50 let Kubota v Evropě. Akční nabídka modelů řad M5 a M5N.
Dnes je 18.12. – svátek slaví Miloslav

Rozmetadla Kverneland dbají na základní principy rozmetání i v době plné moderních technologií

Zveřejněno: 16. 12. 2024

Možná se právě rozhodujete o koupi nového rozmetadla průmyslových hnojiv. A ať vás k tomuto kroku donutila nutná obměna za již rezivějící strojek, kterým prošly stovky či tisíce tun hnojiva, potřeba modernizace kvůli snížení vstupních nákladů, či kvalita provedené práce a zlepšení výnosů, budete si nakonec klást několik základních otázek. Kromě moderních technologií, které jsou bezesporu zapotřebí a práci nám v mnohém ulehčují, však nezapomínejme především na základní fyzikální principy uplatňující se u rozmetadel.

Konstrukce rozmetadel Kverneland zohledňuje základní fyzikální principy rozmetání hnojiv.

Velké množství všemožných technologických vymožeností se na nás valí ze všech stran a trhem kolují desítky různých obchodních názvů funkcí rozmetadel, kterým lze na první pohled jen těžko porozumět. Dlouhé zástupy různých systémů, vzdálených přístupů, variabilních aplikací, dronem či satelitem snímaných polí, systémů na kompenzace desítek drobných okolních vlivů, čidel, senzorů, hýbátek a motorků však budou mít zanedbatelný význam, pokud nebude rozmetadlo zkonstruováno v souladu se základními přírodními zákony. Nevěříte? Pojďte se o tom v následujících řádcích přesvědčit!

Nastavení rozmetadla na základě fyzikálních vlastností hnojiva

Že je zapotřebí rozmetadlo nastavit dle druhu používaného hnojiva, to každý ví. Většina renomovaných výrobců má proto své zkušebny (kompetenční centra), kde rozmetání vzorků hnojiv od různých výrobců testují a snaží se nastavit stroj takovým způsobem, aby bylo dosaženo ideálního rozmetacího obrazce, rovnoměrného pokryvu a požadovaných pracovních šířek. Zde se producenti příliš mnoho neliší a většina z nich disponuje databází obchodních názvů hnojiv s příslušným nastavením rozmetadla. Nyní si ale představte, že hnojivo s jedním obchodním názvem je vyráběno v několika různých výrobních závodech, dojde k nepřesnosti výroby, poškodí se struktura hnojiva transportem, manipulací, skladováním, změní se vlhkost atd. Co se potom stane ve chvíli, kdy s takovýmto hnojivem nastavíme naše rozmetadlo dle parametrů určených pro „laboratorní vzorek“ vyhledaný dle obchodního názvu? Odpověď je jednoduchá – rozmetání nebude tak přesné a rovnoměrné, jako bylo ve zkušebně výrobce. Může docházet k rapidnímu snížení maximálního záběru, nerovnoměrnostem pokryvu apod.

Kverneland k problematice nastavení rozmetadel přistupuje jiným, praxí osvědčeným a dá se říci „neprůstřelným“ způsobem! Ke každému zakoupenému rozmetadlu dodává tzv. „shaker box“ a odměrný válec o objemu 1 litr s váhou. V praxi se uvedené používá velmi jednoduše: Před nastavením rozmetadla naberete nejprve do shaker boxu hnojivo, které je aktuálně v násypce, a to bez ohledu na jeho původ a míru poškození. Shaker box protřepete, čímž se hnojivo vysegmentuje dle jednotlivých frakcí – určíte tím poměr jednotlivých frakcí hnojiva v násypce a, po aplikaci, též na poli! Dále naberete do odměrného válce litr hnojiva a stanovíte jeho objemovou hmotnost. Zjištěné hodnoty následně zadáte do aplikace AutoSetApp v terminálu Tellus (nebo do webové aplikace Kverneland Spreading Charts), kde se vyhledá nastavení pro hnojivo se stejnými fyzikálními vlastnostmi (se totožným poměrem jednotlivých frakcí a stejnou objemovou hmotností). Naprosto jednoduchý a zároveň zcela přesný způsob s nulovou chybovostí! Dodejme ještě, že pokud byste parametry nastavení rozmetadla určené aplikací porovnali s hodnotami hnojiva stanovenými dle obchodního názvu v rozmetacích tabulkách výrobce, velmi často se hodnoty budou rozcházet. Jinými slovy, rozmetání dle tabulek by bylo nepřesné.

