MAXXUM a FARMALL CASE IH: Malé traktory s velkými možnostmi
Dnes je 25.3. – svátek slaví Marián

Řezačky Claas Jaguar s řadou vylepšení obstojí i v náročných podmínkách

Zveřejněno: 8. 1. 2022

Samojízdné sklízecí řezačky Claas Jaguar 900 budou opatřeny množstvím nových funkcí, jež usnadní zpracování hmoty v náročných podmínkách. Nejvýznamnější novinku představuje rozšíření možností pohonu adaptérů.

Modelová řada řezaček Jaguar 900 vyniká při sklizni plodin s velmi vysokým výnosem při nízkých pojezdových rychlostech a opačně.

Kromě plně mechanického pohonu a variabilního pohonu pro adaptér Claas Pick-Up lze u řady řezaček Claas Jaguar 900 zvolit i dvojitý hydraulický pohon. Ten přinese uživateli výhodu v podobě automatického přizpůsobování rychlosti sběrače adaptéru rychlosti jízdy řezačky. Pokud dojde ke změně rychlosti pojezdu nebo nastavené délky řezu, sběrací adaptér a jeho součásti se vždy přizpůsobí aktuálním sklizňovým podmínkám. Změny lze ponechat na automatu, případně je lze provádět manuálně z kabiny. Výsledkem je, zejména při měnících se podmínkách, rovnoměrnější tok hmoty do řezačky. S využitím hydraulického pohonu také úzce souvisí pozitivní efekt nízkého opotřebovávání komponentů adaptéru.

Při testování v Kalifornii řezačka Claas Jaguar 990 zaznamenala o 13,7 % zvýšení průchodnosti sklízeného materiálu. Tento kvalitativní nárůst lze přitom přičíst právě použitému hydraulickému pohonu sběracího adaptéru Pick Up. Benefit se projeví především při sklizni plodin s velmi vysokým výnosem při nízkých pojezdových rychlostech nebo sklízí-li se plodiny s nízkým výnosem při velmi vysokých pojezdových rychlostech.

Kromě plně mechanického pohonu a variabilního pohonu pro adaptér Claas Pick-Up lze zvolit i dvojitý hydraulický pohon.
Kromě plně mechanického pohonu a variabilního pohonu pro adaptér Claas Pick-Up lze zvolit i dvojitý hydraulický pohon.

Odolnější mačkací válce řezačky Claas Jaguar

Pro mačkací válce MULTI CROP CRACKER MAX je nyní k dispozici nový nátěr. Disponuje nadprůměrnou odolností proti opotřebení, a poskytuje tak až čtyřnásobné prodloužení životnosti. V rámci polních testů dokázaly válce MCC MAX CRACKER s nátěrem BusaCLAD doposud zpracovat více než 3 100 hektarů kukuřice, přičemž některé válce nyní vstupují už do své čtvrté sezóny.

Pro mačkací válce CLAAS MULTI CROP CRACKER MAX je nyní k dispozici nový nátěr.
Pro mačkací válce CLAAS MULTI CROP CRACKER MAX je nyní k dispozici nový nátěr.

Velmi dobrá odolnost proti opotřebení nejenže výrazně snižuje skutečné servisní náklady, ale také napomáhá zkracovat dobu seřizování. Zemědělci i podniky služeb se mohou spolehnout na to, že 30 prstencových segmentů MCC MAX zajistí kvalitní zpracování zrna a rostlinných zbytků po dobu několika sezón.

Vhodné dávkování cenného silážního aditiva u řezaček Claas Jaguar pomáhá určit praktická mobilní aplikace.
Vhodné dávkování cenného silážního aditiva u řezaček Claas Jaguar pomáhá určit praktická mobilní aplikace.

MCC MAX byl vyvinut pro zpracování kukuřičné siláže s délkou řezanky 7 až 22 mm. Disponuje speciálními mačkacími válci s pilovými zuby a třiceti prstencovými segmenty. Uspořádání a speciální geometrie prstencových segmentů přispívá k tomu, že je řezanka zpracována nejen pomačkáním a třením, ale také řezacími a střihovými silami. Výsledkem je intenzivnější rozrušení kukuřičného zrna, a navíc roztřepení stonku kukuřice.

