Ve srovnání s předchozími lety byla letošní sklizeň zemědělských plodin náročná. Příčina tkvěla v častých dešťových srážkách, které tak značně prodloužily sklizňovou sezónu. Kombajny Case IH Axial-Flow® jsme mohli na polích vídat i v listopadu při sklizni kukuřice na zrno (sklízí stále i v těchto dnech), a dokonce i v prosinci při sklizni sóje. Těchto plodin kombajny Axial-Flow® sklidily ve srovnání s předchozími lety rekordní množství. Kombajny podniků služeb se tak prakticky od poloviny roku nezastavily. Kombajnům Axial-Flow s jejich originálním konstrukčním řešením tedy nic nestálo v cestě. „U Axial-Flow® máme výhodu, že snadno vyměníme separační koše pod rotorem a lehce se přizpůsobíme aktuálním podmínkám na poli,“ uvedl produktový manažer pro sklízecí mlátičky Case IH Axial-Flow® Ing. Roman Nedoma s tím, že vlivem polehání porostů evidoval dovozce těchto kombajnů, společnost AgriCS, zvýšený zájem o sklízecí adaptéry MacDon.
„V těchto náročných podmínkách jsou stroje více zatížené s důsledkem v podobě nižších denních výkonů. Vše jsme ale nakonec zvládli a mezi uživateli vládne spokojenost. Snažím se co nejvíce navštěvovat uživatele strojů Axial-Flow, poradit s čím je třeba a jak nejlépe umím. Celkově hodnotím žně jako náročné jak pro obsluhy, tak pro stroje. Podařilo se sklidit vše a většinou v dobré kvalitě, těšíme na další zně,“ zhodnotil letošní sklizeň manažer, který společně s uživateli také testoval nejrůznější inovace, které se nakonec během letošní sezóny osvědčily. Ty hlavní se týkaly zejména problematiky řádkování slámy s kombajny Axial-Flow.
Stále rostoucí počet kombajnů Axial-Flow v Česku
Podle Nedomy čeští uživatelé oceňují na kombajnech Axial-Flow především jejich jednoduchost. „Jednoduchost přináší uživatelům zejména nízké provozní náklady. Hlavně jde o předsezónní přípravu nebo rychlou údržbu. Dále je to univerzalita stroje, a to díky velice jednoduché a rychlé výměně separačních modulů. Dokonale lze kombajn přizpůsobit sklízené plodině,“ dodal. Zemědělci také přichází na to, že je kombajn ve srovnání s ostatními velmi šetrný k zrnu. „Zemědělci si začínají uvědomovat, jak je důležité dbát na kvalitu zrna a takto maximalizovat svoje zisky. Jsme velice rádi, že řady uživatelů Axial-Flow se rozšiřují o nové členy a jsme ještě radši, že je neopouští ti stávající. Každým rokem se některý z uživatelů starší řady Axial-Flow rozhodne kombajn obměnit za nový. Uživatelé si pak chválí hlavně moderní technologie jako AFS Harvest Command, drtič X-tra nebo 40 km/h pojezdovou rychlost při přesunech.“
První dojmy novopečených uživatelů kombajnů Axial-Flow byly podle Nedomy letos velmi pozitivní. Zatímco někteří uživatelé se s mlátičkou velmi rychle sžijí a ihned sklízí na plný výkon, jiní si na nový kombajn zvykají déle – z důvodu dřívějšího používání staršího stroje (neznají moderní technologie) nebo stroje jiné koncepce (vytřásadlové). Pro všechny sorty zákazníků, stávající i budoucí uživatele kombajnů Axial-Flow však AgriCS nabízí řešení v podobě kvalitního školení. „Dobrou zpětnou vazbu získáváme v souvislosti s naším školením obsluh, které probíhá před každou sezonou, jak pro nové tak i stávající uživatelé. Následně se pak osobně za účasti mých kolegů snažíme navštívit co nejvíce uživatelů i během sklizně. Za důležité považuji umět rychle poradit a pomoci. Když všechno běží tak, jak má, pak dochází k oboustranné spokojenosti. Lidé si nové stroje chválí, vidí pokrok, líbí se jim moderní technologie a že se kombajn umí sám nastavit. Většina uživatelů je ráda, že stroje plní jejich očekávání,“ podotýká Nedoma.
