Čelní kolové nakladače pro agro sektor
Dnes je 23.11. – svátek slaví Klement

Malotraktory Ferrari jako užiteční pomocníci v českých vinohradech, sadech i na horských loukách

Zveřejněno: 5. 7. 2021

Malotraktory Ferrari jsou dobrým příkladem toho, jak se tyto stroje dokážou adaptovat v prostředí, v němž jsou nasazeny. Redakce Agroportal24h.cz navštívila tři různé uživatele strojů Ferrari zabývající se vinařstvím a živočišnou výrobou. O tom, jak se malotraktory Ferrari uplatňují v různých prostředích a čeho si na nich majitelé cení, informuje tento článek.

Zajíc využívá malotraktor Ferrari k pracím ve vinici, nejčastěji ve spojení s mulčovačem, diskovým podmítačem, rotovátorem a pluhem. Zdroj foto - Jiří Zajíc

Kromě jednoosých malotraktorů Ferrari má tento italský výrobce ve svém produktovém portfoliu také čtyřkolové malotraktory o výkonu do 100 koní s kloubovou koncepcí nebo jen natáčecí nápravou. Kromě toho vyrábí sadařské, viniční a horské svahové speciály. Traktory jsou k dostání v různých provedeních, včetně plnohodnotné kabiny nebo pouze s ochranným rámem. V tomto článku si představíme modely Ferrari VEGA K105 RS a Cobram 60 RS, jejichž společným znakem je jednoduchost obsluhy a servisu. Malotraktory na český trh dováží společnost MALCOM CZ.

Komfortní výbava usnadní práci ve vinici

Jiří Zajíc se věnuje truhlářské výrobě, ale ani práce v zemědělství mu není cizí. Jeho dědeček byl jedním z prvních, kteří v okolí Blučiny na Brněnsku založili vinici. Začal si přivydělávat pěstováním hroznů a výrobou vína. Zajíc v současnosti pečuje o sad (třešně, višně, broskve, meruňky atd.), pozemky se zeleninou a vinici. Výměra vinice byla nedávno snížena, protože se chce spolu s rodinnou začít více věnovat pěstování zeleniny pro vlastní potřebu i místní obyvatele.

Pro obstarávání všemožných polních prací používal až donedávna skoro třicetiletý malotraktor. Před čtyřmi lety se však rozhodl pořídit nový stroj: K finální objednávce došlo na výstavě Země Živitelka. Ještě před tím se u kolegů farmářů informoval na reference na nejrůznější malotraktory dostupné na našem trhu. Pozitivní reakce přitom obdržel především ve vztahu k malotraktoru Ferrari VEGA K105 RS, a to kvůli jeho jednoduchosti co se obsluhy a servisu týče.

Malotraktor si majitel nechal vybavit kabinou, která mu poskytuje komfort v podobě klimatizace, topení a ochrany před povětrnostními vlivy.  Zdroj foto - Jiří Zajíc
Malotraktor si majitel nechal vybavit kabinou, která mu poskytuje komfort v podobě klimatizace, topení a ochrany před povětrnostními vlivy. Zdroj foto - Jiří Zajíc

Jedním z důvodů pořízení tohoto malotraktoru bylo reverzní otočné pracoviště obsluhy. Majitel jej využívá při mulčování, kdy může jednoduše kontrolovat práci mulčovače. Plánuje též pořídit paletizační vidle a podkop pro zemní práce, kde se otočné řízení bude taktéž hodit. Otočení celého pracoviště obsluhy včetně pedálů je prý otázkou pár sekund a je snadné.

Zajíc využívá malotraktor Ferrari k pracím ve vinici, nejčastěji ve spojení s mulčovačem, diskovým podmítačem, rotovátorem a pluhem. S malotraktorem agreguje velikostně přizpůsobené nářadí– zadní závěs má kapacitu 2 300 kg a nezávislá vývodová hřídel nabízí 540/540E nebo 540/1000 ot/min. Ferrari VEGA K105 RS je osazen čtyřválcovým atmosférickým motorem Kubota o výkonu 98 koní (kvůli emisní normě obsahuje filtr pevných částic), který je spojen se synchronizovanou převodovkou s 32 rychlostními stupni (16 vpřed a 16 vzad). Dvoukruhový hydraulický systém se dvěma čerpadly nabízí průtoky 27,7 a 33,1 l/min nebo volitelně 33 a 49 l/min. Malotraktor má díky své konstrukci a kloubové koncepci s natáčecí nápravou velmi nízko položené těžiště, a tak je v terénu velmi stabilní. Vysokou průjezdnost terénem zaručuje stálý pohon všech kol a uzávěrka diferenciálu přední i zadní nápravy.

