Čelní kolové nakladače pro agro sektor
Dnes je 21.11. – svátek slaví Albert

„Díky MacDon Windrower jsem schopný sklidit cokoli, v jakýchkoli podmínkách a za nejnižší cenu.“

Zveřejněno: 7. 6. 2023

Lukáš Král se již od roku 2008 živí poskytováním služeb v zemědělství a řadí se mezi fanoušky moderních, neokoukaných technologií. Hlavní nabízenou činností jeho rodinné firmy je především sklizeň obilovin, olejnin, zrnové kukuřice, slunečnice a sóji.

MacDon Windrower byl pro Lukáše Krále dlouhou dobu vysněný stroj.

Svým zákazníkům je ovšem schopný nabídnout kompletní zemědělské služby na klíč pro celou farmu zahrnující setí, hnojení nebo ochranu rostlin. Vlastní čtyři kombajny Case IH s lištami MacDon, zároveň se na základě svých zkušeností začíná zabývat regenerativním zemědělstvím a nabízí zákazníkům také setí technologií Strip Till a No Till. „Moje filozofie podnikání byla vždy taková, že chci svým zákazníkům nabídnout něco, co nikdo jiný nedělá. Najít díru na trhu, nemít konkurenci a odvádět dobrou práci,“ vysvětluje svůj přístup k novým technologiím Král, který je od loňského roku také prvním hrdým majitelem samojízdného řádkovače MacDon Windrower.

Návrat k pozapomenuté dvoufázové sklizni

V současné době se mnozí zemědělci vrací k pozapomenuté technologii dvoufázové sklizně. Výhody dvoufázové sklizně vidí především v nižší sklizňové vlhkosti, nižších ztrátách, vyšší klíčivosti. „Největším problémem sklizně je vysoká vlhkost. Pokud sklízíte příliš vlhkou hmotu, začne se vám ucpávat stroj. Ztrácíte čas, palivo, i úrodu, protože i když dokážete z rostliny vymlátit semínko, to se přilepí na vlhkou hmotu a společně s ní odejde z mlátičky ven. Během dvoufázové sklizně jsme schopní se dostat ze 40 % až na 12 % vlhkost. Díky tomu můžeme bezproblémově sklidit v podstatě cokoli,“ vysvětluje Král, který se dvoufázovou sklizeň nabízí svým klientům již 12 let. Zároveň popírá, že by dvoufázovou sklizeň mohl narušit déšť: „Každý si myslí, že když podsekne rostlinu a ona zmokne, má problém. Ale podle mě, co zmokne, tak taky uschne a je úplně jedno jestli to leží na řádku nebo stojí v něm.“ V této souvislosti také poukazuje na to, že technologie dvoufázové sklizně je velmi oblíbená v severnějších oblastech jako je Kanada, sever Spojených států, Anglie nebo Dánsko. Tedy ve státech s podstatně vyššími srážkami.

Je mnohem pohodlnější podseknout plodinu, nechat ji dozrát na řádku a poté sklízet homogenní hmotu.
Je mnohem pohodlnější podseknout plodinu, nechat ji dozrát na řádku a poté sklízet homogenní hmotu.

„Historicky se zde takto sklízelo a bude se tak muset sklízet i v budoucnu,“ poukazuje Lukáš Král na stále se zpřísňující legislativní podmínky používání desikantů. I když se někomu může zdát, že dvoufázová sklizeň se nemusí kvůli dvojnásobnému počtu přejezdů vyplatit, on vidí to jinak: „Jsou to sice dva přejezdy, ale při obou máte mnohem nižší spotřebu, než když sklízíte kombajnem částečně zelenou rostlinu. Je mnohem pohodlnější podseknout plodinu, nechat ji dozrát na řádku a poté sklízet homogenní hmotu. Dosáhneme nejvyššího možného výnosu s nejnižší spotřebou a opotřebením mlátičky.“

Majitel prvního MacDon Windrower v ČR

MacDon Windrower byl pro Lukáše Krále dlouhou dobu vysněný stroj. Poprvé ho měl možnost vidět na výstavě v Hannoveru a hned věděl, že ho musí mít: „Když si do stroje sednete, okamžitě poznáte, že stejně jako je značka MacDon technologicky na špičce mezi pásovými lištami, je na špičce i mezi řádkovači pro dvoufázovou sklizeň. Bohužel jsem si na něj musel ještě pár let počkat, protože v té době nebyl přizpůsobený na jízdu po našich pozemních komunikacích.“

