Čelní kolové nakladače pro agro sektor
Dnes je 22.11. – svátek slaví Cecílie

Spolehlivá sklizeň s ruskými sklízecími mlátičkami

Aktualizováno: 15. 7. 2017

Na Slovensku jsou žně v plném proudu a jednou ze značek, která se na nich podílí, je Rostselmash od stejnojmenného ruského výrobce, který se řadí mezi největší výrobce sklízecích mlátiček na světě a pyšní se dlouholetou tradicí. Tyto stroje zastupuje na českém a slovenském trhu společnost KomAgrartechnik s.r.o. se sídlem v Marcelové, odkud je kousek k hlavnímu skladu náhradních dílů Rostselmash, nacházející se v Maďarsku. Vydali jsme se na Slovensko podívat se konkrétně na modely - Vector 425, Acros 595 Plus a RSM 161. O posledním zmiňovaném bude pojednávat samostatný článek.

Rostselmash

První dva modely jsme zastihli u hranic s Maďarskem.

Sklízecí technika za příznivou cenu a s velkorysou základní výbavou

Acros 595 Plus patří majiteli, který jezdí sklízet formou služeb, sklízecí mlátička jede první sezónu.  Sklízela se pšenice, kde výnos dosahoval 5,5 tun, v předešlých dnech byl ještě menší, za což mohlo špatné počasí.  Vytřásadlová mlátička Acros 595 Plus představuje jednoduchý a spolehlivý stroj, což má za následek použití osvědčených komponentů od renomovaných západních výrobců a vysoký důraz na kvalitu výroby. Mlátička je osazena šestiválcovým motorem Cummins o výkonu 333 koní, přičemž otáčky motoru se lehce regulují pomocí tlačítka na kontrolním panelu. Acros 595 Plus se může používat s žací lištou Power Stream 700 se záběrem sedm metrů. Kopírování terénu je zajištěno elektrohydraulicky systémem Contur Pro, a to zcela automaticky a nezávisle na rychlosti mlátičky. Šikmý dopravník je vybaven urychlovacím bubnem, který se nachází u vstupu do mláticího ústrojí. Je tam proto, aby se zvýšila průchodnost, ale zároveň ke snížení dynamického zatížení. Sklízecí mlátička disponuje novým dvoustupňovým čistícím systémem, který se skládá z předčištění a ze dvou vzduchem profukovaných zón s velkým rozměrem sítového nástavce. To má za následek vyšší výkonnost při srovnatelné délce sít. Celková plocha sít činí 5,2 m2. Další technickou novinkou je dvousekční ventilátor se zónou sání. Tento zvláštní čistící systém dokáže zvýšit výkonnost a snížit nečistoty a odpad v zásobníku zrna. Pro ještě větší výkonnost separace byla délka vytřásadel zvýšená o 120 mm a pozměnil se i jejich povrch. Jejich hřebeny jsou uspořádány podél toku materiálu, nikoliv příčně, což zlepšuje propustnost zrna i za vysoké vlhkosti. Ani zrno nazmar - tím se asi řídili ruští inženýři při vývoji patentovaného systému Smart Launch, který postupně zapíná strukturované dopravníky v řadě. Tím je docíleno nižšího rizika poškození dopravníku při vysýpání například velmi vlhkého zrna. Systém dále zabraňuje vysýpání zrna při pohybu dopravníku. Dopravník zrna je tedy stále prázdný. Poslední výhodou je to, že lze vyprazdňovat i v případě, když se dopravník nachází v libovolné poloze. Ovládání sklízecí mlátičky je velmi jednoduché. Všechna provozní a důležitá data se zobrazují na barevném terminálu Adviser III po pravé straně. Funkce, jako je pojezd mlátičky a žacího ústrojí se provádí joystickem.

 

S největším mláticím bubnem na světě

Další zastávkou byla sklízecí mlátička Vector 425, vhodná pro menší podniky a soukromé zemědělce. Mlátička je vybavena také motorem Cummins, ale o výkonu 228 koní. V jejich útrobách nalezneme 800 mm mláticí buben, který patří mezi největší na světě, dále velký separační koš, který je navíc sedmistupňový. Co to pro uživatele znamená? Vytřásadla umožní maximální separaci různých kultur. O minimalizování ztrát se postará zvláštní zařízení pro druhý výmlat. Nezávisle rotující domlacovací ústrojí vylepšuje nejen efektivitu výmlatu, ale také snižuje zatížení hlavního bubnu. Dvoustupňový systém čištění a velká vzdálenost mezi prsty sítového nástavce a horním sítem zlepší hlavní proces čištění. Celková plocha sít činí 3,59 m2. Ani u této mlátičky nechybí patentovaná technologie. Tou je „waiving“. Horní síta s touto technologií poskytnou rovnoměrnou distribuci toku vzduchu. Čisticí systém je vybaven šesti sekčním ventilátorem, který se ovládá z kabiny. Kabina a ovládání, je prakticky ve stejném duchu, tak jako u prvního zmiňovaného typu mlátičky. Nechybí manuální klimatizace, palubní terminál Adviser III a široká škála příslušenství. Vector 425 má objem zásobníku 6000 litrů, který se vyprázdní za 2 minuty. Mlátička může být provozována také s žacím adaptérem o záběru sedm metrů. Mlátička vyniká i jednoduchou údržbou, kterou usnadní mimo jiné vzduchový integrovaný kompresor, který usnadní práci rovnou na poli, kde není servisní zázemí. Stroj může být vybaven centrálním mazáním. Ve výrobním portfoliu společnosti Rostselmash nalezneme ještě jeden model sklízecí mlátičky, který je k dostání v Evropě, a to Torum – jedná se o rotorovou sklízecí mlátičku pro pole s vysokými výnosy. Letos navíc přijde na trh nový a ještě menší model s názvem Nova. Více informací Rostselmash dále vyrábí samojízdné, tažené řezačky, širokou škálu adaptérů či žacích strojů, postřikovačů a menší mechanizace.Jak je z výše řádků patrné, výrobce Rostselmash nabízí cenově dostupné stroje. Cena sklízecích mlátiček Rostselmash začíná na 60 000 Eur, což bude zajímat především podniky, které chtějí koupit spolehlivý stroj za přiměřené náklady. Jejich poměr efektivita/výkon/cena patří mezi nejvýhodnější na trhu sklízecích mlátiček, a to už stojí za pozornost.Doby legendárních mlátiček SK-4 dávno skončily a po dlouhé odmlce na českém trhu, čeká značku Rostselmash znovuzrození. Firma KomAgrartechnik zde buduje obchodní a servisní síť. Aktivně se bude nyní i účastnit řady tuzemských výstav a polních dnů. Obchodním zástupcem pro ČR je Tomáš Cimpa (+420 727 827 878).

Autor: Milan Jedlička
Foto: Milan Jedlička