Víceúčelové rotační plečky GST BIOSTAR. Nástroj na celoplošnou mechanickou kultivaci
Dnes je 3.3. – svátek slaví Kamil

Kombajn Case IH Axial-Flow 7250 během sklizně kukuřice na Pardubicku

Zveřejněno: 25. 11. 2021

Druhou sklizňovou sezónu má za sebou pan Seidl s kombajnem Axial-Flow®. V tomto článku se dozvíte, proč se rozhodl investovat právě do tohoto stroje a jaké má s ním zkušenosti.

Pro pana Seidla bylo také kromě doporučení důležitým kritériem pro výběr kombajnu Case IH Axial-Flow 7250 kvalita zrna.

V okolí Dolní Ředice na Pardubicku obdělává svá pole pan Seidl s kombajnem Case IH Axial-Flow 7250. Původním povoláním strojař, ale k zemědělství měl vždy blízko. Zemědělství je v jeho rodině hluboko zakořeněno. Jako soukromý zemědělec začal hospodařit od roku 1991. Nyní vlastní přibližně 260 hektarů pozemků rozptýlených v rozmezí 20 kilometrů. Pan Seidl se soustředí výhradně na rostlinnou produkci – pšenici, oves, řepku, sóju a kukuřici. Je až neuvěřitelné, že si vše zvládá obdělávat sám. A jak sám říká, na pole si během sklizně chodí odpočinout od nutné administrativy a vyčistit si hlavu. I nadále chce zůstat soběstačný, a tak o dalším rozšiřování pozemků neuvažuje, a to i v souvislosti s růstem jejich cen. Při tom všem zvládá i jako službař posekat ročně dalších 500 hektarů sousednímu hospodáři. V letošním roce začal s výstavbou sila a doufá, že se mu ho podaří dokončit příští rok. Jak sám říká, řemeslníci nejsou a ceny stavebních materiálů se výrazně zvýšily.

Jak hodnotí letošní žně? „V našem kraji bývají žně velmi obtížné, máme tady jílovité půdy, a když je hodně deštivý rok, úroda není moc příznivá. Já mám pozemky hodně rozptýlené po okolí, sice se víc najezdím, ale má to tu výhodu, že někde jsou ty půdy lehčí a někde těžší, takže ať je jakýkoliv rok, tak mi vždy něco vyroste.“

Polopásový podvozek kombajnu CASE IH AXIAL-FLOW 7250 byl jasnou volbou do těžkých podmínek

V letošním roce měl pan Seidl nejvíce polí osetých právě kukuřicí, a to kolem 100 hektarů, její kvalitu hodnotí nadprůměrně. Kombajn Case IH Axial-Flow® 7250 si pořídil na loňské žně, letos je to pro něj tedy druhá sezóna. A co rozhodlo při výběru? „Spokojenost kolegy hospodáře, který mi dříve kukuřici sklízel. Před tím jsem měl menší konkurenční stroj, ale nebyl jsem spokojený s jeho výkonem, a navíc byl kolový, takže jsem měl v našich deštivějších podmínkách v kombinaci s jílovitou půdou někdy problém vůbec vyjet nebo jsem byl jedna velká bahenní koule, takže Case IH Axial-Flow® 7250 s pásovým podvozkem byla jasná volba.“

V okolí Dolních Ředic na Pardubicku obdělává svá pole pan Seidl s kombajnem CASE IH Axial-Flow 7250.
V okolí Dolních Ředic na Pardubicku obdělává svá pole pan Seidl s kombajnem CASE IH Axial-Flow 7250.

Pro pana Seidla bylo také kromě doporučení důležitým kritériem pro výběr kombajnu kvalita zrna. „Kvalita zrna z kukuřice je skvělá, jak je to axiální technologie výmlatu, zrno není téměř vůbec poškozené a výnosy jsou maximální z toho, co se urodí.“ Tato metoda vytírání „zrno o zrno“ je opravdu šetrná, a i při menších plochách obdělávané půdy může znamenat vysokou přidanou hodnotu ve výnosu, a tedy i zisku. Kvalita a vysoká výnosnost je podpořena také několika technickými řešeními, která jsou pro Case IH Axial-Flow® 7250 patentovaná a unikátní. Šetrný, a přesto účinný proces výmlatu dokáže v krátkém čase zpracovat velké množství materiálu. Tuto funkci zajišťuje vkládací kužel se šnekovnicí, který na začátku rotoru změní plynule směr toku materiálu. O dokonale čisté zrno v zásobníku a minimální ztráty na sítech se stará patentovaný dialogový ventilátor, který zajištuje rovnoměrný proud vzduchu uvnitř celé síťové skříně.

Jednoduchost a univerzálnost kombajnu Case IH Axial-Flow 7250

A co ještě rozhodlo? Jedním z kritérií byla také jednoduchost a univerzálnost. Výhodou kombajnu Case IH Axial-Flow® 7250 je i to, že ho máte ráno připravený za necelou hodinu, a tak můžete vyjet co nejdříve na pole. Pan Seidl využívá kombajn na sklizeň různých plodin a díky jejich rozdílným vlastnostem je potřeba rychle upravovat nastavení, aby se dosáhlo co nejlepších sklizňových výsledků. Kombajn Case IH Axial-Flow® 7250 umožňuje rychlý přechod na různé plodiny během krátké chvíle. Celou řadu nastavení lze provést pohodlně přímo z kabiny stroje, a pokud je zapotřebí pokročilé seřízení, velkou výhodou je jeho mechanická jednoduchost. Nejen, že ušetří spoustu času, ale i díky jeho jednoduchosti provozní náklady.

V letošním roce měl pan Seidl nejvíce polí osetých právě kukuřicí, a to kolem 100 hektarů, její kvalitu hodnotí nadprůměrně.
V letošním roce měl pan Seidl nejvíce polí osetých právě kukuřicí, a to kolem 100 hektarů, její kvalitu hodnotí nadprůměrně.

Pro maximální využití potenciálu Case IH Axial-Flow® 7250 pan Seidl pracuje se systémem AFS Harvest Command™. Systém se stará o ideální nastavení kombajnu – během práce vyhodnocuje parametry sklizně, porovnává je s požadavky obsluhy a provede úpravu nastavení, například když se změní vlhkost. Kamera v zrnovém výtahu nepřetržitě sleduje kvalitu zrna a množství oddělených nečistot. Systém také umí automaticky regulovat pojezdovou rychlost. Celkově tak pomáhá maximálně využít stroj po omezenou dobu nasazení kombajnu, snižuje únavu přicházející ve večerních hodinách sklizně a poradí si i s nevyrovnaností porostů. Zvládnout dlouhé sklizňové dny pomáhá také maximálně komfortní výbava kabiny – vzduchově odpružené sedadlo, velké množství úložných prostorů, nastavení ovládání na míru každého i dotykový displej. V horkých letních dnech pan Seidl určitě ocení klimatizaci, ledničku s chladící schránkou pro pití i sedadlo, které odvětrává. Rozdíl v ovládání CVT převodovky oproti konkurenčnímu stroji vnímá pan Seidl jako velkou výhodu zejména díky její jednoduchosti.

Pokud i vy máte zájem chodit si do kabiny kombajnu odpočinout, ozvěte se produktovému managerovi. Jen do poloviny prosince máte možnost koupit kombajn CASE IH Axial-Flow® na příští sezónu podle vašich představ s 10% slevou! Kontakt - Roman Nedoma: 725 998 134