Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 25.6. – svátek slaví Ivan

Co bylo k vidění na výstavě Agrokomplex 2016

Aktualizováno: 2. 12. 2016

Na výstavě Agrokomplex 2016 v Nitře převahovaly stanoviště s předměty nebo potravinami atd., které zaplnily nebývale velkou plochu. Na venkovní ploše byla pomálu vystavena zemědělská technika od nejrůznějších prodejců. My vám v tomto článku představíme několik strojů, které nás zaujaly, ať už svou výbavou nebo provedením. Některé stroje si zde odbyly i premiéru.

Agrokomplex 2016

Mlátička Rostselmash RSM 161

O této sklízecí mlátičce jsme se podrobně věnovali v minulém článku. Avšak připomeneme, že si na Slovensku odbyla svou premiéru. Typ RSM 161 je vybaven systémem vytřásadel s velkou separační plochou - šest kusů. K dispozici je plocha 6,1 m2 aktivní separace. Minimalizaci ztrát zajišťuje zvláštní domlaceč. Plocha čistícího systému OptiFlow je 7,1 m2. Čistící systém je dvoustupňový s přídavným sítem a sítovým nástavcem. Síta jsou elektronicky nastavitelná z kabiny nebo ručně. Sklízecí mlátička RSM 161 je osazena šestiválcovým motorem Cummins o výkonu 380 PS. Kapacita palivové nádrže zajistí 14 hodin nepřetržité práce. 

Prototyp traktoru Zetor 50

Kdo se zajímá o traktory Zetor, určitě si všiml, že na veletrhu Agritechnica 2015 byl představen prototyp traktoru Zetor 50. Traktor měl kabinu a čelní nakladač. V letošním roce na veletrhu Techagro 2016 se rovněž představil stejný kousek. Letos na výstavě Agrokomplex, se vůbec poprvé představila otevřená verze bez čelního nakladače, tudíž se mohlo poprvé do něj usednout. Prototyp Zetor 50 cabrio je vyloženě určen pro hobby farmáře. Homologovaný výkon tříválcového motoru vlastní konstrukce je 49 koní. Motor je doplněný mechanickou reverzační, plně synchronizovanou převodovkou 8/8, a dosahuje nejvyšší rychlosti 30 km/h. Na prototypu byl použit tříbodový závěs kategorie I. Max. zvedací síla je 24 kN. Délka se závažím a TBZ je 3770 mm, výška po střechu je 2639 mm, šířka přes zadní blatníky je 1730 mm a rozvor 2000 mm.

Traktory s pracovním označením Zetor Prototyp 50 se stanou základem nejmenší řady. K dispozici bude jako čtyřkolka, ve variantě s kabinou a cabrio, a jako dvojkolka, opět ve variantě s kabinou a bez kabiny. Výroba začne v polovině roku 2017. 

Lamborghini do lesa

Nenápadně umístěný model na jedné z výstavní ploše představoval traktor Lamborghini Strike 105.4 HD v úpravě do lesa. Traktor byl vybaven ochranným rámem proti poškození. Do zadního závěsu byl agregován štěpkovač. Traktor představuje vhodného pomocníka do lesa, ať už svými rozměry nebo výbavou. Traktor je osazen čtyřválcovým motorem Farm Motion s jmenovitým výkonem 102 koní. Převodovka je plně synchronizovaná, mechanická pětistupňová. K dispozici je 40 převodových stupňů vpřed a 40 vzad. Pohon 4x4 s možností odpojení přední nápravy. Pojezdová rychlost činí 40 km/h. Kapacita zdvihu zadních hydraulických ramen je 3570 kg. Dva hydraulické okruhy - čtyři rychlospojky. Otáčky vývodového hřídele - 540/540ECO 1000/1000ECO. Kabina je originální bezpečnostní, umístěná na silentblocích. Mezi výbavu patří klimatizace, rádio atd. 

