usnadňuje hnojení v klínech.

Na ještě vyšší úroveň lze rozmetání hnojiva posunout volbou systému Rauch VariSpread Pro, který při dohnojování klínů pozemků nastavuje pracovní záběr plynule a přesně podle hranice pozemku.
Na ještě vyšší úroveň lze rozmetání hnojiva posunout volbou systému Rauch VariSpread Pro, který při dohnojování klínů pozemků nastavuje pracovní záběr plynule a přesně podle hranice pozemku.

Na ještě vyšší úroveň lze rozmetání hnojiva posunout volbou systému Rauch VariSpread Pro, který při dohnojování klínů pozemků nastavuje pracovní záběr plynule a přesně podle hranice pozemku. Doplněn může být o funkci Section Control. Rozmetadla Rauch Axis s ovládacím terminálem QUANTRON-A a manuálním nastavením bodu výpadu jsou sériově vybaveny 8stupňovým spínáním dílčího záběru. Jde o alternativu k VariSpread Pro. Dálkově lze nastavovat polohu dávkovacích hradítek a hnojit po čtyřech částečných záběrech na každé straně rozmetadla. Systém OptiPoint se zase stará o automatické otevření nebo zavření dávkovacích hradítek během otáčení na souvrati, a přitom bere ohled na zvolený druh hnojiva a rozsah pracovního záběru.

Automatická regulace pracovního záběru rozmetadla Rauch Axis

Automatickou regulaci pracovního záběru provádí systém AXMAT duo se softwarem, který za pomoci 54 radarových snímačů umístěných okolo disků analyzuje obraz rozmetání. Dojde-li za provozu k negativnímu ovlivnění obrazu rozmetání, například sklonem terénu, systém ve zlomku vteřiny vypočítá nové nastavení rozmetacího ústrojí. Prostřednictvím změny bodu dopadu hnojiva na rozmetací kotouče pak dojde k regulaci rozmetacího obrazce vlevo i vpravo (nezávisle na sobě). Nastavení rozmetadla Rauch Axis pak provádějí velmi rychlé servomotory, čímž je zajištěna maximální preciznost aplikace hnojiva.

ISOBUS kompatibilní rozmetadla Rauch Axis lze ovládat přes dotykový a barevný terminál CCI. Rozmetadlo lze ovládat i za pomocí joysticku CCI A3.
ISOBUS kompatibilní rozmetadla Rauch Axis lze ovládat přes dotykový a barevný terminál CCI. Rozmetadlo lze ovládat i za pomocí joysticku CCI A3.

Pracovní záběr rozmetadla Rauch Axis a dávka hnojiva určeného k rozmetání je nastavována v závislosti na druhu použitého materiálu přes ovládací terminál v kabině traktoru. ISOBUS kompatibilní rozmetadla Rauch Axis lze ovládat přes dotykový a barevný terminál CCI (12palcový nebo 8palcový), který zároveň poskytuje přehled o provozních údajích. Displej, který mimo jiné zobrazuje i obraz z kamery, je rozdělen na několik tematických částí, a obsluha tak nemusí neustále přepínat mezi různými uživatelskými rozhraními. Rozmetadlo Rauch Axis lze ovládat i za pomocí joysticku CCI A3, na jehož displeji se zobrazují symboly pro ovládání rozmetadla. Joystickem lze ovládat třeba i N-senzor, na přání pak dokumentovat práci, automaticky spínat dílčí záběr či navigovat do kolejových řádků.

Některé funkce rozmetadla Rauch Axis lze ovládat i přes mobilní aplikaci.
Některé funkce rozmetadla Rauch Axis lze ovládat i přes mobilní aplikaci.

Rozmetací tabulky hnojiv jsou přístupné mimo jiné přes příslušnou mobilní aplikaci, kde je také možné kontrolovat zbytkové množství hnojiva v zásobníku rozmetadla Rauch. Lze rovněž provést automatické nastavení rozmetadla Rauch Axis, vzdáleně přenášet mezi strojem a mobilním zařízením rozmetací tabulky a integrovat aplikace třetích stran. Rozmetadla Rauch Axis si rozumí i se systémem pro rychlou výměnu dat Agrirouter.