Nová řada celopozinkovaných rozmetadel Pichon MK si zachovává výhody předchozích modelů – jde o jednoduchou a robustní konstrukci, úzkou ložnou plochu a velký průměr vertikálních rozmetacích válců. Velký průměr a vysoká rychlost otáčení rozmetacích válců zajišťuje vysokou průchodnost a rovnoměrnou aplikaci širokého spektra hnojiv.
Nová řada rozmetadel Pichon MK se skládá ze třinácti modelů s objemem od 10 do 24 m3. Pracovní záběr u větších modelů činí až 24 metrů. Nová rozmetadla lze vybavit různými volitelnými doplňky. Jde například o gilotinové dveře, boční deflektory, hydraulické napínání řetězu dna, vážicí senzory atd. Rozmetadla lze vybavit také různým typem ovládání – od jednoduchého ručního nastavování až po pokročilé nastavování stroje za pomocí ISOBUS technologie.
Rozmetadla Pichon MK také dostala nový design. Líbivý design z praktického hlediska usnadňuje vyprazdňování ložné plochy rozmetadla. Čelo rozmetadla má zaoblený tvar, aby obsluha z kabiny traktoru lépe viděla do vnitřní části rozmetadla. Nové blatníky jsou nyní ve standardní výbavě a díky svému tvaru mají samočisticí vlastnost.
Konstruktéři věnovali také pozornost novému rozmetacímu stolu PRECISIUM, který byl testován více než rok. Rozmetací stůl je určen k rovnoměrnému rozmetání nejrůznějších hnojiv. Dva robustní horizontální válce a rozmetací disky zajišťují optimální boční rozprostření hnojiva. Rozmetací stůl lze připevnit k zadnímu rámu rozmetadla a lze jej snadno namontovat a demontovat (od modelu Pichon MK35 výše), díky čemuž je rozmetadlo MK ještě univerzálnější. Volitelně lze stůl vybavit pravými, nebo levými deflektory.
Rozmetadla Pichon MK mohou být vybavena dvěma zadními pracovními LED světly a reflexními prvky. K dispozici je také sada kamerového systému.
Rozmetadlo Pichon MK45
Během prohlídky výrobního závodu Pichon ve francouzském Landivisiau jsme si mohli nové rozmetadlo Pichon MK45 detailně prohlédnout. Rozmetadlo bylo ISOBUS kompatibilní a disponovalo dvěma ovládacími terminály. V případě potřeby jej lze opatřit i ovládacím joystickem firmy Müller. Řada jeho funkcí byla automatizována – prostřednictvím senzorů, které zjišťovaly pojezdovou rychlost stroje, rychlost pohybu dopravníku a zajišťovaly ovládání gilotinových dveří. Pro přesné dávkování hnojiva na pole mělo rozmetadlo navíc tříbodový vážicí systém. Rozmetadlo bylo vybaveno hraničním hnojením, kdy se rozmetá jen za pomocí spodních rozmetacích disků. Zadní čelo rozmetadla u tohoto nového provedení stroje kopíruje tvar frézovacích válců, čímž eliminují ulpívání hnoje na stěnách.
Rozmetadla Pichon jsou vyráběná s horizontálními nebo vertikálními válci. První jmenované provedení je oblíbené především v Německu, kde se precizněji a rychleji rozmetají komposty. Pomocí dolních lopatek dokáže také rozmetat hnůj (a rozmělnit jej). V České republice je naopak oblíbené druhé provedení, kdy lze s otevřenými zadními deflektory rozmetat hrubý materiál a se zavřenými dveřmi zase jemný materiál.