Optimální volba štěpkovače a jeho zařazení do vhodné technologické varianty je obtížným úkolem, neboť díky velké variabilitě vstupního materiálu jich existuje mnoho druhů. Největší náklad, který s sebou nese zpracovávání biomasy, je právě v nákupu dostatečně výkonné techniky. Každý subjekt, jenž se rozhoduje o zpracovávání, musí zvážit, jakým směrem se bude ubírat jeho činnost.
V tomto směru má co nabídnout finská firma Junkkari se sedmdesátiletou tradicí výroby zemědělské techniky. Štěpkovače jsou rozděleny na modely s nepřímým nebo přímým podáváním materiálu. Všechny štěpkovače Junkkari se řadí mezi diskové.
V tomto článku si představíme nový model Junkkari HJ 172, který je vhodný pro zpracování kmenů a větví do průměru 17 cm. Štěpkovač je k dispozici ve dvou verzích - G a GT. Model GT je oproti G vybaven vlastním hydraulickým okruhem, nádrží a pumpou. Charakteristikou obou štěpkovačů je hydraulické vkládání pomocí vkládacích válců a ochranný systém „No-Stress“. Tento systém funguje tak, že při snížení otáček traktoru se zastaví podávací zařízení štěpkovače. Podávací válce navíc odsunou dřevní hmotu od řezacího disku. Jakmile se stroj znovu roztočí zpět na předepsané otáčky, automatické podávání se opět aktivuje.
Štěpkovač je nesený na tříbodovém závěsu traktoru, a tudíž je oblíbený v zemědělství, lesnictví a komunálních službách. Výhodou je možnost štěpkování i v těžko dostupném terénu. Robustní konstrukce (samostatný rám) zajišťuje při vibraci pevnost všech částí. Štěpka je díky rotujícím lopatkám foukána komínem s otočnou výstupní a naklápěcí koncovkou na zem či do vleku.
Způsob podávání materiálu je následující. Materiál je ručně vkládán k válcům přes plnící otvor. Jeho přední část je pevná, zatímco zadní je lehká a snadno se zvedne pro přepravu. Plnění je ovládáno přes elektrická tlačítka umístěná na obou stranách plnícího otvoru. Tvar plnícího otvoru kopíruje žlutý ochranný rám a pokud dojde k jeho stlačení, podávací mechanizmus se zastaví.
Materiál se následně dostává ke dvěma hydraulickým válcům (spodní a horní). Tyto válce usnadňují vkládání, pracují se stejnou obvodovou rychlostí a zajišťují rovnoměrnou kvalitu štěpky. V případě ucpání je možné použít zpětný chod pro snadné vyčištění. Spodní podavač je umístěn vodorovně se spodní hranou násypky. Vrchní válec se snaží materiál zmáčknout k sobě. Systém podávání materiálu se ovládá pomocí již zmíněných elektrických tlačítek. Ochrana rotace „No-Stress“ je součástí standardní výbavy.
Nože lze plynule nastavit v závislosti na požadované velikosti štěpky
Štěpkovač je osazen nejrozšířenějším mechanismem na výrobu štěpky, a to masivním štěpkovacím diskem. Materiál je vkládán na štěpkovací disk pod úhlem 45° – ostří se dotýká materiálu vždy jako první. Řezací disk má průměr 74 cm a váhu 106 kg. Disk je opatřen vynášecími lopatkami. Z velké části se využívá k energetickým účelům.
Štěpkovač HJ 172 má čtyři nože, které lze plynule nastavit v závislosti na požadované velikosti štěpky. Frakce mohou být i jemnější, záleží na nastavení vzdálenosti nožů od disku. Výbavou na přání je možnost disk provozovat pouze se dvěma noži. Potřeba jsou k tomu krycí desky, které se namontují na místo nainstalovaných dvou nožů. Tato dvounožová verze je vhodná, pokud je používán traktor s nižším výkonem. Mezi výbavu na přání patří i lamač štěpky, jenž se montuje na nože. Zajišťuje stejnou velikost štěpky v případě, pokud se štěpkují malé a tenké větvičky.
Dřevní štěpka vzniká jako dřevní odpad při drcení větví nebo celých kmenů. Je to druh biopaliva, kterým se dá po usušení velmi kvalitně topit. Ze štěpky je dostatek tepla a méně popelu než z dřevních špalků. Dále slouží jako mulčovací kůra k tújím a jiným dřevinám, pokládá se ke kořenové části. Větve, křoví, náletové dřeviny či zbytky po těžbě dřeva z parků nebo lesa lze zpracovat štěpkovačem. Dřevní štěpku pak lze využívat samozřejmě také i na energetické účely (spalování, zplynování).