Společnost P & L, spol. s r.o. v projektech zajišťuje technologické řešení tak, aby jednotlivé postupy v rámci zadání byly správně realizovány.
Na akci byly prezentovány dlouhodobé výsledky (i z jiných projektů) s technologií úzkořádkového setí. Tento postup zakládání plodin, jako jsou kukuřice, sója, slunečnice, řepka, hořčice a další s roztečí řádků 37,5 cm poskytuje uživatelům nesporné přínosy. Předně je to vyšší potenciál výnosu. U kukuřice ovlivněný tím, že změnou rozteče řádků je možné zvýšit výsevek o 15-20 %. Tím docílíme, že je na pozemku více rostlin ke sklizni, aniž by se vytvořilo konkurenční prostřední mezi jedinci. Několikaleté výsledky pokusů ukazují, že u zrnových kukuřic může být nárůst až 10 % a u silážních až 15 %.
Úzkořádková technologie na MEO pozemcích s využitím meziplodiny, nebo s dostatečným pokryvem rostlinných zbytků má silný protierozní účinek (schváleno DZES). Také v případě pozdního setí kukuřice po GPS, nebo sklizni pícnin na orné půdě vykazuje úzkořádková technologie nejlepší možné výsledky v daných letech. V těchto případech se hlavně projevuje technická výhoda konstrukčního řešení strojů Kinze pro úzkořádkovou technologii, které umí kvalitně set i v případě nezpracované půdy. Kinze je prakticky jediný bezorebný secí stroj na trhu.
Naopak u řepky se doporučené výsevky snižují, protože přesný secí stroj semena vysévá na konečnou vzdálenost a mnohem precizněji. Stroj sám vytváří seťové lůžko a při rozteči 37,5 cm jsou splněny podmínky pro maximální výnos této plodiny. Porosty řepky jsou po přesném secím stroji Kinze vysoce uniformní a tím se zvýší efektivita jednotlivých následných vstupů na pozemek. Také sklizeň je snadnější, protože proces dozrávání je sjednocen, což má vliv na nižší sklizňové ztráty.
Několik technologických postupů v jednom přejezdu
Společnost P & L, spol. s r.o.dále na společné akci prezentovala prototyp nového stroje (výroba P & L) pro meziřádkovou kultivaci kukuřice s možností aplikace kapalné formy minerálních hnojiv do kořenové zóny rostlin.
Stroj dále prokypří prostor meziřádku. Tím naruší půdní škraloup, do půdy dostane teplo a vzduch. Za fází kypření probíhá další fáze, a tou je založení porostu podplodiny, která omezuje vodní erozi, brání vzcházení plevelů a v neposlední řadě do půdy dodává primární organickou hmotu. Tím se zlepšuje půdní stav. Posledním technologickým krokem je aplikace herbicidu do pásu vzešlé kukuřice. Tak se redukuje tlak plevelů v řádcích, aniž by bylo ohroženo vzcházení podplodiny v meziřádcích. Pásy v meziřádku jsou před postřikem chráněny clonami, které eliminují úlet postřiku jinam, než je cílen.
Současná praxe nenabízí podobný stroj, který by zvládal tolik technologických postupů na pozemku v jednom přejezdu s tak silným enviromentálním efektem.