Čelní kolové nakladače pro agro sektor
Dnes je 21.11. – svátek slaví Albert

Vinaři v Habánských sklepích zahájili unikátní test, který má ochránit révu před přicházejícím mrazem

Zveřejněno: 18. 4. 2024

Obavy vinařů ohledně počasí se začínají naplňovat. Po nadprůměrně teplých dnech přišlo ochlazení, které, pokud udeří naplno, může už významně ovlivnit letošní úrodu. Vinařství Habánské sklepy ze skupiny BOHEMIA SEKT proto dnes začalo nově testovat technologii UV boostingu také jako ochranu révy vinné před mrazem.

Vinaři v Habánských sklepích zahájili unikátní test, který má ochránit révu před přicházejícím mrazem.

K novému testu využije technologii na bázi UV-C záření UV Boosting, kterou vyvinul tým z univerzity v Avignonu ve Francii. Zařízení, které nezanechává žádné stopy na rostlinách a lze ho používat jak v ekologickém, tak i konvenčním režimu hospodaření, BOHEMIA SEKT používal od loňského roku k posilování imunity révy vinné vůči dopadům sucha a chorobám.

„Test mrazuvzdornosti zkoušelo jen několik vinařství v Evropě a ukázalo se, že technologie může zafungovat i jako obrana proti mrazu. Je však potřeba vyjet 48 hodin před nástupem mrazu a pokud nízké teploty trvají delší dobu, lze ho opakovat ještě dvakrát,“ uvádí Francois Sement, Head of Biology Research & Development ve společnosti UV Boosting.

V Českých podmínkách jde o první pokus tohoto druhu. „Mráz zpravidla nezasáhne celý vinohrad, ale jen kritická místa, poblíž vodních ploch nebo v nižších partiích svahů. Vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí jsme se rozhodli ve vybraných řádcích v těchto lokalitách účinky UV Boostingu otestovat,“ uvedl ředitel vinařství Habánské sklepy Petr Ptáček. Při přetrvávajícím chladném počasí bude test opakovat.

K dnešnímu dni je vegetace na vinicích zrychlená přibližně o 14 dní oproti normálu. V případě, že v této fázi vývoje rostlin teploty klesnou pod bod mrazu, mohlo by se to negativně projevit i na letošní úrodě. „Hrozny z části vinice zasažené mrazem mohou mít jiný charakter než na zbytku vinice. Zpravidla dosahují nižšího množství i velikosti a dozrávají v jiný čas, což je problém z hlediska sklizně i zpracování hroznů. Samozřejmě to zvyšuje i náklady na sklizeň,“ dodal Petr Ptáček.