Nejžádanějším modelem v Česku je Axial-Flow 8250, který uživatelé nejčastěji kombinují se sklízecím adaptérem s pracovním záběrem 9,1 metrů nebo 10,7 metrů. Na českých polích se ale najdou i větší pracovní záběry. „V letošním roce byla dodána také jedna 8250 s pásovou lištou o záběru 12,2 metrů. Je to takový nejuniverzálnější model užívaný jak většími podniky, tak podniky služeb. V letošním roce se tu také objevila nová 8250 s odpruženým pásovým podvozkem,“ uvedl dále Nedoma.
Žádný stroj na světě ale není bezporuchový a v zemědělství je rychlá dodávka náhradních dílů extrémně důležitá, obzvláště v době, kdy probíhá sklizeň. „Občas se objeví i ‚porodní bolesti‘ a stroj se musí opravit. V takovém případě je důležité rychle zareagovat. Máme propracovaný program na expresní dodání náhradních dílů. Snažíme se tak pomoci, aby stroj rychle zase sklízel“ říká Nedoma.
Prémiový drtič X-tra pro precizní zpracování rostlinných zbytků
Kombajny Axial-Flow jsou standardně dodávány s dlouhodobě osvědčeným drtičem Magnacut jednoduché konstrukce. Zemědělci však kladou stále větší důraz na kvality drcení slámy. „Kvalitní drcení a rovnoměrný rozhoz jsou důležité při následném rozkládání hmoty. Z půdy je při tomto procesu odebírána voda a dusík. Chceme-li dosáhnout vyrovnaného porostu, je nutné rozprostřít rostlinné zbytky na poli co nejvíce rovnoměrně. Druhou pozitivní vlastností kvalitního zpracování slámy je eliminování shluků slámy, které můžeme občas na poli za různými kombajny vidět, což pak způsobuje množení hlodavců. A to nikdo nechceme,“ upřesnil Nedoma s tím, že se často setkává u zákazníků s minimalizačním zpracováním půdy a s velkým pracovním záběrem u sklízecích adaptérů.
Z těchto důvodů Case IH přišel na trh s prémiovým drtičem X-tra, který své přednosti prokazuje zejména u velkých záběrů sklízecích adaptérů, především při nedozrálé mokré slámě. „Je konstruovaný jako drtič s 96 letmo uloženými noži, umístěný je v zadní části kombajnu. Na jeho okrajích se nacházejí lopatky, které produkují proud vzduchu. Není proto problém s rozhozem na záběr až 12 m. O rovnoměrnou distribuci posklizňových zbytků se starají pasivní metače, které lze v případě potřeby (např. bočního větru) doladit, a to jak mechanicky, tak i z kabiny obsluhy. Hlavní výhodou je jemnější řezanka a rovnoměrnější rozhoz,“ popsal konstrukci Nedoma, který se v září setkal se zákazníkem, jenž ocenil schopnosti tohoto drtiče. V rámci předváděcí akce k němu totiž zavítal kombajn Axial-Flow s tímto drtičem. Po sklizni byla provedena podmítka pozemku. Už po třech týdnech bylo patrné, kde sklízela mlátička zemědělce a kde prezentovaný Axial-Flow. V prvním případě byla plocha částečně žlutá, zatímco tam, kde operoval kombajn Axial-Flow, bylo pole krásně hnědé a sláma se rychleji rozkládala, což následně kladně působí i na další návazné činnosti.
O oblíbenosti drtiče X-tra svědčí fakt, že zatímco v minulém roce jím byly vybaveny jen tři dodané kombajny modelové řady 250, v letošním roce už to byla zhruba polovina nových kombajnů. Drtič X-tra lze také snadno a rychle dodatečně namontovat na modelové řady Axial-Flow 230 a 240.