Přesné dávkování silážních přísad

Zemědělci a podniky služeb se stále častěji spoléhají na silážní aditiva, když se potýkají s vysokým obsahem sušiny ve sklízené plodině. Aby se zjednodušila příprava dávkování pro tovární dávkovací systém přísad, vyvinula společnost Claas praktickou mobilní aplikaci. Ta pomáhá obsluze řezačky najít vhodné dávkování a správné nastavení – využívá k tomu data o porostu či výnosu a informace poskytované výrobcem silážních aditiv. Tímto způsobem lze zabránit jak nedostatečnému, tak nadměrnému dávkování cenného silážního aditiva.

Nastavení dávkování aditiva na terminálu CEBIS v kabině řezačky Claas Jaguar.
Nastavení dávkování aditiva na terminálu CEBIS v kabině řezačky Claas Jaguar.

Do aplikace se zadávají následující klíčové údaje, které umožňují vypočítat správné dávkování pro danou úlohu: očekávaný hektarový výnos, velikost sklízené plochy, pracovní záběr, předpokládaná pracovní rychlost, doporučené dávkování stanovené výrobcem silážního aditiva a velikost nádrže na aditivum.

Sloupek řízení a sedadlo řidiče u řezaček Claas Jaguar se dají přizpůsobit a nastavit mnoha způsoby.
Sloupek řízení a sedadlo řidiče u řezaček Claas Jaguar se dají přizpůsobit a nastavit mnoha způsoby.

Po zadání údajů může obsluha provést doporučené nastavení na terminálu CEBIS v kabině řezačky. Systém se pak obsluhy zeptá, zda má dávkování probíhat z nádrže ACTISILER 37, nebo z velké nádrže na vodu. Obsluha má také možnost rozhodnout, jestli si přeje provádět dávkování v l/t nebo v l/h. Klíčové údaje lze kdykoli během sklizně upravit, například pokud stroj pracuje rychleji nebo pomaleji, než se původně předpokládalo. Aplikace je k dispozici prostřednictvím služby Claas connect pro mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android a iOS.

Dvojitý hydraulický pohon přinese uživateli výhodu v podobě automatického přizpůsobování rychlosti sběrače adaptéru rychlosti jízdy řezačky Claas Jaguar.
Dvojitý hydraulický pohon přinese uživateli výhodu v podobě automatického přizpůsobování rychlosti sběrače adaptéru rychlosti jízdy řezačky Claas Jaguar.

Zdvojnásobit dávkování silážních přísad až na množství 800 l/h lze nyní prostřednictvím druhého dávkovacího čerpadla (výbava na přání). Ovládání systému je integrováno do příslušného menu v systému CLAAS CEBIS. To pomůže řezačkám v případě potřeby aplikovat aditivum v množství větším než 2 l/t.

Novinkou, určenou pro sklízecí řezačky Claas Jaguar 800 a 900, je také systém vstřikování vody během velmi obtížné sklizně vojtěšky nebo trav s velmi vysokým obsahem cukru. Tento systém automaticky vstřikuje vodu do vkládacího ústrojí a dalších oblastí řezačky v době, kdy nedochází k toku sklízené hmoty – tedy například při otáčení na souvrati pole či louky. Toto účinné opatření pomáhá zabránit hromadění materiálu ve výše zmíněné oblasti a pomáhá udržovat senzor sušiny nebo NIR senzor čistý. Nádrž na vodu má kapacitu 375 l a systém se ovládá prostřednictvím terminálu CEBIS.

Odolnější opotřebitelné díly řezaček Claas Jaguar standardem

Všechny kukuřičné adaptéry Claas Orbis jsou nyní standardně vybaveny vodicími lištami z oceli odolné proti opotřebení, které byly dosud k dispozici pouze jako volitelná výbava. Kromě toho jsou další části stroje chráněny proti opotřebení novými, vyměnitelnými díly.