V minulém článku jsme informovali o vzniku Agrostroje Prostějov, v dalším pak o vzniku prvních samojízdných sklízecích řezaček SPS od Agrostroje. V tomto článku se podíváme na novou generaci řezaček od českého výrobce Agrostroj Prostějov.
Vzhledem k tomu, že československý zemědělský strojírenský průmysl měl vždy vynikající vývojový tým inženýrů, nebyl žádný problém postavit a inovovat samojízdnou řezačku SPS. Ještě koncem 70. let vznikla úplně nová konstrukce modelu Agrostroj SPS-35 TORON (nástupce modelu SPS-420).
Nová modelová řada řezaček Agrostroj SPS-35 TORON přichází
První řezačka z nulté série Agrostroj SPS-35 TORON vzhledem k nové konstrukci neměla mnoho společného s původní řezačkou SPS-420. Nový model Agrostroj SPS-35 TORON nabídl mnohem vyšší výkon díky novému motoru LIAZ a mnoha dalším nový řešením. Řezačka byla k vidění i na polním dni Bábolna v Maďarsku v roce 1979 s maďarským sériovým adaptérem na sklizeň silážní kukuřice (Klado SKA-04).
Při vývoji samojízdné řezačky Agrostroj SPS-35 TORON došlo k úpravě podávacího ústrojí, řezacího bubnu nebo pohonu adaptéru pomocí hydromotoru. Následně mohly být různé adaptéry připojeny k základnímu stroji pomocí rychlého upínacího systému, poháněny byly instalovaným hydromotorem. Výkon dodával nový motor z produkce LIAZ (170 kW, 6 válec, objem 11,94 L). Nový motor LIAZ MŠ 637 s turbem byl umístěný podélně za kabinou ve směru osy stroje. Zde byl nově řešen pohon bubnu a čerpadel přes úhlovou převodovku.
Pohon řezacího bubnu od motoru přes úhlovou převodovku byl u řezačky Agrostroj SPS-35 TORON řešen mechanicky a vše ostatní bylo řešeno pohonem hydrostatickým. Přední náprava byla poháněna podobně jako u předchozího typu řezačky Agrostroj SPS 420. Řízení stroje bylo řešeno hydraulickým servosystémem a brzdění kol zajišťoval hydraulický brzdový systém.
Z výroby byla řezačka Agrostroj SPS-35 TORON vybavena 16 nožovým bubnem (délka: 500 mm / Ø: 680 mm). Agrostroj také vyvinul vícenožový buben (64 nožů) pro velmi krátkou řezanku u sklizně GPS a LKS. Teoretickou délku řezanky bylo možné upravit ve třech základních velikostech bez změny počtu nožů pouze výměnou ozubených kol pohánějících vkládání. Nařezaný sklízený materiál se do transportních vozidel dostával otočným komínem, kde otoč byla poháněna pomocí elektromotoru (24V). Poslední část odhozové naklápěcí klapky byla ovládána aretací bovdenu z kabiny řezačky.
Systém odpruženého dna pod řezacím bubnem měli v Agrostroji na řezačkách SPS-35 TORON již začátkem osmdesátých let minulého století. Až daleko později s tímto řešením přišla firma Krone a prezentovala jej na veletrhu Agritechnika 2009! Krone za řešení odpruženého dna u sklízecí řezačky Krone Big X získalo stříbrnou medaili veletrhu Agritechnica.
Krone VariStream - pod tímto pojmem se u sklízecí řezačky Krone Big X skrývalo nové, variabilní, samoregulační přizpůsobení dna bubnu toku plodiny měnícímu se dle množství píce. U této mechanické koncepce je přední část základny bubnu odklopná proti otáčejícímu se bubnu změnou vzdálenosti. Zadní část základny bubnu je tak navíc odpružená, a proto se může při změně množství krmiva povolit - například při přivádění nerovných řádků trávy. Ihned poté je dno opět pomocí tlačných pružin nastaveno zpět do výchozí polohy.
Ale zpět k řezačkám Agrostroj SPS-35 TORON. Inženýři také umístili hydromotorem poháněný ventilátor metače do prostřední části komínu, což přispělo k vysokému výkonu a zrychlení toku procházejícího materiálu. Výrazně se zlepšilo také vybavení kabiny, komfort a ovladatelnost.
Nové přídavné adaptéry byly výsledkem spolupráce 4 zemí. Většina ze šesti sklízecích adaptérů, které bylo možné k řezačce připojit, pocházelo z Maďarska (AZU-104, Klado SKA-04, Klado SMA-04, Klado FKA-503M) a nechyběl ani ZSKN-2.6 (SSSR). Na společném vývoji adaptérů se podíleli i Poláci, a to výrobou sběrače. Následně tak i na polském trhu byla uvedena nová řezačka ORKAN Z-330 (spíše šlo o licenční výrobu TORONU v závodě PFMŽ v Plocku).