Výbava do nejtěžších podmínek – polopásový podvozek a zesílené komponenty
Do výbavy na přání spadá i polopásový podvozek, jímž je velká řada současných největších kombajnů vybavena. Kombajn má namísto přední kol pásové jednotky, do extrémních podmínek je možné volit i pásovou mlátičku, která má nainstalovány pásové jednotky také namísto zadních kol. Ojedinělé jsou pásové mlátičky s pohonem 4x4. Pásovými jednotkami lze vybavit modely řady 250 a menší modely řady 150, přičemž jednotlivé podvozky se liší svojí konstrukcí a typem odpružení. „U Axial-Flow využíváme tzv. DELTA pásy (trojúhelníkový tvar), u nichž jde ve většině případů o hydraulicky odpružený podvozek. Ten má výrazně lepší jízdní vlastnosti a nabízí obsluze nesrovnatelný komfort. Jednou ze zásadních výhod kombajnových pásových podvozků Case IH je vyvýšení napínacích kladek, které jsou o něco výše nad zemí než kopírovací rolny. Díky tomu dochází k postupnému styku pásu a povrchu vozovky (pole, cesty) a výrazně se snižuje opotřebení pásu,“ doplňuje Nedoma a dodává, že za celou dobu, co se věnuje kombajnům Axial-Flow, nezaznamenal žádné větší problémy s pásy. Opotřebení samotného pásu je prý téměř zanedbatelné a od zákazníků přichází ta nejlepší zpětná vazba. „Pásový podvozek má krom lepších vlastností také výrazný vliv na nižší utužení půdy, je lepší pro práci na prudkých svazích a vhodný do těžkých půd nebo pro podzimní sklizeň, kdy přibývá srážek. Často se setkávám s tím, že by si zákazník rád pořídil pásy, je to však pro něj finančně náročné, a proto to odkládá. V letošním roce by však za to ty peníze dal snad každý. Když zemědělci nemohli vjet na pole s kolovým kombajnem, často se mě ptali na pásový kombajn,“ uvedl Nedoma.
Kombajny lze pořídit i s balíčkem Chrome Edition, který zahrnuje odolnější chromový materiál komponentů kde prochází většina hmoty (části vkládaní, rotoru, domlaceče, drtiče, výtahu zrna apod.), aby kombajn vydržel i ty nejtěžší sklizňové podmínky. Tento balíček výrobce doporučuje pro sklizeň v abrazivních podmínkách, zejména při sklizni rýže. V českých podmínkách je balíček vhodný pro velké pěstitele kukuřice.
Balíček Chrome Edition
Technologie AFS Harvest CommandTM pro komfort obsluhy
Od roku 2019 je u kombajnů Axial-Flow k dispozici automatika nastavení AFS Harvest Command. Již první rok po uvedení systému na trh pracovalo na českých polích šest kombajnů s tímto systémem. Velký potenciál tohoto systému si uvědomují jak uživatelé kombajnů, tak pracovníci AgriCS. AFS Harvest Command vznikl za účelem zjednodušit nastavení kombajnu, eliminovat únavu obsluhy a zkvalitnit sklizeň i v nevyrovnaném porostu. Nedošlo přitom k častému masivnímu zvýšení složitosti stoje, přibylo jen pár prvků, jako jsou zrnová kamera, tlakové senzory sít, elektrické vodící lišty rotoru, software. Tyto komponenty, na základě zvolených požadavků obsluhy stroj porovná aktuální hodnoty a upravuje nastavení kombajnu ve zvolených cyklech. „Obsluha dozoruje práci stroje, i tak se ale musí občas zvednout a podívat se na ztráty, následně už jen při návratu do kabiny zadá požadavky na změnu (nebo potvrdí, že je to OK). Vidím-li, že potřebuji lepší nebo klidně i horší čistotu zrna, kouknu na půlky (poškození), na monitoru pak potvrdím nebo změním požadované parametry, na základě, kterých si kombajn sám upraví otáčky rotoru, otevření sít nebo pojezdovou rychlost (a další parametry). Je to chytré. Zvolíme si plodinu (nyní je na výběr pět plodin – pšenice, ječmen, řepka, sója, kukuřice –, jež jsou postupně doplňovány o další – bude následovat např. slunečnice, hrách, mák, travní semínko atd.), požadovanou strategii, podmínky na poli (např. jak jde zrno z klasu) a jedeme,“ popsal funkci systému v praxi Nedoma.
Systém AFS Harvest Command byl letos úspěšně prakticky otestován i největším poskytovatelem zemědělských služeb v ČR s kombajny Axial-Flow, Ing. Lukášem Králem. Systémem je vybaven jeho nový kombajn Axial-Flow 9250. Vývoj systému dále pokračuje a v příštím roce se chystají další inovace.
