Zemědělství je oborem, kde je stanoveno mnoho nejrůznějších světových rekordů. Běžně se stanovují rekordy ve sklizni obilí. Známé jsou ale i rekordy v sečení, rozmetání hnoje, lisování balíků, postřiku rostlin, shrnování pícnin do řádků a setí. Posledně jmenovaná pracovní operace má za posledních skoro dvacet let několik držitelů. Například firmě Väderstad se podařilo se 16řádkovým secím strojem Tempo v roce 2017 zaset kukuřici na 502,05 ha za 24 hodin. Předešlý rekord držela firma Horsch od roku 2012 – v Rusku zasela 448,29 h za 24 hodin. Světový rekord v přesném setí kukuřice zvládl 24řádkový secí stroj Maestro 24.70 SW (současně se i hnojilo) s traktorem Claas Xerion 5000. Väderstad zase v roce 2014 stanovil rekord v setí slunečnice – 306 ha za 24 hodin.
Jednu z největších ploch zasel za rekordní čas secí stroj firmy Horsch. 23. a 24. dubna byl na Ukrajině stanoven světový rekord v „Combiseeding“ (setí a hnojení současně). Za 24 hodin byl schopen secí stroj Horsch Airseeder 18.35 a traktor AGCO Challenger zasít 571,9 ha. Dávka osiva činila 130 kg/ha (jarní ječmen) a dávka hnojiva NPK 370 kg/ha.
K úspěchu vedlo velké odhodlání ukrajinského obchodního partnera Agro Soyuz. Svůj zásadní podíl na tom měla i kombinace tehdy nejmodernější secí techniky a výkonného traktoru. Promyšlena musela být i efektivní logistika. Největším rizikem bylo počasí, dva týdny před začátkem setí byla oblast stále pokryta sněhem. Rekordní setí probíhalo v částečně vlhké půdě a ze začátku setí i mrholilo. Jak dobové prameny firmy Horsch uvádí, Airseeder s pracovním záběrem 18 metrů a se secími botkami Duett ukázal, co moderní technika dokáže.
Pro pokus o rekord byl použit secí stroj Airseeder 18.35 se zásobníkem Seed Waggon SW 17600 SD. Vzhledem k tomu, že byl secí stroj vybaven botkami Duett a systémem PPF, bylo možné zasít 130 kg/ha jarního ječmene a současně umístit 370 kg/ha hnojiva. Objem zásobníku činil 17 600 l a rozdělen byl do tří částí - jedna komora (40 %) byla použita pro osivo a dvě komory (30 % + 30 %) pro hnojivo NPK. Zásobník disponoval elektronickým systémem vážení. Jako tažný prostředek byl zvolen dvoupásový traktor AGCO Challenger MT 865 o výkonu 500 koní. Už tehdy byl vybaven automatickou satelitní navigací Beeline DGPS Autotrac umožňující setí s přesností na 2 cm.
Největší výzvou bylo zkrátit prostoje při plnění zásobníku secího stroje. Doba se musela zkrátit na 5 minut. To znamenalo naplnit tři komory cca. 9 t hnojiva a 6 t osiva za méně než 5 minut! Pro tento úkol navrhla firma Horsch speciální šnekový vůz se třemi komorami a samostatnými plnicími šneky. Bylo tedy možné současně naplnit všechny tři komory. V rekordním pokusu byly doby plnění mezi 3,5 - 4,5 minutami!
Zajímavá fakta na závěr – pracovní výkonnost činila 23,8 ha/h, pracovní rychlost 15-19 km/h a spotřeba paliva 3,84 l/ha.
Originální historické video zachycuje celý průběh rekordního setí na Ukrajině. Za možnost zveřejnění videa děkujeme pánům - Josef Straka a Vojtěch Hubálek.