Speciální pásový malotraktor

Mezi pásové traktory se řadil model Antonio Carraro Mach 4 - Quadtrack s otočným řízením a s kloubovým rámem. Mach může pracovat na mokrých půdách, tím mohou být práce prováděny i při nepříznivých povětrnostních podmínkách. Malotraktor může být vybaven i kabinou a je určen především do vinic a sadů. 

Šestimetrový Vitu

Univerzální secí stroj Köckerling Vitu Combi 600 se vyznačuje velkým zásobníkem na osivo a hnojivo. Dále poměr osiva činí 60% a hnojiva 40%. Objem zásobníku je 4300 l. Dávkování osiva se provádí pneumaticky. Pro zpracování půdy je secí stroj vybaven dvěma řady odpružených disků (450 mm). Zpětné utužení provede utužovací válec složený z pneumatik. Tento secí stroj je speciálně vyroben pro Slovenskou republiku.

Venga s Fantomem

Slovenský výrobce secích strojů Pneusej si opět na Agrokomplex přichystal několik novinek. Secí stroj Venga je lehký stroj s novou konstrukcí a vyrábí se ve dvou verzích  - nesený a tažený. Nová konstrukce umožňuje použít výsevné jednotky DXD RC II. Zásobník na osivo má kapacitu až 1800 litrů. Centrálně umístěný ACCORD dávkovač umožňuje přesné nastavení dávky osiva. K secímu stroji je nabízena i bohatá výbava na přání. 

Mezi další představenou novinku patří secí stroj Fantom. Secímu stroji by neměly vadit ani rostlinné zbytky, díky pasivní přípravě půdy - dvě řady disků (510 mm). O zpětné utužení půdy se postará utužovací válec s pneumatikami a integrovanou nápravou. Pracovní záběr pneumatického secího stroje činí čtyři metry, sklopný na tři metry. I zde je použito pneumatické výsevní ústrojí ACCORD. Zásobník pojme 3400 l. Na secím stroji jsou použity výsevní botky 32 DD - rozestup 12,5 cm. Hydraulický přítlak na secí botky činí 120 kg/ks. Secí stroj má ve výbavě i kompletní osvětlení. O správné fungování stroje se stará elektronika Drillmat III.

Inovovaný Mamut

Společnost Agrio představila inovovaný tažený postřikovač Mamut s nádrží na 4000 litrů a s ramenami o záběru 24 metrů. Novinkou je natáčecí vzduchem odpružená náprava, rozmístění trysek je každých 25 cm. Postřikovač byl vybaven samo plnícím čerpadlem o výkonu 800 l/min. Toto vybavení zaručí rychlé plnění a přesné aplikování chemických látek. 

Traktory HATTAT

Společnost HATTAT Tarim vyrábí traktory ve dvou řadách - Compact (výkon od 50 do 79 koní). Hodí se především do sadů a vinic. Řada A pokrývá výkony 68 až 102 koní a hodí se na běžné zemědělské práce. Na výstavní ploše byl vystaven model A110 o maximálním výkonu 102 koní. Maximální krouticí moment je 416 Nm při 1400 ot/min., výkon hydraulického čerpadla činí 58 litrů. Převodovka je synchronizovaná - počet převodových stupňů je 12 vpřed a stejný počet vzad.  Zdvihová síla zadních hydraulických ramen má hodnotu 37 kN.

Ursus

Výrobní společnost URSUS je tradičním polským výrobcem traktorů, návěsů, pícninářské a komunální techniky. Alespoň jeden produkt z těchto oblastí nechyběl na výstavě Agrokomplex.  Mezi prezentované traktory patřil například Ursus 11054, který je osazen motorem Perkins. Na přání může být traktor vybaven předním tříbodovým závěsem. Výkon traktoru činí 110 koní. Převodová skříň - 24X24 s mechanickým reverzem. Traktory jsou vhodné i na montáž čelního nakladače.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Milan Jedlička

Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.
Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.