Kvůli kalamitnímu přemnožení hraboše polního umožnil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) od 22. září 2023 do 20. ledna 2024 na některých polích adresné použití přípravků na ochranu rostlin. Jeho použití musí být omezené a kontrolované, jedině tak na něj mohou zemědělci získat podporu. Shodla se na tom Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí.
Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) začne od 16. října 2023 přijímat žádosti o poskytnutí podpory na šetrná opatření, která zabrání dalšímu růstu populace hraboše polního. Cílem je pokrýt zvýšené náklady na boj s přemnoženými škůdci a současně ochránit životní prostředí, zejména zabránit úhynu jiných živočichů. Aplikace ochranných prostředků tedy musí být cílená, přímo do nor. Na základě žádosti dostanou zemědělci na opatření, která provedou na polích postižených hraboší kalamitou, dotaci ve výši 500 korun na 1 hektar. Jde o zemědělské pozemky, kde se vyskytuje pětkrát a více hrabošů, než je běžný stav.
Žádosti se přijímají přes Agendový informační systém (AIS) SFŽP ČR. O podporu mohou požádat podnikatelé v zemědělství, kteří budou přípravky aplikovat v souladu s nařízením Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), vše řádně nahlásí a nástrahy položí pracovník proškolený k nakládání s přípravky na ochranu rostlin podle zákona o rostlinolékařské péči. Žadatelé mají současně povinnost po ukončení aplikace rodenticidu provést na pozemcích další preventivní opatření jako je údržba remízků, křovinných pásů a stromořadí či umisťování berliček pro dravé ptáky.