Není překvapivé, že půda si v dlouhodobém horizontu zachovává hodnotu. Z krátkodobé hlediska (v roce 2024) přinesla investice do ní 5–10% zhodnocení, přičemž na výši růstu měl vliv typ půdy, její kvalita, způsob využití a poloha. „Zemědělská půda představuje stabilní dlouhodobou investici, která je ideální pro předávání z generace na generaci. Její hodnota postupně roste a investoři nemusí čelit rizikovým investicím, aby si zachovali hodnotu svých peněz,“ uvádí Lukáš Cibulka, ředitel realitního portálu Mojepole.cz.
Jak je však u investic obvyklé, minulé výnosy nejsou nikdy zárukou těch budoucích. Je však pravděpodobné, že ceny zemědělských pozemků porostou spolu s růstem cen bytů a domů, tedy rychleji než v předchozích dvou letech. Konkrétními důvody jsou jak stabilizovaná inflace, tak i oživování tuzemské ekonomiky, která zvyšuje apetit investorů. Pozitivní trendy přináší též poptávka po ekologickém hospodářství spojeným s podporou malých a středních zemědělců a příležitosti spojené se zelenou energetikou. „V dlouhodobém horizontu je pravděpodobné, že se půda stane ještě hodnotnějším a vyhledávanějším aktivem,“ uvádí Lukáš Cibulka.
Pro mnohé investory je zemědělská půda navíc atraktivní tím, že s sebou nenese tolik starostí jako byty či domy. Odpadá složité jednání s nájemníky nebo nutnost oprav či drahé údržby. „Zemědělská půda je známá svou stabilitou a minimálními nároky na správu, což ji činí ideální volbou pro dlouhodobé investory,“ uzavírá Lukáš Cibulka.
Text není investičním doporučením.