Petr Čtrnáctý na rodinném Ranči a statku Hudlice v okrese Beroun hospodaří přes deset let. Zaměřuje se hlavně na živočišnou výrobu a tomuto záměru je plně podřízena rostlinná výroba v režimu ekologického zemědělství, která zabezpečuje krmivovou základnu pro živočišnou výrobu – přibližně pro 40 kusů skotu a 25 kusů koní. Krávy, masné linie plemene českého strakatého skotu tráví celý svůj život na pastvinách společně s plemenným býkem masný simentál, který zajišťuje přirozenou plemenitbu. Z odchovaných býčků je pro odběratele k dispozici maso s certifikátem BIO. Kromě krav se v Hudlicích věnují i chovu koní plemene americký quarter horse vyšlechtěných pro práci na ranči a s hovězím dobytkem. „Naši koně nám usnadňují manipulaci se stádem. Používáme je především na přehánění stáda mezi pastvinami, k třídění a případnému ošetřování dobytka. Krávu, na rozdíl od fixační klece, kůň nestresuje a je pro ni přirozeným partnerem,“ uvádí hospodář. Kromě toho jsou koně také prodávány a zájemcům je nabízen i prostor pro ustájení koní včetně tréninku jezdců a samotných koní. V menší míře chovají také ovce, králíky a drůbež.
Zpočátku pan Čtrnáctý hospodařil na menší výměře, po převzetí sousední farmy se pozemky rozrostly na 100 hektarů. Vznikla tak potřeba pořídit nové a výkonnější stroje. Strojový park nyní tvoří traktory Zetor a technika pro sklizeň pícnin a slámy SaMASZ a SIPMA dodaná firmou N&N Košátky s.r.o. V době naší návštěvy vrcholila senoseč, která se letos kvůli suchu zpozdila. Zatímco před dvěma lety na statku museli seno přikupovat, letos to vypadá na dobrou úrodu.
Poměr cena-výkon zvítězil
Pícniny a slámu na farmě lisují do kulatých balíků. Lisování obstarává SIPMA PS1221 FARMA PLUS bez systému řezání. Ročně slisuje přes 600 balíků. „Lis SIPMA má dobrý poměr cena-výkon. Udělá tu samou práci, co dražší stroje, a při tom není rozdíl v kvalitě balíku. Ani jsem neuvažoval, že bych dal dvojnásobnou cenu za dražší lis. SIPMA je jednoduchá a nemá zbytečně moc elektroniky,“ potvrdil známé vlastnosti lisů této značky Čtrnáctý s tím, že lis bez problémů zvládá zpracovat i vojtěškovou senáží. Tento lis s pevnou lisovací komorou maximálně stlačuje balík po jeho obvodu, avšak jeho jádro zůstává utuženo méně, což je právě výhodné třeba při lisování sena a zavadlé píce. Lis je vybaven válcovo-řetězovou konstrukcí lisovací komory umožňující dosažení vyššího stupně stlačení. Vytvářejí se tak lepší podmínky pro kvašení a současně se zamezuje zastavení balíku v komoře během sběru suchého a kluzkého materiálu. Lis je určený pro traktory o výkonu od 70 koní, jež jsou zastoupené na většině rodinných farem.
Od stejného výrobce pořídil majitel statku i taženou baličku kulatých balíků. Hydraulicky poháněný stroj se vyosuje do pracovní/přepravní polohy přes nastavitelnou oj, přičemž zvládne zabalit balík o průměru 1200 až 1500 mm o hmotnosti maximálně 1000 kg až 1200 kg. Automatizaci procesu balení u baliček SIPMA obstarává moderní řídicí systém s možností předprogramování parametrů práce. Přítomen je hydraulický držák fólie s nožem, který se spouští automaticky po každém ovinutí balíku fólií. Výhodou je významné zkrácení doby ovíjení a zvýšení efektivity práce. O procesu ovíjení, počtu ovinutých balíků, době práce či efektivitě může uživatele informovat palubní počítač v kabině traktoru.
