Strip-till je metoda pásového zpracování půdy, která kombinuje tradiční orbu a bezorebnou technologii. Půda se zpracovává pouze v úzkých pásech, kam se vysévá osivo, zatímco meziřádky zůstávají nezpracované. Díky tomu je půda lépe chráněná před erozí, zlepšuje se její schopnost zadržovat vodu a meziřádky podporují přirozené procesy, jako je rozklad organické hmoty a vývoj půdních mikroorganismů. Legislativa na ochranu půdy se zpřísňuje a na erozně ohrožených pozemcích už není možné pěstovat plodiny v širokých řádcích bez ochranných opatření. Současně je nutné přistoupit ke způsobům, které snižují náklady a zajišťují stabilní výnosy i v suchých klimatických podmínkách.
První stroj byl do ČR dovezen již v roce 2015, tehdy ještě firmou SLY Francie pod označením STRIPCAT. Později se firma SLY sloučila s francouzskou společností AGRISEM, jakožto specialistou na technologie udržitelného zemědělství. K inovacím došlo i na samotném stroji STRIPCAT a nově se označoval jako STRIPCAT II. Během desetiletého působení na českých polích je stroj mezi zemědělci dostatečně známý.
Pro službaře ale i malé či velké zemědělce
Stěžejním prvkem stroje STRIPCAT II je rám, který zároveň slouží jako vzdušník se zásobou vzduchu ovládacích prvků. Na něm jsou pomocí třmenů upevněny půdo-zpracující jednotky. Stálá pracovní hloubka i v nerovném terénu je zajištěna pneumatickým měchem ovládaným z kabiny. Vzdálenost řádků je nastavitelná od 45 do 80 cm. Přestavba roztečí se provádí uvolněním třmenů a posunutím jednotek na rámu.
Jednotka se skládá z vlnitého řezacího disku, plovoucího čističe řádků, kypřicí slupice s dlátem a utužovacího kolečka. Zvlněný disk má primárně za úkol naříznout drážku, čističe řádků díky pneumatickému přítlaku vyhrnují rostlinné zbytky ze zpracovaného řádku do meziřádkového prostoru a kypřicí slupice půdu zpracovává až do hloubky 30 cm. Slupice je jištěna takzvaným Nonstop hydraulickým jištěním. Po obou stranách slupice jsou ohraňující disky, které zpracovávají pás v šířce 20 až 45 cm. Stroj je k dispozici ve verzích s přihnojením kejdy nebo digestátu, s přihnojením pevných průmyslových hnojiv, s přihnojením tekutými průmyslovými hnojivy, anebo jejich kombinací. Stroj najde uplatnění ve službách tak i u malých i velkých zemědělců.
Hlavními plodinami obdělávanými strip-tillem jsou širokořádkové kultury, např. kukuřice, slunečnice nebo řepa. V posledních letech je stále více využíván právě při pěstování řepky, ale také obilovin.
Výhodami udržitelného zemědělství jsou rychlost založení porostu, úspora nákladů, zadržování vody v půdě, šetrné hospodaření s půdní strukturou a podpora přirozených procesů v půdě.
— kontakty —
CIME s.r.o.
K Silu 1426, 393 01 Pelhřimov
E: cime@cime.cz T: +420 565 323 148 WWW: https://www.cime.cz