Malotraktor si majitel nechal vybavit kabinou, která mu poskytuje komfort v podobě klimatizace, topení a ochrany před povětrnostními vlivy. Zajíc si pochvaluje ovládání stroje přes joystick a elektrohydraulický reverzor pod volantem pro změnu směru jízdy vpřed nebo vzad. Malotraktor může mít až pět hydraulických okruhů. Majiteli se líbí i paměť otáček – během orby ji využívá třeba v případě, když se malotraktor s pluhem otáčí na souvrati. O všech důležitých provozních údajích ho přitom informuje multifunkční displej. Později majitel dokoupil i závaží do předních kol (2x 50 kg), aby byl malotraktor lépe dotížen při práci s těžkým diskovým podmítačem.

Vyšší hmotnost Ferrari je výhodou

Dalším uživatelem malotraktoru Ferrari, tentokrát modelu Cobram 60 RS, je Antonín Koníček, který ekologicky hospodaří na dvou hektarech vinic v obci Popice u Znojma na jižní hranici Národního parku Podyjí. Koníček se vinařství věnuje od roku 1990 a v současnosti vyrábí kolem 20 000 lahví vína ročně.

Veškeré práce ve vinici si dříve nechával provádět formou zemědělských služeb. Před čtyřmi lety se však rozhodl pro pořízení vlastního malotraktoru. I Koníček si nejprve zjistil, jak tyto malotraktory hodnotí jiní čeští farmáři. Zpočátku chtěl pořídit některý ze strojů tuzemské výroby, avšak při porovnání jejich vlastností s cenou jej žádný neoslovil. Pak zjistil, že si jeho známý pořídil malotraktor od firmy MALCOM CZ, se kterým je naprosto spokojen. Nakonec po návštěvách nejrůznějších provozovatelů strojů Ferrari padla volba na již zmíněný model Cobram 60 RS.

Majitel vidí největší výhodu tohoto malotraktoru v jeho vyšší hmotnosti, díky které může připojovat větší a těžší nářadí. Také klouby přední nápravy jsou ve srovnání s jinými značkami na trhu poměrně mohutné.  Zdroj foto - Milan Jedlička
Majitel vidí největší výhodu tohoto malotraktoru v jeho vyšší hmotnosti, díky které může připojovat větší a těžší nářadí. Také klouby přední nápravy jsou ve srovnání s jinými značkami na trhu poměrně mohutné. Zdroj foto - Milan Jedlička

Majitel vidí největší výhodu popisovaného malotraktoru v jeho vyšší hmotnosti, díky které může připojovat větší a těžší nářadí. Také klouby přední nápravy jsou ve srovnání s jinými značkami na trhu poměrně mohutné. Pístnice jsou robustní a mnoho dílů je kovaných. „Ferrari váží skoro 1 800 kg, což je oproti jiným traktorům této kategorie více. Díky tomu mě malotraktor vůbec nelimituje. Když chci provést postřik ve vinohradu, nemusím jezdit pětkrát sem a tam. Stačí připojit větší 600kg postřikovač. Zatímco jiní uživatelé malotraktorů musí investovat do speciálních, menších a dražších diskových podmítačů, aby se jim malotraktor nezvedal na zadní, já mohu připojit klasický traktorový velký podmítač za rozumnou cenu,“ uvedl Koníček a dodal, že i když osadil podmítač se záběrem 160 cm i skládacími bránami, čímž se jeho hmotnost ještě zvýšila, malotraktor si s ním přesto hravě poradil. Výkonné je i olejové čerpadlo (dvoukruhový hydraulický systém se dvěma čerpadly s průtoky 25,6 a 15,4 l/min), které nebrání používání až dvou aktivně poháněných nářadí současně. K dispozici je zadní vývodová hřídel nabízející 540 ot/min. Malotraktor je využíván i s paletizačními vidlemi během manipulace s lahvemi a s vozíkem pro přepravu hroznů. V období zpracovávání hroznů na dvoře Ferrari šikovně zacouvá k mlýnku na hrozny a dopravníku. Posléze se postará o převoz vína do sklepa.

