Při pravidelné údržbě ovocné zahrady, prořezávce lesů nebo plošné těžbě vzniká velké množství těžebních zbytků, které ačkoli jsou často vnímány jako odpad a ponechávány na místech svého vzniku bez většího povšimnutí, disponují určitým potenciálem dalšího využití. Zpracováním zbytků po těžbě lze zvýšit výtěžnost stromu až o 20 % a také snížit riziko napadení okolí skácené dřeviny kůrovcem – broukovi je zamezeno se ve větvích a stromových vršcích rozmnožovat. Drť z lesa nebo zahrad můžeme kompostovat, vyrobit z ní dřevotřískové desky nebo dokonce využít k výrobě kosmetiky a krmiva.
Nejžádanější typ štěpkovačů Junkkari
Pro zpracování takového materiálu je vhodný štěpkovač HJ252 G finské firmy Junkkari, který je na českém trhu jedním z nejžádanějších modelů tohoto výrobce. Tuzemským zástupcem firmy je společnost AgroKonzulta Žamberk spol. s r.o.
Písmeno G v označení štěpkovače Junkkari značí traktorem nesenou verzi – štěpkovač Junkkari HJ252 G je k traktoru připojený pomocí PTO hřídele a elektrických kabelů. Že jde o sofistikovanější štěpkovač určený pro profesionální použití v lesnictví či zemědělství naznačují mimo jiné podávací válce poháněné hydraulikou traktoru (u verze G). Hydraulický systém stroje vyžaduje průtok od 5 do 20 l/min a tlak minimálně 140 barů.
Jak štěpkovač Junkkari HJ252 G pracuje?
Štěpkovač Junkkari HJ252 G disponuje ochranným systémem „No-Stress“, který při snížení otáček traktoru zastaví podávací zařízení štěpkovače. Podávací válce navíc odsunou dřevní hmotu od řezacího disku. Jakmile se stroj znovu roztočí a dosáhne předepsaných otáček, automatické podávání se opět zaktivuje.
Materiál je nutné vkládat k válcům ručně přes plnicí otvor. Kontrolu přitom zajišťují elektrická tlačítka umístěná na obou stranách plnicího otvoru, kolem něhož je jako bezpečnostním prvek instalován žlutý ochranný rám. Pokud dojde k jeho stlačení, podávací mechanizmus se zastaví. Vkládání materiálu usnadňují dva zmíněné hydraulické válce, které pracují se stejnou obvodovou rychlostí a zajišťují rovnoměrnou kvalitu štěpky. Zpracování hmoty obstarává horní válec, který tiskne materiál ke spodnímu válci. V případě ucpání je možné použít zpětný chod pro snadné vyčištění.
Materiál je na štěpkovací disk vkládán pod úhlem 45° – ostří se materiálu dotýká vždy jako první. Toto nastavení usnadňuje stroji práci a zároveň šetří vynaloženou energii. Tento způsob zpracování hmoty patří obecně k nejrozšířenějším. Hlavní výhodou je jednoduché konstrukční řešení štěpkovače Junkkari HJ252 G. Řezací disk má průměr 94 cm a váhu 172 kg. Štěpkovací disk je opatřen vynášecími lopatkami, které spolu s otočnou výstupní naklápěcí koncovkou usnadňují rozhození štěpky či plnění odvozního prostředku.
O zpracování materiálu se stará čtveřice nožů, které lze v závislosti na požadované velikosti štěpky plynule nastavovat. Výsledná frakce může být i jemnější, záleží na nastavení vzdálenosti nožů od disku. Štěpkovač Junkkari HJ252 G lze však alternativně provozovat i s pouhými dvěma noži. Namísto chybějících dvou nožů jsou v takovém případě namontovány krycí desky. Přínos dvounožové verze uživatelé obzvláště ocení, je-li provozována s traktorem o nižším výkonu. K výbavě na přání pak patří lamač štěpky, jenž se montuje na nože. Zajišťuje jednotnou velikost štěpky v případě, že jsou zpracovávány malé a tenké větvičky.