Stanovení poměru jednotlivých frakcí hnojiva pomocí tzv. shaker boxu.
Stanovení poměru jednotlivých frakcí hnojiva pomocí tzv. shaker boxu.

Rozmetací ústrojí CentreFlow

Že se za rozmetadly hodně práší? Ano, i tak to může mnohdy vypadat a asi netřeba vysvětlovat, že prach ani sebelepší rozmetadlo moc daleko nedohodí, o rovnoměrnosti nemluvě. Základem kvalitního rozmetacího obrazce a rovnoměrného pokryvu je proto mít hnojivo s co nejmenší (ideálně nulovou) složkou nejdrobnějšího segmentu (prachu). Co když si ale hnojivo poškozujeme a rozbíjíme na prach sami? Zcela běžně je totiž přísun hnojiva řešen tak, že granule jsou sypány na pohybující se lopatky, které do kuliček hnojiva v momentě dotyku tak silně udeří, že je roztříští na prach, popřípadě na drobnější frakce. V uvedeném případě se fakticky změní poměr jednotlivých frakcí hnojiva, rozmetadlo počítá s jinou hodnotou a výsledek opět nebude tak kvalitní, jaký by mohl být.

Kverneland nabízí již po dlouhé roky funkční řešení, které nemá obdoby. Díky důmyslné konstrukci rozmetacího ústrojí CentreFlow hnojivo nejprve vstupuje do dutého středového bubínku kde plynule nabírá obvodovou rychlost. Následně výpadovým otvorem granule vklouzávají na lopatku, kde dosáhnou finální rychlosti. Po celou dobu je hnojivo ve styku se stěnou bubínku (případně lopatky), zrychluje plynule a bez jakýchkoliv nárazů, které by mohly hnojivo roztříštit či poškodit. S Kvernelandem máte proto jistotu, že stejná kvalita hnojiva, které máte v násypce, letí i z kotoučů na vámi hýčkané pole.

Rozmetací ústrojí CentreFlow s kotoučem a 8 lopatkami.
Rozmetací ústrojí CentreFlow s kotoučem a 8 lopatkami.

Až 8 lopatek na kotouč

Rozmetadla Kverneland jsou vybavena kotouči s až osmi lopatkami. Důvody jsou zcela jednoduché – s tím, jak roste požadavek na vysokou pracovní/pojezdovou rychlost, stávají se standardní dvě lopatky nedostačují. Při vyšších rychlostech rozmetadla není frekvence otáčení kotouče dostatečně vysoká a dochází k tzv. „pruhování“, které je mnohdy následně viditelné i při půdorysném pohledu na porost. S osmi lopatkami je při stejné frekvenci otáčení kotouče dosaženo stejně přesné distribuce hnojiva při 4× větší rychlosti. Zároveň při stejném aplikovaném množství hnojiva je opotřebení osmi lopatek 4× nižší než u klasických dvou.

Výše uvedené „základní kameny“ tvoří jádro preciznosti rozmetadel Kverneland. Díky nim může Kverneland nabídnout i mnoho dalších pokročilých funkcí, jako je precizní ovládání sekcí GEOSPREAD, GEOCONTROL, variabilní aplikace až dle osmi úseků MULTIRATE, ale například i precizní systém hraničního rozmetání ExactLine vyhovující nejmodernějším ekologickým požadavkům pro práci na souvratích. U nových kusů rozmetadel GEOSPREAD je automaticky adaptován systém Sync, což je telematická jednotka pro vzdálený přenos dat, aplikačních map, ale například i pro vzdálený servisní přístup a mnoho dalšího – o tom ale zase třeba jindy.

Za tým Kverneland přejeme Vám všem hezké Vánoce, úspěšné uzavření roku 2024 a ještě úspěšnější otevření roku následujícího.
Za tým Kverneland přejeme Vám všem hezké Vánoce, úspěšné uzavření roku 2024 a ještě úspěšnější otevření roku následujícího.

Za tým Kverneland přejeme Vám všem hezké Vánoce, úspěšné uzavření roku 2024 a ještě úspěšnější otevření roku následujícího – kdo ví – třeba i s novým rozmetadlem průmyslových hnojiv. Neváhejte se proto obrátit na Vašeho autorizovaného dealera strojů značky Kverneland. Všechny běžné modely strojů udržujeme běžně skladem a neměl by proto být problém Vás na start nové sezony včas a kvalitně vybavit!