Koníček často využívá reverzní otočné pracoviště obsluhy, které podle něj stroji umožňuje ještě širší uplatnění.  Zdroj foto - Milan Jedlička
Koníček často využívá reverzní otočné pracoviště obsluhy, které podle něj stroji umožňuje ještě širší uplatnění. Zdroj foto - Milan Jedlička

Po zkušenostech s malotraktory s kabinou Koníček nakonec zvolil verzi stroje jen s ochranným rámem. Kabina je podle něj choulostivá na okolní překážky jako jsou větve. Verze bez kabiny navíc nabízí daleko lepší výhled na připojené nářadí. Koníček často využívá reverzní otočné pracoviště obsluhy, které podle něj stroji umožňuje ještě širší uplatnění. „Výhoda verze bez kabiny spočívá v tom, že když jedu v řádku při sklizni hroznů, mohu zastavit a ihned z malotraktoru vyskočit a nic mi přitom nepřekáží. Díky reverznímu otočnému řízení a při práci s okopávačkou se mohu naklonit a perfektně tak vidím, kde se okopávačka nachází a jak pracuje,“ uvedl majitel s tím, že je traktor uživatelsky přívětivý.

Malotraktor je využíván i s paletizačními vidlemi během manipulace s lahvemi a s vozíkem pro přepravu hroznů.  Zdroj foto - Milan Jedlička
Malotraktor je využíván i s paletizačními vidlemi během manipulace s lahvemi a s vozíkem pro přepravu hroznů. Zdroj foto - Milan Jedlička

Oceňuje též možnost volit různé rozchody kol v rozsahu až do 20 cm u každého kola. To malotraktoru propůjčuje ještě větší stabilitu. Výkon 50 koní dodává čtyřválcový motor Kohler spolupracující se synchronizovanou převodovkou s 24 rychlostními stupni (12 vpřed a 12 vzad). Výkon podle Koníčka naprosto dostačuje k hospodaření na dvou hektarech vinic, stroj by prý bez problémů zvládl i šest hektarů. Dobrá je rovněž jeho vysoká průjezdnost terénem, i tento model disponuje stálým pohonem všech kol a elektrohydraulicky ovládanou uzávěrkou zadního a předního diferenciálu.

Dvojmontáž kol pro lepší stabilitu v horském terénu

Stejný model malotraktoru používá i ekologicky hospodařící Radek Pekař v Novém Hrozenkově v údolí Vsetínské Bečvy v okrese Vsetín. Kromě toho, že chodí do zaměstnání, pečuje spolu s přítelkyní také o dvacet hektarů trvalých travních porostů–. Většinu této výměry spásá dobytek a malá část slouží ke sklizni sena. Na malé výměře orné půdy pěstuje i vojtěšku a pečuje také o menší sad. veškeré tyto pozemky se přitom nachází vysoko v horách.

Zaměření Pekaře je velmi široké. Chová drůbež, ovce, prasata, kozy a včely. Z mléka vyrábí sýry a z medu vosk a svíčky. Stěžejní je také chov Entlebušských salašnických psů, které používá pro práci s ovcemi. Od chovu koz chce postupně přejít k chovu skotu, jeho rozhodování se bude odvíjet od vývoje situace kolem koronavirové krize, záviset bude také na nabytí dalších pozemků a finančním zisku z dotačních programů.

K obstarávání prací na farmě používal Pekař původně terénní vozidlo a na polní práce si zval zemědělské služby. S těmi ale byla těžká domluva ohledně termínů návštěvy. Pozemky jsou navíc roztříštěné, což vyžaduje časté přejezdy techniky, a ne každému podniku služeb to vyhovuje. Pekař se tedy rozhodl investovat do malotraktrou Ferrari Cobram 60 RS, a snížit tak svou závislost na druhých. Původně měl zájem o větší traktor, nechtěl se ale hned v začátcích svého podnikání zadlužit pořízením drahého stroje.

Pro lepší stabilitu v hornatém terénu je jedna náprava stroje opatřena dvojmontáží kol.  Zdroj foto - Milan Jedlička
Pro lepší stabilitu v hornatém terénu je jedna náprava stroje opatřena dvojmontáží kol. Zdroj foto - Milan Jedlička

„Schopnosti malotraktoru Ferrari Cobram 60 RS se odvíjí od toho, co od něj očekáváte a k čemu jej chcete používat. Malotraktor nejčastěji využívám pro převoz balíků. Abych mohl bezpečněji převážet těžké balíky senáže, mám v plánu pořídit závaží do kol,“ uvedl Pekař, který malotraktor využívá i při sečení trávy kolem ohradníků, v sadě a pro převoz materiálu pro stavbu ohradníků na louky. Pro lepší stabilitu v hornatém terénu je jedna náprava stroje opatřena dvojmontáží kol.

Reverzní otočné pracoviště obsluhy majitel využívá při sečení. Oceňuje také plovoucí polohu závěsu, která přenáší zatížení žacího stroje na zadní nápravu malotraktoru. Jelikož se stroj často pohybuje i v sadě, zvolil verzi bez kabiny, aby nepřekážela. Chválí též motor Kohler a jeho bezproblémové startování za každých podmínek.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Milan Jedlička, Jiří Zajíc

Tématické tagy