Víceúčelové rotační plečky GST BIOSTAR. Nástroj na celoplošnou mechanickou kultivaci
Dnes je 4.3. – svátek slaví Stela

Bobcat představuje nové nakladače řady M s motory Stage V a bohatou standardní výbavou

Zveřejněno: 25. 8. 2020

Bobcat uvádí na trh nové modely nakladačů S550 a S590. Završuje tak svoji inovovanou řadu M smykem řízených nakladačů a kompaktních pásových nakladačů s motory Stage V.

Bobcat uvádí na trh nové modely nakladačů S550 a S590.

Nakladače S550 a S590 (podobně jako smykem řízené nakladače S450, S510 a S530 a kompaktní pásové nakladače T450 a T590, které byly uvedeny na trh již dříve tento rok) v sobě kombinují kompaktní rozměry s technologií motoru Stage V, telematickou konektivitou, novým výrazným Bobcat „3D“ designem a dvouletou zárukou. Nakladače budou vyráběny v závodu Bobcat v Dobříši.

Na rozdíl od dříve uvedených modelů řady M mají nové nakladače S550 a S590 řadu pokročilých funkcí již v základní výbavě: Selectable Joystick Controls (SJC) – lehké ovládání pomocí pákového ovladače (joysticku) usnadňuje využívání běžných i pokročilých funkcí, Vysoký průtok (High Flow) – zvyšuje produktivitu a dále rozšiřuje univerzálnost použití příslušenství Bobcat, Ovládací zařízení pro příslušenství (Attachment Control Device – ACD) – pro řízení funkcí příslušenství prostřednictvím joysticku, Dvourychlostní pohon – zvyšuje produktivitu a snižuje spotřebu paliva, Panel Deluxe – s možností volby více jazykových verzí, funkcí bezklíčového přístupu a správou DPF a Univerzální pneumatiky „Versatile Duty“ – obousměrný dezén výrazně prodlužuje životnost pneumatik.

Jednou z nejdůležitějších funkcí, která je u nakladačů S550 a S590 již ve standardní výbavě, je dříve volitelný systém nastavitelného ovládání pomocí pákových ovladačů Bobcat Selectable Joystick Controls (SJC). Systém SJC, který je založen na snadno a lehce použitelných pákových ovladačích, poskytuje obsluze exkluzivní funkce Bobcat i snadno přístupné spínače. Tento systém automaticky konfiguruje nakladač jako univerzální nástroj pro celodenní práci s nejširším možným výběrem příslušenství, a současně umožňuje obsluze vysoce pohodlnou práci a bezkonkurenční ovládání samotného nakladače pomocí joysticků.

Nakladače S550 a S590 se standardně nainstalovaným systémem SJC nyní nabízejí v základní výbavě také systém ovládání zařízení pro příslušenství (Attachment Control Device – ACD). Systém ACD pomocí komunikace Can-Bus k rozpoznávání příslušenství namontovaného na stroji automaticky nastaví ovládání joystickem a výstupní průtok tak, aby byla při používání příslušenství na nakladačích S550 a S590 zajištěna nejvyšší výkonnost.

Další výhodou je dostupnost hydrauliky s vysokým průtokem (High Flow) u modelů S550 a S590 již ve standardní výbavě. To dále rozšiřuje výjimečnou univerzálnost těchto strojů a umožňuje, aby byly používány s moderním příslušenstvím, jako jsou například zametače, frézy a okružní pily.