„Když si do stroje sednete, okamžitě poznáte, že stejně jako je značka MacDon technologicky na špičce mezi pásovými lištami, je na špičce i mezi řádkovači pro dvoufázovou sklizeň,“ uvedl Lukáš Král.
„Když si do stroje sednete, okamžitě poznáte, že stejně jako je značka MacDon technologicky na špičce mezi pásovými lištami, je na špičce i mezi řádkovači pro dvoufázovou sklizeň,“ uvedl Lukáš Král.

Stroje se dočkal. Společnost AGRI CS v loňském roce MacDon Windrower uvedla na český trh a Lukáš Král byl prvním hrdým majitelem tohoto stroje. Během loňského léta měl možnost si jej vyzkoušet a z hrdostí říká, že zatím nenarazil na něco, co by MacDon Windrower nedokázal sklidit: „I velmi polehlý jetel, který byl přibližně o 14 dní přerostlý a při doteku už mu padaly hlávky, jsme dokázali velmi šetrně nasíct s minimálními ztrátami. A v tom okamžiku jsem věděl, že jsem si vybral dobře.“

Přirozená desikace jako cesta k vyšším výnosům

„Sklízecí technika mívá problém v situaci, kdy i přesto, že je klas zralý, je zbytek rostliny stále zelený. To se děje paradoxně v okamžiku, kdy se dobře staráte o půdu a rostlina má vše co potřebuje. Myslím tím, že pěstujete meziplodiny, hnojíte organickými hnojivy jako je třeba kompost, chlévská mrva, která váže vodu. V těchto případech se stává, že i když už má zrno parametry vhodné ke sklizni, zbytek rostliny je stále zelený,“ vysvětluje Lukáš Král situaci, kdy zelené části rostliny mohou výrazně zkomplikovat sklizeň tím, že ucpávají sklízecí mlátičku, zpomalují její výkon, zvyšují spotřebu a snižují výnosy. „Přesně tohoto se můžeme vyvarovat tak, že rostlinu podsekneme. Tím v ní přerušíme přívod vody a zahájíme přirozenou desikaci. Následně pak sbíráme ideálně suché zrno i slámu. Zrno se nám nevrací zpět na pole, takže máme minimální ztráty.“

Lukáš Král podle svých slov potřebuje stroj, kterým dokáže sklidit cokoli, kvalitně, v jakýchkoli podmínkách a za nejnižší cenu.
Lukáš Král podle svých slov potřebuje stroj, kterým dokáže sklidit cokoli, kvalitně, v jakýchkoli podmínkách a za nejnižší cenu.

MacDon M1170 NT5 Windrower lze využít i šetrnému sečení rostlin určených ke krmení dobytka, kde jedním přejezdem posečeme a uložíme na řádek hmotu, bez jakýchkoli příměsí. Celou tu sklizeň může obstarat jeden člověk s minimální spotřebou. Touto technologií jsme schopni také ekologicky eliminovat množení plevele na poli, kdy je cena služby srovnatelná s desikací,“ vyjmenovává další možné výhody dvoufázové sklizně Král.

Porovnání s pásovou lištou MacDon D1X na traktoru

Společnost MacDon nabízí pro dvoufázovou sklizeň také lištu MacDon D1X, která je zachycena v tříbodovém závěsu traktoru. „Nákup lišty MacDon D1X jsem také zvažoval. Její bezespornou výhodou je cena, která je mnohem nižší než nákup MacDon Windrower. Člověk je ale velmi omezen technickými parametry traktoru jako je rozvor kol nebo světlá výška traktoru. Tím pádem se hodí spíš pro nižší porosty. Někomu může stačit, ale já si nedovedu představit, že bych s ní sklízel například řepku,“ hodnotí Král, který podle svých slov potřebuje stroj, kterým dokáže sklidit cokoli, kvalitně, v jakýchkoli podmínkách a za nejnižší cenu. A přesně v tomto mu vyhovuje MacDon Windrower.