Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 19.6. – svátek slaví Leoš

Přichází nová generace žacích strojů a shrnovačů. Massey Ferguson myslí i na malé farmáře

Zveřejněno: 27. 9. 2021

Massey Ferguson posiluje svůj sortiment v oblasti sklizně pícnin o novou generaci žacích strojů a dva rotorové shrnovače nejnovější konstrukce.

Nejnovější čelně nesený žací stroj MF DM 316 FP.

Nová generace vzadu nesených žacích strojů Massey Ferguson MF DM TL typu „butterfly“ (motýl) poskytují optimální výkon a efektivitu sečení a sklápí se na šířku menší než 4 m pro bezpečnou a snadnou přepravu.

Stroje se ideálně hodí pro práci v kombinaci s nejmodernějšími čelně nesenými žacími stroji a nabízejí pracovní záběry až 8,6 m u modelu MF DM 8612 TL a 9,6 m u modelu MF DM 9614 TL.

Oba modely jsou vybaveny kotoučovým žacím ústrojím Massey Ferguson nejnovější konstrukce, novým vylepšeným uložením, vyhlášeným odpružením TurboLift a také novým kompaktním upnutím a systémem ochrany proti nárazu. Nastavení pracovního záběru umožňuje obsluze přesně nastavit kombinaci tak, aby odpovídala čelně nesenému žacímu stroji, a udržovat rovnoměrný záběr za všech podmínek půdy, a to i při sekání kolem rohů.

Nový systém Massey Ferguson pro upnutí ve spodní poloze zajišťuje, že se stroj pro přepravu složí na šířku menší než 4 m a zjednodušuje připojení. Rovněž se zlepšuje stabilita při práci a žací stroj lze bezpečně skladovat svisle bez přídavných stojanů. Tento systém připojení rovněž poskytuje spolehlivou ochranu žacího stroje díky jednoduchému zařízení pro ochranu proti nárazu. Pokud žací stroj narazí na překážku, dojde k uvolnění odpružených příchytek a celý stroj se může vyklopit nahoru a vzad.

Žací stroje MF DM TL jsou standardně vybaveny hydropneumaticky odpruženým závěsem nejnovější generace TurboLift, který umožňuje výrazně větší pohyb ve srovnání s předchozí verzí. Závěs TurboLift nyní umožňuje žacím strojům boční úhel výkyvu až 19° po svahu a 30° do svahu, přičemž důkladně kopíruje profil pro ochranu travního pokryvu, snížení znečištění a zlepšení kvality píce. Obsluha může také nastavit přítlak na zem, což umožňuje klouzání žacího stroje po povrchu.

Oba stroje jsou vybaveny žacím ústrojím Massey Ferguson nové generace, vybaveným 2x6 kotouči u MF DM 8612 TL a 2x7 kotouči u MF DM 9614 TL. Tyto kotouče s velkým průměrem obsahují dva nože a dosahují vysoké obvodové rychlosti pro čistý řez a lepší průchod materiálu.

Dvoupolohové nastavení šířky zajišťuje, že žací stroje MF DM TL zachovávají rovnoměrný řez při práci v kombinaci s čelně nesenými žacími stroji o šířce 2,8 m, 3,0 m a 3,10 m. To umožňuje obsluze upravit šířku přesahu mezi předním a zadním žacím strojem a zajistit sečení po celé šířce - i při sečení v rozích.

Stylový design s chytrými funkcemi

Nový neo-retro design, který navazuje na oceněnou řadu traktorů MF 8S, spojuje praktičnost se stylem. Tento moderní design také zahrnuje chytré funkce, jako je specifické uložení náhradních nožů a nástroj pro rychlou výměnu, snadné nastavení pracovní polohy z kabiny, centrální blokování pro přepravu s možností hydraulického sklápění. Žací stroj lze snadno skladovat ve svislé poloze a je rovněž vybaven prostorem pro uložení hydraulických a elektrických součástí.

Zvýšení produktivity sečení

Nejnovější čelně nesený žací stroj MF DM 316 FP s pracovní šířkou 3,10 m, který je dodáván buď jako čistý žací stroj nebo s volbou prstového nebo válcového mačkače, nabízí nové, kompaktní upnutí pro bližší připojení, větší výkyv závěsu pro lepší kopírování terénu a volitelně pružné zavěšení u všech modelů, nebo hydro-pneumatické pro modely vybavené mačkačem. Všechny jsou vybaveny nejnovějším, osvědčeným kotoučovým žacím ústrojím Massey Ferguson a mohou pracovat samostatně nebo v kombinaci s přívěsnými, nesenými nebo novými „motýlovými“ žacími stroji MF DM TL pro výrazné zvýšení pracovního výkonu.