Jiří Karmazín, produktový manažer pro nakladače Bobcat, k tomu říká: „Nové modely nakladačů S550 a S590 završují naši řadu M. Přinášejí technologii motorů nové generace Stage V s funkcemi jako je například ovládání Bobcat SJC a hydraulika s vysokým průtokem již ve standardní výbavě. Jsou z výroby nakonfigurované jako univerzální nástroje pro použití s ještě širší řadou příslušenství Bobcat.“

Motor nové generace Bobcat D24 se systémem vstřikování paliva Bosch zvyšuje celkový výkon stroje a poskytuje vyšší výkon 50,7 kW (68 k) i vyšší točivý moment. Nová technologie motoru je také spojena s nižší spotřebou paliva při stejném druhu práce, při současném splnění nejpřísnějších emisních předpisů Stage V. To zaručuje, že nakladače S550 a S590 jsou ideálními stroji pro použití při většině prací náročných na výkon.

Nakladače S550 a S590, které mají motor uložen v rámu stroje příčně, přitom stále nabízejí stejné kompaktní rozměry, které jim umožňují práci a otáčení i ve stísněných prostorách.

Technická data
Technická data

Motor nové generace je vybaven filtrem pevných částic (DPF) s technologií úpravy výfukových plynů, která funguje automaticky, bez nutnosti jakékoliv interakce obsluhy během normálního provozu. Použití technologie DPF umožňuje, aby byly nové nakladače používány i v zónách s přísnou regulací emisí, jako jsou například centra měst.

Navíc funkce automatického volnoběhu snižuje otáčky motoru. Pokud je joystick v neutrální poloze a nebyl použit po dobu přibližně pěti sekund, přejde na tzv. nízký volnoběh, což zajišťuje celkově tišší provoz a snížení spotřeby paliva.

Motor Bobcat nové generace také umožňuje prodloužit intervaly údržby, přičemž první servis je nyní až po 500 hodinách, a snížit četnost požadovaných výměn palivového filtru.

Oba nové modely nakladačů nabízejí dvourychlostní provoz již ve standardní výbavě, což výrazně zvyšuje maximální rychlost pojezdu z 11,4 km/h v nízkém rozsahu na 17,3 km/h ve vysokém rozsahu. Tím dochází ke zvýšení produktivity a zároveň snížení spotřeby paliva. Nakladače disponují volitelnou možností hydraulického nastavení lžíce, které při pohybu zvedacích ramen vzhůru udržuje lžíci nakladače ve stejné poloze, což obsluze umožňuje rychlejší a přesnější práci.

Nové nakladače jsou nyní standardně vybaveny ovládacím panelem Deluxe, který byl dříve pouze volitelným příslušenstvím, a který nabízí výběr různých jazyků a telematiku pro ochranu strojů a sledování jejich výkonu.

Panel Deluxe také snižuje riziko neoprávněného použití díky funkci startování bez klíčku a obsluha může v případě potřeby pomocí panelu uzamknout a chránit heslem jak vysokoprůtokový, tak dvourychlostní systém. Nová nabídka správy DPF umožňuje snadnou správu stroje.

Motor Bobcat nové generace umožňuje snížení hladiny hluku jak pro okolí, tak pro obsluhu. To lze kombinovat s populárními volitelnými funkcemi pro zajištění pohodlí, jako je například klimatizační systém (HVAC), který zajišťuje obsluze komfortní prostředí po celý rok a za všech povětrnostních podmínek. Volitelné odpružené sedadlo s látkovým potahem zvyšuje pohodlí pro obsluhu a rovněž volitelný systém automatického řízení jízdy Auto Ride Control zvyšuje stabilitu stroje, a tedy i komfort obsluhy.

Nakladače S550 a S590 jsou standardně vybaveny univerzálními pneumatikami Versatile Duty s obousměrným dezénem pro použití na většině běžných smíšených povrchů, který výrazně prodlužuje životnost pneumatik. Jako volitelná možnost jsou dodávány pneumatiky Industrial Solid Flex, které jsou určeny pro práce spojené s intenzivním opotřebováváním pneumatik, kdy je také zvýšené riziko proražení pneumatiky.

Nové smykem řízené nakladače S550 a S590 je možné je okamžitě objednat (dodání počátkem roku 2021). Ve fotogalerii níže můžeme vidět pásové provedení.