„Správné používání této technologie je důležité pro celkový výsledek práce. Je důležité se tomu stále částečně věnovat, ale stroj za vás odvede tu složitější práci (samotné nastavení). Vím také, že to někomu nesedlo, já sám jsem občas jezdil ‚na ruku‘, občas s AFS Harvest Command. Technologie je lehce dostupná, v rámci ceny kombajnu to není velká položka a někteří stávající uživatelé starších mlátiček Axial-Flow se již těší na novou modelovou řadu 250 i s automatikou nastavení. Je vize, že za pár let budou kombajny propojeny se satelity, které budou do kombajnu posílat snímky pole před průjezdem kombajnu. Kombajn bude vědět, jak porost vypadá, a my se dostaneme na další úroveň automatizace,“ podělil se o zkušenosti Nedoma.
Nová tovární telematika posune sklizeň na další úroveň
Se schopností reagovat na aktuální sklizňové podmínky a nastavovat parametry jde v ruku v ruce telematika, která je už nyní velkým přínosem pro rychlou práci s daty. Pryč jsou doby, kdy se musela data přenášet ze stroje do PC přes paměťové médium. Současné technologie umožňují vzdálený přenos dat přes internetovou síť. Letos byla na předváděcích strojích odzkoušena telematika CNH: „Vzdáleně mohu sledovat všechny provozní parametry, údaje o sklízeném materiálu, jaké nastavení obsluha používá, kde se nachází a zda nehlásí nějakou provozní chybu. Zvládne také vzdálené nahrávání pozemků z LPIS, vytváření linií pro navigaci, nebo práci z výnosovými mapami. Je zde spousta funkcí, lze například zapnout i sledování některého parametru a v případě jeho dosažení je obsluha (sledovatel) automaticky upozorněna. Od roku 2021 budou všechny kombajny modelové řady 250 tovární telematikou CNH vybaveny a bude spuštěna první velká vlna v oblasti Axial-Flow (v roce 2020 ještě nebyla),“ prozradil produkt manažer. Telematika bude stále vyvíjena a funkce budou přibývat. Budoucností je také přenos dat mezi stroji nejen téže značky, ale i jiné tovární výroby. „Zásadní přínos vidím v rychlé práci s daty, propojení mezi různými stroji i jiných značek a využití moderních technologií,“ dodal Nedoma.
Vyzkoušejte si Axial-Flow
Za redakci internetové stránky Agroportal24h.cz panu Nedomovi děkujeme za poskytnutí rozhovoru a přikládáme pár jeho vět na závěr směřovaných všem zájemcům o stroje Case IH Axial-Flow: „Červených kombajnů se nebojte, i když s nimi doposud nemáte zkušenosti. I já jsem k těmto strojům byl dříve trochu skeptický, neznal jsem je a měl jiný názor. Jak jsem si ale Axial-Flow jednou vyzkoušel, velice mile mě překvapil a myslím si, že je to nejlepší kombajn. Věřím, že stroje Axial-Flow poskytnou každému uživateli to, co potřebuje, a to zejména díky své univerzalitě a jednoduchosti. Krom všech již popsaných technologií a benefitů se nebojím říci, že za Axial-Flow stojí celá řada specialistů a kvalifikovaných lidí, kteří jsou připraveni se vším pomoci. Snažíme si zakládat na rychlé a kvalitní pomoci, budování dobrých vztahů a vidím, že spokojení uživatelé Axial-Flow pak svoje zkušenosti šíří okolo sebe dále. I v tomto složitém období se snažím co nejvíce cestovat po farmách, každému co nejlépe poradit, jak sklizeň obstarat v místních konkrétních podmínkách. Je okolo toho spousta práce, ale v dobrém se mi vrací a jsem za to vděčný. Hlavně se nebát. A kdo si chce kombajn Axial-Flow před koupí vyzkoušet, aby se utvrdil, že je to pro něj to pravé – není problém (jen bych prosil včas informovat vašeho autorizovaného zástupce značky Case IH). Do konce roku nám zbývá ještě pár týdnů a výrobce poskytuje dodatečnou slevu na zákazníka – 10% z prodejní ceny kombajnu. Všem, kdo se stále rozhodují, doporučuji této akce využít, a pořídit si prémiový stroj za super cenu. Na úplný závěr bych všem chtěl poděkovat za spolupráci, moc si toho vážím, ke každému přistupuji s pokorou a jsem rád za pozitivní zpětnou vazbu. Nenabízíme jen stroje, ale celou řadu poprodejních služeb. Vím, že se o stroje umíme postarat a každému to rád dokážu – zatím si stojím. Děkuji.“