Zemědělského veletrhu AGROSALON 2020 v Moskvě se zúčastnilo více než 230 společností z 50 regionů Ruska a 10 zemí světa. Středem pozornosti účastníků a hostů výstavy byla přitom největší expozice Rostselmash o rozloze 2,7 tisíce metrů čtverečních! Společnost Rostselmash představila přibližně dvacet modelů zemědělské techniky v různých verzích, včetně novinek a elektronických systémů. Vrcholem AGROSALONu byly testovací jízdy a živé přenosy ze stánku Rostselmash. Během čtyř dnů výstavy se stroje prakticky nezastavily a živé přenosy byly permanentně sledovány tisíci diváky.
Na mezinárodním veletrhu Agritechnica v německém Hannoveru jsme se mohli sami již několikrát přesvědčit o tom, jak zajímavě a efektně dokáže Rostselmash prezentovat své výrobky a technologie, a to ať už jde o počet vystavených strojů či jejich komponentů nebo o průřezy strojů umožňující návštěvníkům vidět, jak jednotlivé části a mechanismy doopravdy pracují. Na veletrhu v Moskvě pojal Rostselmash svou prezentaci v ještě větším stylu. Během celé doby konání veletrhu fungovala jeho výstavní plocha jako demonstrační a diskusní platforma. Se stroji Rostselmash se můžeme setkat i na tuzemských výstavách a veletrzích. Stroje na český trh dodává firma Komagrartechnik CZ s.r.o.
Mapovací systémy a automatická GPS navigace u sériových modelů Rostselmash
Na stránkách tohoto časopisu často píšeme o tom, jak jsou sklízecí mlátičky Rostselmash mechanicky jednoduché stroje s minimem elektroniky. Mezi zemědělci se však najdou i tací, kteří vnímají elektronické systémy jako posun kupředu co se týče přesnosti navádění strojů, ukládání, sdílení či vyhodnocování dat. V tomto ohledu má co nabídnou i Rostselmash. Například největší vytřásadlová sklízecí mlátička RSM 161 disponuje informačním systémem Adviser III, což je poradní a informační systém s desetipalcovým dotykovým displejem, se systémem rozeznávání hlasu obsluhy, jakož i signalizací okamžitých hodnot práce mlátičky. Tento palubní informační systém nepřetržitě dohlíží na proces sklízení a kombinuje činnost jednotlivých mechanismů umožňujících kontrolovat stabilitu technického procesu a předcházet poruchám agregátů. Počítač okamžitě upozorní na vývoj nouzové situace, duplikuje vizuální oznámení zvukovým upozorněním a zopakuje je „hlasem”. Okamžitě vám připomene třeba blížící se naplánovaný servis. Mlátičku lze vybavit hodnoticím a mapovacím systémem, jakož i automatickou GPS navigací.
Rostselmash je součástí projektu autonomní farmy
Hlavním tahákem výstavní plochy Rostselmash na AGROSALONu byla axiální mlátička z řady TORUM, která jde v inteligentních systémech ještě dál. Je součástí inovativního projektu „Autonomous Farm”, který využívá širokou škálu inteligentních systémů v oblasti strojového učení, autonomního pohybu, umělé inteligence, monitorování a analýzy velkých dat – to umožňuje dosáhnout v rámci zemědělské výroby vysoké efektivity, zjednodušuje to práci obsluhy i zemědělského podniku obecně.
Na přání je možné sériové mlátičky TORUM vybavit automatickým monitorovacím systémem Agrotronic. Nejnovější představený systém nesoucí název Agrotronic Pilot 2.0 automaticky ovládá trajektorii a pojezdovou rychlost sklízecí mlátičky a navádí ji s přesností 2,5 cm, přičemž zajišťuje také otáčení a kontrolu adaptéru. Charakteristickým rysem systému je schopnost přenést úkoly na systém automatického řízení prostřednictvím platformy Agrotronic. Agrotronic Pilot 2.0 využívá strojové učení k zastavení mlátičky před překážkou, což z něj činí jeden z nejbezpečnějších systémů na světě.
Rostselmash udává směr v oblasti precizních systémů
Rostselmash vyvíjí precizní systémy i pro traktory a závěsnou techniku. Třeba inovativní systém RSM depth control je postaven na senzorech, které umožňují měřit hloubku zpracování půdy nebo setí a přenášet data do vzdáleného monitorovacího systému Agrotronic. Systém je založen na jedinečných bezdrátových senzorech. RSM Smart tag 1.0 je zase bezdrátový inteligentní systém, který umožňuje snadno identifikovat jakékoli připojené nářadí k traktoru. Systém je založen opět na softwaru Agrotronic. Aktivní bezdrátový systém je snadno připevněn k rámu stroje a lze jej snadno zaregistrovat v mobilní aplikaci Agrotronic, což umožní sledování připojeného nářadí. Na veletrhu byl prezentován i systém známý z Hannoveru, RSM Night vision, který pomáhá obsluze při noční práci. Tato technologie umožňuje identifikovat překážky v rekordní vzdálenosti až 1 500 metrů. Systém je žádaný zejména majiteli postřikovačů, kteří aplikují postřik v noci. S pomocí systému mohou obsluhy výrazně zvýšit produktivitu a vidět překážky, které by byly pouhým okem neviditelné.
Za zmínku stojí rovněž fakt, že byly tyto systémy na moskevském veletrhu oceněny odbornou porotou – zlatou a několika stříbrnými medailemi. Rostselmash proto ve vývoji elektronických systémů rozhodně nezahálí, dokonce se stává lídrem v tomto oboru. Lze tedy očekávat, že se dočkáme nových pokročilých funkcí i v sériově vyráběných mlátičkách.