Stroje na ochranu chmele byly ještě v roce 1988 v Československu velkou bolestí. Chmel je velice náročnou plodinou a přípravky k jeho ochraně jsou zařazovány do kategorie zvlášť nebezpečných jedů. Stroje tak musí zdravotně a hygienicky chránit obsluhu a zajistit kvalitní ochranu rostlin.
Do ČSSR se dovážely italské samojízdné rosiče Tifone. V tuzemsku se výrobou samojízdných rosičů zabývalo JZD Blšany. Zde vyvinuli postřikovač Mistrál 2000 určený do sadů a chmelnic. V roce 1987 vyrobili prvních 10 kusů. První kusy se osvědčily a dosahovaly kvalit srovnatelných se zahraniční obdobnou technikou.
Autory samojízdného postřikovače Mistrál 2000 (typ RP 6-012) z produkce JZD ČSSP Blšany jsou Lubomír Vent, Josef Turek a Petr Rüt.
Postřikovač Mistrál 2000 využívá kabinu, motor, přední masku a nápravy traktorů Zetor unifikované řady I. Postřikovač je určen k ochraně rostlin ve chmelnicích, sadech, vinicích a v dalších kulturách vysokého vzrůstu. Stroj lze využít k pásovému i k plošnému postřiku. Se zapojeným axiálním ventilátorem pracuje Mistrál 2000 jako rosič. Vybaven může být přídavným rámem pro plošný postřik se záběrem až 18 metrů. Pracovní rám pro pásový i plošný postřik do šířky 9 metrů je čelně nesený. Pracovní záběr vertikální činí 9 metrů, zatímco horizontální 10 metrů.
Postřikovač Mistrál 2000 pohání motor Zetor 7201 o výkonu 47,5 kW (umístěn je pod nádrží na postřikovou kapalinu). Stroj disponuje pohonem všech kol. Postřikovač vyniká obratností, protože má obě nápravy řiditelné.
Z traktoru Zetor 7245 je konkrétně převzat motor s převodovkou a přední náprava. Zadní traktorová náprava je nahrazena druhou přední nápravou téhož typu. Přední náprava je uchycena pevně, zadní kyvně. Opačný směr pohybu je dosaženo výměnou kuželového soukolí v rozvodovkách náprav. Řízení je hydrostatické, systém ORBITROL. Motor s převodovkou nemají žádné úpravy, pouze výstup z převodovky je upraven pro připojení dvou kloubových hřídelů pohonu náprav a je upraven vývodový hřídel pro připojení řetězky pohonu čerpadla.
Kabina je přetlaková s protichemickým filtrem s protiprašnou vložkou. Klimatizace byla na přání. Kabina je použita s menšími úpravami z traktoru Zetor 7245.
Trysky postřikovače jsou směrově nastavitelné.
Proud i množství vzduchu lze regulovat. Při plošné i pásové aplikaci je možno vyřadit ventilátor z činnosti. Axiální ventilátor má výkonnost 60 000 až 80 000 m3 vzduchu za hodinu. Výkonnost čerpadla je 200 l/min.
Nádrž na postřikovou kapalinu má objem 2000 litrů. Je vyrobena z plastické hmoty a v dolní části má vlastní rám, který je v zadní části uchycen čepy k ocelovému nosníku a uprostřed ke dvěma přímočarým hydromotorům, umožňujícím po nadzvednutí nádrže přístup k motoru. V dolní části nádrže jsou umístěny čtyři hydraulické míchací trysky.
Pracovní rychlost postřikovače je 5 až 7 km/h, dopravní rychlost 25 km/h. Výkonnost postřikovače je 1 až 2 ha/h.
Za své přednosti byl Mistrál 2000 oceněn Zlatým klasem výstavy Země živitelka v roce 1986. V současnosti je v aktivním provozu pravděpodobně už jen jeden kus.
Pokud vás zajímá, jaké mají zkušenosti se strojem současní provozovatelé, doporučujeme video níže (od 56:00 minuty).