Nový závěs pro přímé připojení, bez přídavného rámu A, posouvá těžiště žacího stroje blíže k traktoru a zlepšuje stabilitu, pomáhá snižovat namáhání traktoru a stroje na poli i na pozemních komunikacích.
Nový závěs pro přímé připojení, bez přídavného rámu A, posouvá těžiště žacího stroje blíže k traktoru a zlepšuje stabilitu, pomáhá snižovat namáhání traktoru a stroje na poli i na pozemních komunikacích.

Všechny žací stroje MF DM 316 FP jsou vybaveny žacím ústrojím nejnovější generace, které je vybaveno šesti širokými kotouči s vysokou obvodovou rychlostí pro čistý řez a lepší průchod materiálu. Každý má dva nože, které lze snadno vyměnit pomocí osvědčeného nástroje pro rychlou výměnu. Náhradní nože jsou umístěny na stroji ve speciálním úložném boxu.

Nový závěs pro přímé připojení, bez přídavného rámu A, posouvá těžiště žacího stroje blíže k traktoru a zlepšuje stabilitu, pomáhá snižovat namáhání traktoru a stroje na poli i na pozemních komunikacích. Výška sečení se jednoduše nastavuje pomocí horní vzpěry a šířka řádku pokosu se nastavuje pomocí vodicích lišt bez potřeby nářadí.

Kyvadlový otočný systém zlepšuje kopírování terénu a umožňuje loži přesně sledovat profil v rozsahu až +/- 7,5°. Odpružené centrovací zařízení brání bočnímu pohybu žacího stroje v přepravní poloze. Na přání je dodáváno hydraulické sklápění.

Žací stroje MF DM 316 FP jsou dodávány s výběrem prstových (KC) nebo válcových (RC) mačkačů, takže zákazníci si mohou vybrat správný systém, který bude odpovídat jejich požadavkům na plodiny a píci. Intenzita mačkání se u obou verzí nastavuje pomocí jednoduché, snadno přístupné páky. Na přání se dodává rozhazovač.

Mezi další možnosti zvýšení výkonu a účinnosti patří elektrohydraulické jednotlivé ovládání zdvihu, přepravní lopatky a kuželové manžety pro žací kotouče, systém vedení v řádku, hydraulické sklopné kryty a přídavné ližiny.

Vylepšené shrnovače Massey Ferguson se při přepravě skládají na šířku menší než 4 m

Nová hydraulicky zvedaná náprava nyní umožňuje sklápění čtyřrotorových shrnovačů Massey Ferguson nejnovější generace MF RK 1254 TRC a MF RK 1254 TRC-Pro s pracovní šířkou 10,6 m až 12,5 m na méně než 4 m pro přepravu na pozemních komunikacích.

Massey Ferguson vyrábí i dvourotorové shrnovače.
Massey Ferguson vyrábí i dvourotorové shrnovače.

Systém se snadno ovládá a nastavuje z kabiny a automaticky zajišťuje, aby se rotory zvedaly nebo spouštěly pouze tehdy, když je náprava ve správné poloze. Přepravní výška 4 m zajišťuje bezpečnější jízdu na pozemních komunikacích.

Rotorové shrnovače Massey Ferguson mají novou konstrukci.
Rotorové shrnovače Massey Ferguson mají novou konstrukci.

K vylepšením většího modelu MF 1404 TRC-Pro patří pracovní šířka 11,5 m až 14,0 m, spolu s řídicími tandemovými nápravami, které jsou nyní nabízeny jako vybavení montované u výrobce, nové senzory, vylepšené odpružení předního rotoru a upravené vačkové dráhy.

Massey Ferguson také nabízí řadu možností pro všechny čtyřrotorové shrnovače, které pomáhají zlepšit pracovní účinnost, výkon a bezpečnost. Patří sem vzduchové brzdy, pneumatiky 550/45-22.5, formovač řádků a souprava pro dodatečnou instalaci ovládání kompatibilního s ISOBUS.

Pro alpské a malé provozy

Massey Ferguson také reaguje na požadavky zákazníků a prodejců v horských oblastech svou řadou kompaktních specializovaných alpských strojů pro sklizeň pícnin.

Stroje pro alpské prostředí se ideálně hodí pro všechny typy malých farem a jsou navrženy speciálně pro dosahování vysokého výkonu při používání traktorů s nižším výkonem. Řada obsahuje žací stroje s menší pracovní šířkou spolu s obraceči s malým průměrem a jednorotorovými shrnovači.