Uživatelsky nenáročné žací stroje, obraceče a shrnovače
Jeden z traktorů Zetor byl pořízen společně s žacím strojem SaMASZ typu KDT 300 s třímetrovým pracovním záběrem a bočním zavěšením, jež umožňuje kopírovat terén a také rovnoměrně tlačit žací lištu na podkladovou plochu. Žací stroj disponuje těžší variantou lišty PerfectCut s planetárním pohonem. Pohon celé žací lišty je prováděn přes velká středová ozubená kola. Kolo disku je hnáno pouze hnacím kolem a nepřevádí tak žádnou další sílu na jiná kola. Konstrukce lišty je svařovaná, je tak možné integrovat různé prvky výbavy navíc (plazy, podložky do čela lišty apod.). Žací lištu chrání střižný klínek, plazy, ale i výměnné kluzné podložky. Moduly disků jsou chráněny bezpečnostním klínkem a jsou v případě jeho výměny opětovně použitelné. Přenos výkonu do žací lišty obstarávají klínové řemeny se samonapínacím systémem, zaručujícím tichý provoz. Odlehčovací pružiny u tohoto typu stroje mají na starost plynulé nastavení tlaku na terén, čímž je zajištěna vysoká úroveň kopírování terénu a ochrana drnu.
Pod stříškou jsme viděli i mulčovač střední třídy, jak jinak než značky SaMASZ – typ Grino 220 vhodný pro agregaci jak do zadního, tak i předního závěsu traktoru. Mulčování hmoty zajišťuje cepová hřídel se spirálovitým uspořádáním cepových nožů a řada protilehlých nožů pro snazší drcení hmoty. Pracovní orgány jsou poháněny skrze řemenový pohon se čtyřmi klínovými řemeny s automatickým napínáním. Před přejížděním překážek stroj chrání kalené plazy. Nastavení pracovní výšky se provádí přes kopírovací válec. Mulčovač je možné hydraulicky vychýlit do strany.
Hned za shrnovačem byl zaparkován čtyřrotorový nesený obraceč téže značky. Sklápění z transportní do pracovní polohy (i v opačném směru) zajišťují hydraulické válce. Typický trubkový profil zajišťující robustnost a lehkost obraceče opět dovoluje agregaci s méně výkonnými traktory. Bezúdržbová převodovka, která je součástí rámu, je u obracečů SaMASZ standardně s olejovou náplní. Úhel rozprostření hmoty lze nastavit. Rotory jsou složeny z horního a spodního talíře. Z talířů vychází ramena s kruhovým profilem pro lepší kopírování terénu a rovnoměrné rozprostření hmoty. Na ramenou jsou umístěné prsty z pružného drátu a s ochranou proti ztrátě.
Shrnutí píce uložené naširoko do jednoduchého řádku, a tedy zajištění kvalitního sběru lisem, obstarává na statku jednorotorový nesený shrnovač SaMASZ lehké konstrukce. Shrnovač jsme měli možnost vidět v transportní poloze, při které je nutné ramena prstů demontovat a umístit do transportních držáků. Plynulé nastavení pracovní výšky se nastavuje přes kliku a nastavení šířky řádku přes postranní skládací clonu. Lepšího kopírování povrchu půdy je dosaženo tandemovým podvozkem a nastavitelným podpůrným kolem. Sběr hmoty zabezpečují speciálně tvarované prsty s ochranou proti ztrátě. I přes svoji lehkost se shrnovač při práci nechvěje – napomáhají tomu tlumicí vzpěry stabilizující celou konstrukci. Převodovka rotoru je bezúdržbová a celkově shrnovač nevyžaduje žádnou nadstandardní péči, většinu servisních prací a případných oprav zvládne uživatel svépomocí. Pan Čtrnáctý závěrem dodal, že s přístupem a servisem firmy N&N Košátky je spokojen.
Petr Čtrnáctý je také dlouholetým uživatelem traktorů Zetor