Čelní kolové nakladače pro agro sektor
Dnes je 22.11. – svátek slaví Cecílie

Agronomic Design Tour 2019 - Polní seminář moderních technologií

Zveřejněno: 22.04.2019

Během dvou dubnových dnů na pozemcích akciové společnosti ROSTĚNICE, a.s proběhla jedna z východoevropských zastávek v rámci akce Agronomic Design Tour, kterou uspořádala společnost Case IH spolu s Agri CS. Akce tentokrát nesla podtitul "Polní seminář moderních technologií". Jak je z názvu zřejmé, pozvaní návštěvníci se mohli přesvědčit o funkčnosti a výhodách precizních systémů Case IH na vlastní oči.

Simulátor souvraťového managementu.

Jedna věc je teorie, druhá věc je praxe. Case IH nejsou jen stroje, ale i služby a systémy. V praxi využívané systémy, jako je automatické navádění a otáčení, sekční kontrola a dávkování, senzory pro mapování a hnojení se právě zaměřily na tento polní seminář.

Prvnímu řešení od Case IH, jak uspořit náklady či zvýšit zisk, se věnoval marketingový specialista společnosti Agri CS, pan Ondřej Adamčík. Tradičně se technika po poli pohybuje v určitém směru, který si zvolí obsluha. Krokem k zpřesnění práce je využití automatického navádění. Case IH však nabízí ještě přesnější možnost, a sice vysoce automatizované hospodaření, které využívá tzv. „digitálních hranic pozemků“. Tyto hranice, importované do monitoru AFS Pro 700, slouží k naplánování pohybu strojů na poli, včetně automatického provádění úkonů na souvratích. Tím je zajištěna redukce přejezdů, rychlejší otáčení na souvrati a úspora času. Návštěvníkům tuto funkci demonstroval pásový traktor Case Quadtrac 540 CVXDrive s taženým podrývákem SUMO a simulátor se souvraťovým managementem druhé generace HMC II.

Souprava ve složení traktoru modelové řady Puma 240 CVXDrive s taženým postřikovačem Amazone UX 4201 zase demonstrovala sekční kontrolu, tudíž vypínání sekcí ramene, případně jednotlivých trysek nad již ošetřenou plochou či hranicemi pozemku a jejich opětovné automatické spínání. Traktor s postřikovačem komunikoval přes ISOBUS Task Controller.

Tématu senzorů pro mapování a hnojení se věnovali technici z podpory Atech. Návštěvníci zažili českou premiéru nové značky AGXTEND™, která patří koncernu CNH Industrial, a zastřešuje zejména výrobky, jako je půdní senzor SoilXPlorer, senzory a aplikace FarmXTende a senzor pro zjišťování obsahu dusíku CropXPlorer.

Půdní senzor SoilXPlorer společnosti Geoprospectors, jehož distribuci a servis má v některých zemích CNH Industrial na starosti, provádí bezkontaktní průzkum půdy ve čtyřech oblastní pracovní hloubky (mapování struktury zásobenosti půdy živinami) a případně ovládá pracovní hloubku nářadí v reálném čase (variabilní zpracování půdy, snímání zhutnění půdy, variabilní dávkování osiva při setí).

Pro agronomy přijdou vhod výrobky, jako jsou bezdrátové senzory pro on-line přenos informací o srážkách, teplotě a vlhkosti na pozemku či aplikace pro agronomická doporučení.

Představený senzor pro zjišťování obsahu dusíku ve své podstatě není novinkou, neboť v ČR je již v úspěšném provozu řadu let několik kusů. Novinkou je však označení CropXPlorer. Senzor do předního závěsu traktoru pomůže při variabilní aplikaci dusíku, aplikaci růstových regulátorů či desikantů v závislosti na množství biomasy.

Autor fotografií/videa: Milan Jedlička